تفاوت کمبود جنسی با تمایل جنسی

هر مردی در یک دوره از زندگی اش شاید بتواند از مرحله «محتاج جنسی» بودن عبور کند و وارد دوران « تمایل جنسی» شود. تحولی که  ربط زیادی به موقعیت اقتصادی و اجتماعی و حتی سن او ندارد.SexualSelection

او مردی است که انگیزه اش برای بودن در کنار زن و تمایل جنسی اش به او نه بر سر رفع نیاز غیر قابل کنترل بلکه به خاطر زیبایی، ظرافت و متفاوت بودن هویت زن است. او مردی است که پی برده است اعتماد به نفسش ناشی از احساس امنیت و محبتی است که از توجه صمیمانه زن نصیبش می شود نه از خشونت و قدرتی که اعمال خواهد کرد.

مردانی که بتوانند در عمل ثابت کنند دستیابی به سکسِ هر چه بیشتر، تنها هدف و مقصود اصلی شان نیست افرادی هستند که فرضیه « اصل افلیج» The handicap principle برای شان کارایی چندانی ندارد.

زیست شناس معروف Amotz Zahavi  فرضیه « اصلِ افلیج» خودش را از کنجکاوی بدون پاسخِ داروین نسبت به نقش و نگار طاووس عاریه گرفته است. فرضیه او اما بر اساس تئوری داروین به این حقیقت اشاره دارد که :« در دنیای حیوانات، رقابت جنسی برای تولید فرزند، قوی تر و تعیین کننده تر از میل به زندگی و بقا عمل می کند.»

پر و دم و یال و کوپال بسیاری از حیوانات مذکر آنها را برای شکار و فرار از دشمن کُند می کند.  اتفاقی که قانون انتخاب طبیعی داروین را زیر پا می گذارد چون از نظر داروین، فیزیک حیوانات می بایست در خدمت تطبیق هر چه بیشتر موجود زنده با دنیای پیرامون عمل کند.anole

گسترش تحقیقات و نظرات تکاملی معاصر نظیر فرضیه « اصل افلیج» توضیح می دهد که چرا پرندگان ماده ترغیب می شوند تا به صدای رساتر و زیباتر پرنده های نر پاسخ دهند یا بدن سه برابر بزرگتر فیل دریایی مذکر به چشم همنوعان ماده شان جذاب گردد. در حالی که سر و صدای پرنده و جثه فیل دریایی و بدن چشمگیر پروانه و سایر نشانه های «اصل افلیج» برای حیوانات مذکر بهای گرانی در پی خواهد داشت.

اتفاقی که عملا یکی از بالاترین درصدهای مرگ و میر در بین جوانان مذکر بشر را نیز ایجاد کرده است. ریسک پذیری، میل به سرعت، خشونت و ابراز وجود برخاسته از  خروش تستاسترون  در سنین 13 تا 20 سالگی، از این منظر، افتادن در دام « اصل افلیج» را یادآوری می کند.

مردانی که لازم ندارند ماشین های شیک و پر سرعت، بدن قهرمانان بدن سازی و سایر نشانه های « اصل افلیج» را به رخ زنان بکشند در حقیقت همان هایی هستند که از ابزار تکامل یافته تری نظیر مهربانی، احترام، و توجه واقعی به زنان برخوردارند و از همان طریق، قابلیت جذب صادقانه جنس مخالف را دارند.

مردان معاصر روز به روز از نیازمندی های غریزی و رقابت های جنسی حیوانات فاصله می گیرند و روابط شان با زنان بیشتر از آنکه ناشی از کمبود جنسی باشد به خاطر تمایل جنسی شان به زنان خواهد بود.

چرا در حیوانات، مذکرها زیباترند؟

 


More from ونداد زمانی

از مرگ چه خبر؟

 مدتی پیش در کنفرانس سالانه داروهای ضد پیری در لاس وگاس خانم...
بیشتر بخوان
 • مهدی

  خیلی جالب و مبتنی بر واقعیت بود. سپس

 • بهروز

  متاسفانه این مقاله با خودش متناقض است . در دو پاراگرف آخر در یکی می گوید مردانی که لازم ندارند ماشینهای شیک و بدن قهرمانان بدن سازی را به رخ بکشند آنهایی هستند که ابزار تحول یافته تری دارند. بلافاصله در پاراگراف بعد می گوید مردان معاصر روز به روز از نیازهای غریزی فاصله می گیرند. در حالیکه ماشینهای شیک و بدن قهرمان بدن سازی داشتن دقیقا کاری است که مردان معاصر انجام می دهند. مردان قدیمیتر نه ماشین شیک داشتند و نه بدن سازی می کردند. بیشترشان کشاورز و کاسب و کارگر بودند. مردان امروز برعکس بسیار به بدن و لباس و ماشین خود اهمیت می دهند. اینکه بگوییم مردان معاصر به لباس و ماشین و بدن خود کمتر از مردان قدیمی اهمیت می دهند ادعای غلطی است.
  زنان امروزی هم به ماشین و بدن و لباس مردان بیشتر اهمیت می دهند تا زنان قدیمی.
  نگارنده آنچه را که در نظر خودش درست است نام معاصر داده است بدون اینکه واقعیت را در نظر بگیرد

