من یک مجرد بیعار شدم

سلام. من مردی ۴۱ ساله هستم که رسما و عملا هیچ احساس خاصی به هیچ چیز و هیچکس ندارم. نه دوستی برایم مهم است نه وظیفه شناسی یا حس کمک به دیگران. این یک اتفاق ناگهانی نبود و من متوجه تشدید این حس در طی بیش از ۱۰ سال گذشته هستم.

نه از دیدن فقیرها دلگیر می شوم نه از دیدن آدم های موفق. الان مدتها است که فکر ازدواج و پدر شدن را از خودم دور ساختم. آدم افسرده یا علیلی هم نیستم. تفریح و کار و موقعیتم به راه است. ولی می بینم که انگار شبیه یک ادم ماشینی هستم و این را بد هم نمی دانم. ولی شک دارم که آدم نرمالی هستم.

سیروس عزیز

این تغییرات شخصیت یا رفتار تو می تواند دلایل زیاد داشته باشد. از بالا رفتن سن بگیر تا حالت دفاع بدن در برابر اذیت شدن های طولانی در طول زندگی ولی نگران نباش چون این حالت تو محصول تغییرات بسیار عظیم زندگی انسان در طی ۲۰۰ سال گذشته است. این احساسی که داری مختص تو نیست.

افزایش انسان مجرد شبیه تو، اگر با همین روند پیش برود تبدیل به اکثریت بشر می شود. انسان مجردی مثل تو در این دور و زمانه می تواند هر نیاز طبیعی و عاطفی اش را موقتا بخرد. انسان مجرد مثل تو برای سکس ضرورتی ندارد که به یک انسان تا ابد تعهد زندگی مشترک بدهد.

انسان مجرد امروزی عملا نمی ترسد که در دوران پیری شاهد حمایت فرزندانش نباشد. پس انداز می کند و بازنشستگی می گیرد و بیمه دارد و خانه سالمندان…

چون روابط احساسی و عاطفی موقتی و کمابیش از هم گسیخته شده اند آدم ها با ایجاد رابطه عاطفی با دیگران بیشتر اذیت می شوند و پس از مدتی کم کم هر فرد به درون لاک بیعاری پناه می برد.

قضاوت در باره این دوره و زمانه و بدی و خوبی اش درست نیست. اگر نحوه زندگی دنیای قدیم خوب بود تغییرات صورت نمی گرفت.

نشانه های به وجود آمدن نوع جدیدی از انسان مسول و حساس و متعهد در دنیایی که در آن زندگی می کنیم هم زیاد است. چه بسا بعد از این هرج و مرج و بیعاری، مثل همیشه انسان ذاتا خردمند، راه های دیگری برای آرامش و حتی ایمان در یک مفهوم جدید بیابد.

تا آن موقع، سعی کن گاهی از وضعیت مطمئن و مجرد و به قول خودت بیعاری که داری کمی فاصله بگیری و ریسک کنی و مثلا به تعداد دوستانت بیفزایی. وقت و انرژی اضافی ات را برای کارهای عام المنفعه صرف کنی یا …

بیشتر بخوان و بیشتر بدان. حس همدردی و حمایت از محتاجان، یک رفتار غریزی در بین موجود اجتماعی و بخصوص انسان است. نسل جدید مجردهایی مثل تو باید مرام های خوب جدیدی را برای انسان آینده که شاید همگی شان به نوعی مجرد هستند درست کند.

از لاک و سپر مطمئنی که درست کردی بیا بیرون… آگاهانه محطاط باش و ریسک های کوچکی را مد نظر قرار بده که کمی شاید اذیت کننده باشد ولی پاداش های خوب روحی و روانی دارند.

 

image source
https://www.artofmanliness.com

Written By
More from بهمن

نگرانی مردان از آشنای اولیه

سنگ صبور عزیز سلام مدتی هست که در محل کار به یکی...
بیشتر بخوان