چهار دفاع غریزی زنان برای مقابله با تجاوز

6c8d38b8d536ced6003a0b8935822c1a

روان‌شناسان تکاملی می گویند سیستم «قاعدگی زنانه» که به زنان امکان می‌دهد فقط دو روز در ماه امکان باروری داشته باشند بی‌شک مهمتر وسیله دفاعی زنان برای کنترل «تجاوز» به شمار می رود.

افزایش قدرت فیزیکی زنان در طی دوران تخمک گذاری

زیست‌شناسان دانشگاه ایالتی نیویورک خانم ساندرا پترالیا و گوردون گالوپ در سال ۲۰۰۲ تحقیقی بر روی ۱۹۲ دانشجوی دختر دورهٔ لیسانس انجام دادند. در این بررسی، به دانشجویان داستان‌های کوتاهی برای خواندن دادند که قهرمان مؤنث قصه توسط مردان مشکوک تعقیب شده‌اند و جملهٔ آخر داستان با عباراتی نظیر «وقتی که کلید ماشین را چرخاند تا استارت بزند، متوجه دست سردی بر روی شانه‌اش شد» تمام می‌گردد.

محققین قدرت به هم فشردن مچ دست زنان شرکت‌کننده در تحقیق را هم قبل و هم بعد از خواندن داستان اندازه گرفتند و متوجه شدند که دانشجویانی که در پرسشنامه اعلام کرده بودند که در مرحله‌ی تخمک‌گذاری دورهٔ ماهانه خود هستند بعد از خواندن داستان از قدرت فشردن دستِ بیشتری برخوردار بوده‌اند. به‌عبارتی زنان در  در طی دو روز مخصوص تخمک گذاری، از قدرت بدنی بیشتری برخوردار هستند.

زنان در دورهٔ تخمک‌گذاری نسبت به مردان غریبه، مشکوک تر هستند

در سال ۲۰۰۷ گزارشی توسط خانم کریستسن گارور- آپگار که به همراه یک تیم محقق به چاپ رسید. بر طبق این گزارش خانم گارپر از مصاحبه ۱۶۹ زن (که دوره قاعدگی منظم داشتند و در سنجش فوق شرکت کرده بودند) با مردان مختلف فیلمبرداری کرد. بعد از آن، از زنان خواسته شد که به مردان بر اساس شخصیت و رفتار و به‌ویژه اینکه آیا مردان ملاقات شده نیت‌های جنسی داشته‌اند یا خیر نمره بدهند. تیم تحقیقاتی در حین تهیه گزارش پی بردند که زنانی که به روزهای تخمک‌گذاری نزدیک‌تر بوده‌اند اصرار بیشتری برای این باور داشتند که مردانی که با آن‌ها مصاحبه کرده‌اند تمایلات مشکوک جنسی از خود بروز داده‌اند. زنان فوق فکر نکردند که مردان مزبور بی‌ادب، غیر صمیمی و یا بدذات بوده‌اند بلکه فقط این احساس ناخوشایند دربارهٔ احتمال «متجاوز» بودن را از خود بروز داده بودند.

زنانی که به روزهای حامله شدن در هر ماه نزدیک‌تر می‌شوند محطافظه کارتر می‌شوند.

به نظر می‌رسد در طی چند روز مهم هر ماه، مشکوک بودن به همه، تحمل زیادی را می‌طلبد برای همین زنان سعی می‌کنند در روزهای مربوطه مثلا در شب قدم نزنند و یا تنها به پارک نروند. آن‌ها درِ خانه خود را به روی غریبه‌ها باز نمی‌کنند و ماشین خود را در جاده‌های بیرون شهر متوقف نمی‌نمایند. گزارش محققین آلمانی از این نظر جالب است که نشان می‌دهد زنان فوق به هیچ وجهه از فعالیت‌های روزمره و کار خود نمی‌کاهند ولی در انتخاب رفت و آمد خود در طی دو روز مربوطه دقت بیشتری به خرج می‌دهند.

زنان در روزهای تخمک گذاری نژادپرست می‌گردند

گزارش تحقیقاتی دانشگاه ایالتی می‌شیگان که توسط کارلو ناوارت و تیم دانشگاهی‌اش تهیه شده است به این واکنش غیرعادی و جنجالی اشاره می کنند که زنان سفیدپوست امریکایی در روزهای حول و حوش تخمک‌گذاری، علائم نژادپرستانه از خود بروز می‌دهند و بخصوص به مردان سیاه حساسیت بیشتری نشان می دهند و آنها را « غیر خودی» می یابند.

تفسیر محققین در این رابطه به این حقیقت اشاره می‌کند که زندگی معاصر و تلفیق، آشنایی و مراودهٔ نژاد‌های بشر به شکل مسالمت‌آمیز، پدیده‌ای جدید در طول تاریخ بشری است. به همین خاطر، عدم اطمینان به غیر خودی که رنگ، زبان، مذهب و آداب و رسوم متفاوت دارد واکنشی است غریزی که بر اساس ضرورت‌های زندگی اجداد خیلی قدیمی بشر، شکل گرفته است.

چرا مردان تجاوز می کردند؟

Jesse Bering, Darwin’s Rape Whistle, Have women evolved to protect themselves from sexual assault? Slate Magazine

http://www.slate.com/articles/health_and_science/science/2011/01/darwins_rape_whistle.html

Randy Thornhill and Craig Palmer’s A Natural History of Rape

Neil Malamuth, mushroom-capped shape of the human penis , removing competitors’ sperm

German investigators Arndt Bröder and Natalia Hohmann
implicit association test
out-group males

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

انزجار نسبت به همجنسگراها طبیعی است ولی نفرت خیر

استاد دانشکده روانشناسی در امریکا David Pizarro معتقد است انزجار و چندش، باعث سلامت...
بیشتر بخوان