خصوصیات یک ذهن پارانوئید

در مکالمات روزمره  وقتی به یک نفر لقب « پارانوئید» داده می شود به این معنی است که فرد مزبور با وسواس شدید و بدون هیچ دلیلی، احساس سوظن نسبت به دنیای پیرامونش دارد. فردی که معتقد است همه مشغول چیدن توطئه بر علیه او هستند. فردی که از حرف های دیگران برداشت های بسیار عجیب و غریب می کند.

فرد پارانوئید مدام نگران است. عصبانی است. احساس قربانی بودن و مظلومیت می کند. قدرت اعتمادش به دوستان و اطرافیان را از دست می دهد. تنها و گوشه گیر می شود. موقعیتی که زمینه ساز افسردگی و تشویش خواهد بود.

بنا بر تحقیقات صورت گرفته بین ۱۵ تا ۳۰ درصد انسانها به طور معمول افکار توام با سوظن را در ذهن خودشان تجربه می کنند. خیلی از ما فکر می کنیم دیگران پشت سر ما حرف های بد خواهند زد. بین ۲ الی ۴ درصد افراد اجتماع به طور کلینیکی با تشخیص بیماری پارانوئید در شخصیت شان روبرو می شوند.

پارانویا یک خصلت و مرام فردی نیست. نوعی مشکل ذهنی است یا به تعبیری دیگر، داشتنِ تصوری غلط از دنیای واقعی است. یک نوع بدبینی گسترده به جهان بیرون از خویش است.

فرد پارانوئید تنها به استدلال های شخصی خودش اجازه ابراز وجود می دهد. او وقتی که به یک ایده سوظنانه دست پیدا کرد امکان ندارد از آن رو برگرداند. ذهنش همواره به دنبال مدارک و شواهدی است که سوظن اولیه اش را تائید کند. او با دقت می بیند و گوش می دهد ولی فقط برای تائید سوظنی که در ذهنش وجود دارد.

فرد پارانوئید اتفاقات زندگی اش بر حسب تقصیراتی است که دیگران مرتکب شده اند. برای مثال اتفاق ناگواری نظیر از دست دادن شغل شان را نتیجه نیات  پلید افراد دیگر می دانند. اصلا به ذهن شان خطور نمی کند که شاید توانایی های لازم برای شغل مربوطه را نداشته اند.

استفاده از مشاوره روانشناسان می تواند بیماری پارانوئید را تا حدودی کنترل کند. روش گفتگو درمانی آن هم در طی جلسات  طولانی می تواند به افراد پارانوئید بیاموزد که زمینه های ایجاد سوظن های مداوم در درون خود را ریشه یابی کنند.

 

8 Biases in Paranoid Thinking

https://www.psychologytoday.com/blog/science-choice/201602/8-biases-in-paranoid-thinking

http://www.webmd.com/mental-health/paranoid-personality-disorder

Paranoid Personality Disorder Symptoms

image source

wikiHow 

 

More from ماهان طباطبایی

کدام سالم ترند؟ قد کوتاه ها یا قد بلندها

تحقیق صورت گرفته در دانشگاه Leicester  حکایت از این دارد که مردان...
بیشتر بخوان
 • sali

  منم یه دوره ای سوء ظن به آدمای اطرافم داشتم ولی نه در حد پارانوئید،مثل همون نمونه که آوردید اما با تاکید به استقلال فردیم و تجربم از زندگی فهمیدم اولا خیلی از رفتار های دیگرون اصلا بدون غرض هستش دوما سوء ظن دیگران به من اغلب و نه همیشه خالی از دقت و توجه کافی و غیر منطقی هستش…و کسی که این حالتو داشته باشه،بهش اینو میگم که بقیم مثل توان نه آدمای عجیب غریب

 • sali

  از طرف دیگه آدم هایی که سوء ظن دارند رو به انکار سوء ظن تشویق همیشگی نمیکنم،گاهی هم بهتره ازش برای یه فرصت برای پیدا کردن شواهد در سطح وسیع تر بنگریم تا دیدمون به هستی وسیع تر بشه

 • Bahram Hosseinzadeh

  پارانويا بمعنايى كه شما نوشته ايد و تاكيد كرده ايد مشكلى ذهنى ست كه از تصوير و تصورات ناواقعى از پيرامون برميخيزد، حالا سوال من اينست كه آيا مشكلات ذهنى و فكرى، همان مشكلات روانى هستند؟ و اگر نيستند، مرز اين دو كجاست؟
  اينكه برخى ها ادعاى امام زمان بودن ميكنند، مشكل روانى شان است يا مشكل فكرى و ذهنى شان؟

  • پارانویا به عنوان یک بیماری روحی روانی در مجموعه امراض روانشناسی با عنوان
   paranoid personality disorder
   وجود دارد.

 • Rajab Moosavi

  متاسفانه در اکثر مقالات موجود در وبسایت شما غلطهای دستوری و گاهاً حتی املایی بسیار دیده می شود. این مختص و محدود به شما هم نیست. وقتی به خاطر نبود آزادی در کشور عزیزمان حتی اکثر مردم داخل کشور از وبسایتها و رسانه هایی استفاده می کنند که توسط اشخاصی طراحی و نوشته می شود که سالهاست در خارج از کشور اقامت داشته اند و بالتبع فارسی شان زیاد خوب نمانده این مشکل اجتناب ناپذیر است.

  • فرح

   شما هم غلط نگارشی و دستوری دارید.
   دستوری: کلمات فارسی پسوند عربی نمی گیرند مثل: گاه که فارسی است و تنوین عربی اشتباه است.
   نگارش درست طبع با ط دسته دار است. بالطبع درست است.
   جمله ی آخر هم باید این طور باشد: و به فارسی مسلط نیستند. (و بالطبع فارسی شان زیاد خوب نمانده نامأنوس است.)

   • Rajab Moosavi

    ایرادهایی که شما می گیرید وارد نیست. به این ایرادها می گویند ایراد بنی اسرائیلی. اگر اینجوری بخواهیم ایراد بگیریم دیگه اصلاً باید همه چیز رو غلط حساب کرد.

    • فرح

     شما غلط املایی و دستوری می گیرید در صورتی که در نوشته ی کوتاهتون سه غلط املایی، نگارشی و دستوری داشتید. و انتقاد هم قبول نمی کنید.

     • Rajab Moosavi

      برو خانم عقل کل دکترای ادبیات. خدا روزیتون رو جای دیگه حواله کنه.