چرا مردان تجاوز می کردند؟

rape_2

گزارش علمی تهیه شده در کتاب تاریخ طبیعی تجاوز  نشان می‌دهد مردان در دوران باستان، گاهی ناچار می‌شدند برای تکرار و دوام نسل خود به رابطه‌ی جنسی با زور و بدون رضایت زنان متوسل شوند. اتفاقاتی نظیر حوادث طبیعی، کوچ گله‌های شکار، خشکسالی، جنگ‌ها و بیماری‌های مسری گاهی باعث می‌شد که تعداد زنان در گروه اجتماعی به هر دلیلی کمتر از مردان گردد و به اندازه‌ی کافی شریک جنسی برای مردان وجود نداشته باشد. در این گونه شرائط، مردان برای دستیابی به جفت از حربه تجاوز استفاده می کردند.

در ضمن مردانی که به دلائل مختلف از جذابیت جنسی کمتری برخوردار بودند و به همین دلیل از شانس کمتری برای تداوم نسل برخوردار می‌شدند. از تجاوز به عنوان یکی از راه های ناگزیر برای تکرار نسل شان بدون میل داوطلبانه زنان استفاده می کردند.

پروفسور روان‌شناسی دانشگاه لس‌آنجلس، دکتر نایل مالموت در گزارش دیگری در همین رابطه به تجاوز در درون زندگی مشترک اشاره می‌کند. او معتقد است که شوهران (یا زوج مشترک قبل از برپایی سنت ازدواج) برای آنکه از «پدر» بودن خود مطمئن گردند در طی روزهایی که زنانشان در موقعیت تخمک‌گذاری بودند به زور با آن‌ها رابطه جنسی برقرار می‌کردند تا به کمک از بین بردن اسپرم‌های قبلی شانس تولد فرزند خودشان را بیشتر سازند.

ناگفته نماند که زنان نوع بشر در گذشته‌های دور و قبل از ایجاد آئین ازدواج، از قابلیت رابطه‌ی جنسی متعدد هم برای بارداری استفاده می‌کردند. دکتر مالموت برای پشتیبانی تئوری خود از فرمِ فیزیکی کلاهک‌گونه آلت مردانه یاد می‌کند که در حین رابطه‌جنسی می‌تواند با تکرار مداوم مسیرشان، اسپرم‌های غریبه و رقیب را از واژن زن به بیرون بریزند و پدر بودن خود را تضمین کنند.

دکتر نایل مالموت، متوجه این نکته شدند که ۳۰ درصد مردان دنیای معاصر نیز به احتمال تجاوز در صورتی که جرم محسوب نگردد و برایشان دردسری فراهم نکند فکر کرده‌اند. گزارش‌های هم وجود دارد که نشان می دهد مردان در حال خودارضایی و یا ابراز تخیل جنسی به «تجاوز کردن» هم می‌اندیشند.

محققان البته با دقت تمام به این نکته توجه می‌کنند که بین شرائط دنیای معاصر و « جبرِ ظبیعت» در زندگی انسان اولیه فرق بسیاری وجود دارد. و تحقیقات قراری برای توجیه عمل تجاوز ندارد. تجاوز در دروه و زمانه ما اصلا ربطی به جبر طبیعی یا غریزه مردان ندارد.

نظریه‌ «جبر طبیعی» معتقد است همه‌ی رفتار بشر بر پایه‌ دستوراتی است که ژن بشر صادر می‌کند و اختیار و اراده در این نظریه، معنا و مفهومی ندارد. بنابر همین منطق، چون عمل تجاوز امری طبیعی است و بر اساس ضرورت حیاتی می‌باشد پس جرم نیست.

روان‌شناسی تکاملی نشان می دهد که تجاوز یک اتفاق بسیار قدیمی است برای همین حتی در بدن زنان، برای جلوگیری از تجاوز، به وسایل تکامل یافته‌تری در بدن خود مجهز گردند.

بخش دوم

Jesse Bering, Darwin’s Rape Whistle, Have women evolved to protect themselves from sexual assault? Slate Magazine

http://www.slate.com/articles/health_and_science/science/2011/01/darwins_rape_whistle.html

Randy Thornhill and Craig Palmer’s A Natural History of Rape

Neil Malamuth, mushroom-capped shape of the human penis , removing competitors’ sperm

 

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

کشف نزدیکترین سیاره مشابه زمین

https://youtu.be/-oTb6n3o1SU?t=2s سیاره Proxima b تقریبا ۳۰ درصد از زمین بزرگتر است. ۱۱...
بیشتر بخوان