چرا آدم های فضایی نمی آیند

حدود 60 سال پیش 4 فیزیکدان امریکایی در حین قدم زدن به سمت سالن نهارخوری لابراتوار ملی و سری  لس آلاموس به طور غیرجدی در باره بشقاب پرنده ها حرف می زدند. هیچکدام هم اعتقادی به وجود آنها نداشتند. صحبت شان به امکان سفر در کهکشانها با سرعت سریعتر از نور و امکان وجود حیات در این فضای بیکران کشیده شد  یکی از فیزیکدان ها به نام انریکو فرمی به این تتاقض اشاره کرد که به وجود آمدن حیات اتفاق نادری در این میلیاردها کهکشان نباید باشد پس پس بقیه کجا هستند؟

بر اساس the Fermi paradox منطقی می تواند باشد که در این فضای نامتنهاهی، تعداد زیادی از انواع حیاتِ بسیار پیشرفته وجود داشته باشند اما چرا تماس و ملاقاتی با آنها صورت نگرفته است؟ محافظه کارترین جواب می تواند این باشد که جهان آنقدر وسیع است که حتی اگر موجودات پیشرفته ای باشند امکان عبور از یک سو به سوی دیگر عملا ناممکن است. چیزی شبیه اینکه دو کودک ساکن کوبا و چین بادباکی را در هوا رها کنند و شانس اینکه این دو بادبادک به هم برسند ناممکن است.

البته صدها نظر و ادعای جذاب هم وجود دارد که به سئوال بالا پاسخ می دهد. مثلا اینکه، موجودات فضایی،  زمین را  می شناسند و ما را زیر نظر دارند، یا اینکه خیلی وقت است در بین ما هستند و تصمیمات ما را کنترل می کنند. شاید هم ما در یک محیط مصنوعی، ساخته شده توسط آدم فضایی ها زندگی می کنیم.

ادبیات علمی تخیلی حتی موضوع را به تحول آدم ماشینی ها هم می کشانند و به تئوری تناقض انریکو فرمی اینگونه واکنش نشان می دهند که اغلب موجودات پیشرفته جهان بعد از تحول سریع تکنولوژی، ناگزیزند که به ایجاد ماشین های هوشمند سرعت ببخشند. مسیری که کمپانی های بزرگ نظیر گوگل مثلا با خرید شرکت های سازنده آدم ماشینی هوشمند  deep mind می پیمایند. چون می دانند که در آینده نزدیک، آدم ماشینی ها حرف اصلی را در زمینه تکنولوژی خواهند زد.

اما طبق این سناریو، دیر یا زود، ماشین های با شعور شده، ما را وحشی و معیوب و مضرِ تشخیص می دهند و تمدن حیات  طبیعی ولی هوشمند را منقرض می کنند. بنابر این در کهکشان ها، موجود هوشمند فضایی فرصت نمی یابند به قدرتِ انتقال سریع به نقاط دیگر دست یابند چون قبل از آن، توسط ماشین های خود تسخیر  و منهدم می شوند.

به عبارت دیگر،  ربات های هوشمندِ که توسط تمدن های پیشرفته در سیارات مختلف و از جمله خودمان ساخته می شوند آنقدر پیچیده می گردند که وظیفه خود می بینند که ما را نابود سازند.

در بازی کامپیوتری mass effect سه نوع نقش برای فردی که وارد این بازی می شود وجود دارد. یا نقش موجودات هوشمند طبیعی را ایفا کند که با آدم ماشینی ها می جنگد ( آدم ماشینی های که معتقدند موجودات طبیعی، وحشی و مضر جهان هستند) یا از گروه آدم ماشینی شود و در سیارات به دنبال حیات طبیعی بگردد تا نابودشان سازد. یا موجود بینابینی ( انسان ماشینی) شود و مسیرمستقلی را بپیمایید و …

نویسنده مقاله بعد از معرفی انواع سناریوها مبنی بر اینکه پس چرا آدم های فضایی نمی آیند سعی می کند در پایان مقاله، یک پاسخ همه جانبه تر معرفی کند از اینکه چرا ما شاهد موجودات بسیار پیشرفته فضایی نیستیم؟

در سناریوی آخر، موجودات پیشرفته در سیارات این فضای پهناور، دیر یا زود ( بعد از تحول بی نظیر تکنولوژی، کنترل مرگ و رسیدن به جاودانگی) به این نتیجه با شکوه می رسند که به هیچ چیزی در در بیرون از سیاره خود، محتاج نیستند.

