چگونه سریال‌های تلویزیونی ترکیه جهانی شدند

ترکیه بعد از امریکا بزرگترین پخش کننده سریال های تلویزیونی در سیاره ما است. قصه های تلویزیونی ترکیه در روسیه، چین، کره جنوبی و اغلب کشورهای امریکای لاتین طرفدار دارد. ایران و کشورهای منطقه نیز از تماشاگران پرو پا قرص آنها هستند.

بخش بزرگی از این موفقیت جهانی سریال های ترکی مربوط به این است که هالیوود و سریال های مورد علاقه مردم جهان، بهای زیادی به مشکلات مردم عادی دنیا نمی دهد.

خود تهیه کنندگان ترکیه ایی می گویند استقبال از سریال « هزار و یک شب – Binbir Gece » در سال ۲۰۰۶ شروع شهرت تولیدات تلویزیونی ترکیه بود. سریالی که در ۸۰ کشور دنیا به فروش رسید.

سریال های ترکیه همراه با بالیوود هند و کی پاپ کره جنوبی، موج جدید تولیدات سرگرم کننده آسیایی است که شهرت جهانی یافته اند و رقیب مطرحی برای برنامه های سرگرم گننده امریکایی شدند.

قهرمانان فیلم ها و سریال های امریکایی معمولا افراد تنها و مجردی هستند که عشق های موقت نصیب شان می شود ولی دنبال شادی و آرامش شخصی هستند. اما این خط قصه برای بسیاری از نقاط زمین، شاید جذاب نباشد.

سریال های ترکیه ایی مبلغ سنت و قول و وفا هستند. مردان این سریال ها رمانتیک، تصویر می شوند. آزادی شخصی در این قصه ها اصل نیست اما حق شخصی و انسانی و رسیدن حق به حقدار، خیلی مهم است.

سریال « گناه فاطمه گل چیست» پرفروش ترین سریال می شود چون دختری مورد تجاوز قرار می گیرد و همه ماجرای این قصه در باره تلاش او است برای برملا کردن ستمی که بر او رفته است.

این سریال هم از ازدواج اجباری حرف می زند. هم از قتل ناموسی و هم از محدودیت ها و تنش هایی که خانواده ها برای فاطمه ایجاد می کنند. سریال های ترکی ضمن احترام به سنت ها سعی می کنند با ایجاد احساست مظلومانه برای قربانیان سنت، بخش های منفی سنت را تصحیح و مهار کنند.

سریال های ترکیه مسائل و احساساتی را به نمایش می گذارد که مردم دوست دارند. این برنامه های سرگرم کننده، شاید همه واقعیت را نگویند ولی بدون شعار دادن، به مشکلات صلی زنان و مردان و حتی نوجوانان می پردازند. صدها میلیون انسان دیدند که فاطمه گل اجازه نداد هویت و حق زن، نادیده گرفته شود.

ترکیه برخاسته از باقیمانده امپراطوری عثمانی به رهبری آتاتورک، به شدت از مذهب، هم در قدرت و هم در جامعه فاصله گرفت اما در طی یک دهه گذشته ترکیه توسط احزاب مذهبی اداره می شود.

اما حتی در حال حاضر نیز حجاب به تبلیغات درون تلویزیون و سریال ها و نقش های اصلی راه نیافت. به گفته یکی از تهیه کنندگان این برنامه ها، خود حکومت هم اصراری ندارد که محجبه ها در سریال ها نقش مهمی داشته باشند.

موضوع سکس برعکس سریال های امریکایی تقریبا به ندرت در برنامه های تلویزیونی ترکیه نشان داده می شود. فاطمه گل تا اپیزود ۵۸ هنوز معشوقش را نبوسیده بود.

کره جنوبی که در حال گسترش بازار فروش سریال های خودش است نرمتر و سنتی تر از ترکیه عمل می کند. بی دلیل نیست که ۴۰ درصد سریال های ترکیه، بازسازی و بومی سازی سریال های کره جنوبی است. برای تماشاگران اسیا و امریکای لاتین، مسئله مهم خانواده است و سنت هایی که در این دور و زمانه در حال رنگ باختن هستند. مسئله ایی که باعث شد تلویزیون ترکیه جهانی شود.

 

Adapted from New Kings of the World: Dispatches from Bollywood, Dizi and K-Pop by Fatima Bhutto, published on 10 October by Columbia Global Reports, and available at guardianbookshop.co.uk

این متن یکبار در  مجله گاردین خلاصه شد و ما هم بخشی از مقاله گاردین را ترجمه کردیم.

How Turkish TV is taking over the world

Written By
More from Saide Kardar

شایعه خوشتیپ بودن مردان رم

سفر دو هفته ایی را با همسرم هاله و دخترم گلی به...
بیشتر بخوان