  • marderooz

   بهروز عزیز مرسی از کامنت. یک اشاره کوچک در مورد متن لازم است و ان اینکه شاره ایی نشده است که به بدن زیبا و ماشین و سایر وسایل اسایش و حتی جذابیت بها داده نشود. نکته این مقاله این است که انسان معاصر از بند قوانین انتخاب جنسی و «اصل افلیج» می تواند فاصله بگیرد و راه های جدیدتری از رابطه با همدیگر را تجربه کند. به همین خاطر همه انرژی و قابلیتش را در داشتن ماشین گرانقیمت و یا ماهیچه های بزرگتر معطوف نسازد. .

   • ali

    بلی می تواند. اما سوال اینه که الان واقعا تو جامعه ما این ابزار تکامل یافته تر چقدر خریدار داره؟! کجای ایران میشه با ابراز مهربانی و احترام و توجه واقعی کسی و بدست آورد؟! با این روش جلو رفتن، تنها چیزی که برات می مونه اینکه آخرش بهت بگن ” تو مثه داداشمی” ولی وقتی دروغ میگی، داراییتو به رخ میکشی ، با احساسات بازی میکنی، بی احترامی میکنی و ضایع میکنی اونوقته که میشی “عشقم ” . بیایم ما هم یخورده با خودمون صادق باشیم و اتوپیا تو ذهنمون درست نکنیم و دربارش نظریه پردازی کنیم! این سیستم عشق و صداقت و ساختن زندگی در کنار هم فقط رو دخترای نه چندان جذاب جواب میده . تازه اگه جواب بده !

    • marderooz

     علی عزیز بدون شک بخش بزرگی ازشهروندان ایرانی زمینه ایجاد رابطه معقول تر را دارند و وجود دارند. همیشه برای خراب کردن یک پدیده انرژی کمتری لازم است تا درست کردن. می دانیم که سخت است و خوب است که با امیدواری در حد و توان مان اقدام کنیم. به فردای حاضر واماده موکول کردن هر نوع ناهنجاری، شاید اتویایی تر است تا بر اساس واقعیت موجود شروع کردن… ما امیدواریم.
     مرسی از کامنت

 • رضا بی نفس

  دادا مثل اینکه نویسنده ان مقاله یکی مثل خودمون نه ماشین داره نه …….. علوم عقلی برحسب شرایط زیستی خودش تفسیر کرده.

  • marderooz

   رضای عزیز دنیای عجیب و خاصی می شد اگر همه متون نوشته شده را بر اساس موقعیت فیزیکی و مالی نویسنده مقیاس می کردند. مرسی از کامنت

  • مهران

   اقا رضا بی نفس بر طبق اسم فامیل شما حرفت رو قضاوت کنیم؟ چرا مشنگ میگی

 • ناشناش

  مرسی

 • پلنگ زخمی

  درسته …اما ظاهر بینی قاطبه نسوان سبب شده مردانی که از اصل افلیج استفاده نمی کنند، نسبت به مذکران بهره برنده از این اصل، تنها باشند….یا حداقل در جمع های مردانه این طور به نظر می رسد که کسی که از این اصل بهره برده بهش بیشتر خوش می گذره….

 • انجیر

  خشونت و ابراز وجود برخواسته از خروش
  درست: خشونت و ابراز وجود برخاسته از خروش
  فارسی را پاس بداریم

  • marderooz

   انجیر عزیز مجدداً تشکر. تصحیحش کردیم.

 • مسعود

  این که میگه (

  مردانی که لازم ندارند ماشین های شیک و پر سرعت، بدن قهرمانان بدن سازی و
  سایر نشانه های « اصل افلیج» را به رخ زنان بکشند در حقیقت همان هایی هستند
  که از ابزار تکامل یافته تری نظیر مهربانی، احترام، و توجه واقعی به زنان
  برخوردارند و از همان طریق، قابلیت جذب صادقانه جنس مخالف را دارند.)

  یعنی امیدوار باشم؟ خو اگه نشد من با عمهء داروین کار دارم اونوخت.
  والا! چیه؟ حتما” میخوای این نظر رو نمایش ندی.

  • marderooz

   مهربانب و عشق همیشه همبسترند