به تعبیر دیگر، کنجکاوی برای کشف دنیاها و موجودات دیگر، همواره به خاطر استعمار، تهیه انرژی جدید، ذخایر، جا و هوای بیشتر می چرخد. اما از دید این نظریه نهایی، موجود پیشرفته فضایی در هر جای جهان و از جمله خودمان، وقتی به بی نهایت شعور و دانش برسد و تبدیل به موجودی خداگونه شود هیچ دلیل و نیازی به اکتشاف جهان ندارد.

برای همین، خبری از موجودات فضایی بسیار پیشرفته که با سرعت خیلی بیشتر از نور جابجا شوند نیست چون اگر در سطحِ تکنولوژی  سفر بین کهکشانها باشند بی نیازتر از آن هستند که ضرورتی برای تماس و کشف ما داشته باشند.

 

THE FERMI PARADOX, MASS EFFECT, AND TRANSHUMANISM by Charlie Huenemann

http://www.3quarksdaily.com/3quarksdaily/2015/04/the-fermi-paradox-mass-effect-and-transhumanism.html#more

More from مرد روز

ماجرای دو راهب بودایی و زن جوان

دو راهب بودایی که یکی شان مسن و دیگری جوان بود در یک...
بیشتر بخوان
 • یاور

  در مجموعه علوم زمین دانشگاه های معتبر دنیا درسی به نام Geobiology وجود دارد که ترکیبی از علوم زیست شناسی، دیرینه شناسی، زمین شناسی و کیهان شناسی است. در یکی از بنیادی ترین بحث های مربوط به پیدایش حیات در زمین و عدم پیدایش آن در سایر اجزای منظومه شمسی و کهشکان راه شیری از معادله ای به نام Drake Equation نام برده شده است که آن را عینا برایتان نقل می کنم. (درس متن باز، دانشگاه MIT آمریکا)

  آدرس: http://ocw.mit.edu/courses/earth-atmospheric-and-planetary-sciences/12-007-geobiology-spring-2013/

  اما پاسخ سؤال:

  در معادله Drake شرایط ایجاد حیات در سیارات و ستارات دیگر بحث شده است، این شرایط به شرح زیر آمده است:

  1. کمیت عددی ستاره های کهکشان 10E11 * 4 (شرط خوب)
  2. فاصله (تفریق) سیارات و ستارگان در این کهکشان 0.1 (شرط ضعیف و بد)
  3. سیارات همانند زمین به ازای هر سیستم ستاره ای 0.1 ( شرط ضعیف و بد)

  سه شرط دیگر شامل تعداد سیارات با امکان تشکیل حیات روی آن ها (توجه کنید که در این مورد “حیات بر مبنای مولکول های کربن «همانند خود زمین» ” مدنظر است؛ امکان تکامل حیات تشکیل شده به سطحی از شعور و دانش و هوش (همانند انسان) ؛ امکان برقراری ارتباط این موجودات تکامل یافته با سایر موجودات کهکشان و امکان ادامه بقای آن حیات تا سطح تشکیل تمدن پیشرفته همانند دیگر می باشند.

  به همین ترتیب این نظریه «سیاره قابل زیست» و دارای شرایط ذکر شده را به شرح زیر توصیف می کند:

  دمای آن بین 273 و 373 درجه کلوین باشد.

  ملاحظات:
  1. افزایش گازهای گلخانه ای ناشی از تنفس و فتوسنتز حیات کربنی، باعث افزایش دمای سیاره و کاهش شانس بقا و حیات می شود.

  2. سیاره ای با جرم بیشتر، عمر کمتری هم دارد.

  3. با افزایش جرم، میزان تشعشع گازهای فرابنفش در آن سیاره هم بیشتر می شود (تهدید برای مولکول های آلی)

  با تمام تفاسیر ارائه شده مکانیزمهایی که زمین را برای زندگی مطلوب می کنند، شامل : سطح سنگی سیاره (تأثیر بر چرخه کربن با مکانیزم های رسوب گذاری، جذب مولکول های کربن از اقیانوس و هوا و در نتیجه کاهش تأثیر گلخانه ای و تنظیم دمای زمین)، محیط بین سیاره ای (شروط اصلی معادله Drake شروط 1 تا 3) مکانیزم های کنترل دمایی (گاز گلخانه ای، یخچال زایی، چرخه کربن و تأثیر زیست کره، سنگ کره و هوا کره بر آن « به ترتیب بیوسفر، لیتوسفر و اتمسفر) منابع تجدید شونده کربن (به عنوان اصلی ترین عنصر سازنده حیات روی زمین) و در نهایت تکتونیسم و دگرگونی های شدید جغرافیایی زمین است (این عامل مهم ترین عامل برای تکامل موجودات محسوب می شود؛ چرا که تکامل چیزی جز پاسخ منجر به بقا به تغییرات جغرافیایی و محیطی زندگی نیست و چنین تغییراتی فقط در سیاره جنبان و پویای زمین صورت می گیرند.)

