سه تفاوت بین آدم مغرور و آدم نجیب

سلامت روحی ایجاب می کند که احساس خوبی نسبت به خودمان داشته باشیم ولی نباید بگذاریم احساس غرور باعث شود که  پرنسیپ ها را بشکنیم

  جاده غرور خیلی لغزنده است و به راحتی می تواند فرد را از خط اصلی خارج سازد. اینها مواردی هستند که مرز روشنی بین غرور و نجابت ایجاد می کند:

غرور با تصوری که از خود داریم تغذیه می کند

برای خیلی ها موقعیت شغلی، شهرت یا پس انداز بانکی، برای شان غرورآفرین است و برای همین فکر می کنند شایسته تر و محق تر هستند.    

آدم مغرور برتری طلب است

 غرور مدام ما را وا می دارد که دیگران را قضاوت کنیم. برای آدم مغرور مهم است که دیگران موقعیت ضعیفتر داشته باشند چون ازآن طریق برای خودش اعتماد به نفس تهیه می کند و فکر می کند از بقیه برتر است.

اما به قول افلاطون « نجیب و مهربان باش دوست من. چون هر انسانی که می بینی مشغول یک جنگ جانانه برای زندگی است» 

آدم نجیب و با وقار خودش را با دیگران مقایسه نمی کند. نجابت یک سیستم احترام به خود است. ما اگر وضع مان خوب باشد یا سالم و باهوش باشیم به این فکر می کنیم که متشکر باشیم نه مغرور …

غرور سریع می شکند

چون غرور قدرتش را از بیرون کسب می کند اگر اتفاقی بیفتد دچار شرم و ضعف درونی می گردد. یک آدم مغرور اگر تحقیر شود یا تهدید شود یا هویت و موقعیتش به زیر سئوال  برود سریع انتقام می گیرد و نامحترم برخورد می کند.

فرد با وقار و نجیب از ضعف و شکننده بودن واهمه ندارد چون می داند که نمی توان همیشه قدرتمند و محترم و با وقار باشیم. زندگی حتما افت و خیز و اشتباه دارد. 

 

Three Vital Differences Between Pride and Dignity

More from ماهان طباطبایی
این همه آدم تنها، از کجا می آیند
  ساکنین شهرهای بزرگ در طی یک روز، آنقدر آدم اشنا می...
Read More