یک معما در باره تصمیم گیری درست

معمای وجود دارد که در رشته رفتارشناسی اقتصادی تدریس می شود تحت عنوان Monty Hall Paradox که براساس یک مسابقه تلویزیونی و مجری اش، نامگذاری شده است.

مجری توضیح می دهد که سه نوع جایزه پشت سه در رنگی پنهان است. یکی شان جایزه خیلی قیمت داری است. یکی هم یک جایزه معمولی در حد  یک جارو برقی و در پشت در سومی چیز کاملا بی ارزش نظیر کارتن خالی، قرار دارد.

تصور کنید که مریم و علی در این مسابقه شرکت می کنند. هر کدام از آنها می توانند یکی از درها را انتخاب کنند و صاحب جایزه ایی شوند که پشت آن قرار داد. مریم در آبی و علی در زرد را بر می گزیند.

مجری به سمت انتخاب مریم می رود و می بینیم که پشت در آبی یک جایزه معمولی است. از این لحظه به بعد علی می داند شانس اینکه او برنده جایزه بزرگ باشد بیشتر شده است.

مجری این معما، از علی می پرسد آیا می خواهی همچنان در زرد رنگ را داشته باشی یا دوست داری رای خودت را عوض کنی؟

اغلب افراد معتقدند علی نباید دربِ زرد رنگی که انتخاب کرده را عوض کند چون بر اساس آمار احتمالات، فرقی نمی کند علی از دو درب باقیمانده، کدامش را انتخاب کند. چون درصد شانس یک به دو خواهد بود.

علی و اکثریت افرادی که با این تصمیم روبرو می شوند یک واقعیت را نادیده می گیرند. علی در تصمیم قبلی بر اساس وجود سه درب رنگی بود که یک انتخاب را برگزید. یعنی او شانس موفقیتش یک به سه بود.

او ولی این بار باید بین دو درب رنگی یکی را انتخاب کند. بنابر این بهتر است بر اساس موقعیت جدید، فرصت خود را از نو بیازماید. علی بهتر است درب قرمز را برگزیند.

این معما یا بازی نشان می دهد ما بهتر است درهر شرایطی، بر اساس مقدار شانس و امکانات موجود، تصمیم بگیریم.

 

 

The Monty Hall Paradox

https://www.psychologytoday.com/ca/blog/machiavellians-gulling-the-rubes/201805/the-monty-hall-paradox

More from ماهان طباطبایی

چرا دوستی با افرادی که زیاد فکر می‌کنند خوب است

[caption id="attachment_54499" align="aligncenter" width="1079"] Digital art by Christian Schloe[/caption] مطمئن هستم که...
بیشتر بخوان