  بنابر اصول علمی ذکر شده، امکان تشکیل حیات هوشمند، بقا و تکامل آن تا حدی که بتواند ارتباط برقرار کند، با اصول ریاضی ذکر شده مغایرت دارد.

  با تشکر از شما

  • یاور

   این تصویر آپلود نشده است

  • Guest

   ظاهرا این تصویر آپلود نشده بود.

 • شاهین

  نمیدونم چرا وقت این حرفا میشه ملت دنبال یه کره ای مثل زمین میگردن که حیات توش باشه اما از نظر من یه شرایطی مثل شرایط زمین بوده که ما بوجود اومدیم و الزاما وجود هر نوع حیات نیازمند شرایط زمین کنونی ما نیست، ساده تر بگم مثلا ته دریا یه شرایطی بوده یه عده موجود بوجود اومدن و تکامل داشتن این بالا هم همینطور.. یا مثلا بعضی گونه مثل زرافه طی تکامل هم پاهاشون کشیده شده هم گردنشون! هر چند اخیرا یه جا خوندم که مثل کره ی زمین با این اندازه و شرایط تو بیشتر منظومه ها هست و شرایط فعلی زمین بیشتر بخاطر جرم و فاصله از ستاره ای مثل خورشید هستش…

  • یاور

   فرمایشات شما دقیقا مطابق با معادله Drake است که در کامنت توضیح داده ام. فاصله و موقعیت خاص زمین در فضا و هم چنین ویژگی های زمین شناختی خاص زمین، باعث به وجود آمدن، تکامل و بقای هوشمند می شود.

 • mostafa nik kerdar

  انصافا خودتان را جای موجودات فرازمینی بگذارید ,
  آیا رغبت میکنید با انسان این جانوری که :
  سخت مشغول تخریب محیط و سیاره ای که در آن زندگی میکند هست
  و با آگاه بودن از عاقبت اینکار باز هم به آن ادامه میدهد
  و در جای جای آن مشغول کشتن و نا بود کردن یکدیگر هستند
  و هنوز برای آنها رنگ پوست و ملیت و نژاد و دین و مذهب و مرز و …
  مهمترین عو ا مل درگیری و کشتار بین خودشا ن هست و هنوز نتوانستند آنرا برای خودشان حل کنند
  و بزرگترین دستاوردشان بمب هیدروژنی و اتمی باشد که در یک آن میتواند چند میلیون نفر را از بین ببرد
  و ابلهانه به ساختن و به داشتن آن افتخار میکنند!
  و کارخانجاتی ساختند که وسایل تخریب و کشتار جمعی میسازد که برای فروش محصولات خودش مجبوراست که جنگ راه بیاندازد …
  و نسل دیگر جانداران را برای تزئین اتاق ها و راهرو هایش بر بیاندازه …
  تا کله خشک شده آنها را بر دیوار بکوبد و یا لطف کند و آنها را در قفس های کوچکی بیاندازد تا بچه های آنها به تماشای آنها بروند و بخندد !!
  و ممکن هست همین کار را با موجودات فرازمینی هم بکند ….
  واقعا میل داشتید و رغبت میکردید به آنها نزدیک شوید و دست دوستی دراز کنید و تکنولوژی خودتان را به آنها یاد بدهید و به سیاره خودتان ببریدشان تا همین بلا را سر شما و بر سر سیاره شما هم بیاورند ؟
  باید قبول کنیم برای موجوداتی که به آن تکنولوژی که بتوان کهکشانها را در نوردید و پیمود رسیده اند , ما زمینی ها موجودات بسیار خطرناک و غیر قبل اطمینانی هستیم که هرگونه برخورد با ما خردمندانه و درست نیست و با این وضعیتی که در پیش گرفتند و بسوی نابودی پیش میروند هیچ حسابی نمیتوان روی آنها باز کرد چون تا صد سال دیگر انسانی وجود ندارد و اگر هم باشد با چماقی بر کولش و پوستینی بر تنش از غاری بیرون می اید و به دنبال غذا میگردد….