چقدر برای خودتان ارزش قائلید

معیارهای این دوره و زمانه برای ارزش قائل شدن، خیلی سخت شده است. تک تک ما انسانها به دور از موقعیت اجتماعی و اقتصادی محل زندگی مان، دست از مقایسه با دور و بر کشیده ایم و خود را با یک معیار جهانی که توسط کمپانی های فروشنده وسایل تبلیغ می شود می سنجیم.

تا می رویم به شغل خودمان، یا داشتن بدن سالم یا ماشین قسطی که تهیه کردیم یا آپارتمان خوبی که اجاره کردیم بنازیم می بینیم که افراد گوشه و کنار دنیا دارند با بوق و کرنا از درون شبکه های اجتماعی داد می زنند که فاصله شان با ما از زمین تا آسمان است.

خیلی از ما همه عمر تاکید و هدف مان را صرف این مسابقه ناتمام می کنیم تا مثل دیگران باشیم ولی متاسفانه چون موجودات منطقی و عاقلی هستیم با ناراحتی و افسوس مداوم می دانیم که به گردِ خیلی ها نمی رسیم.

اصلا لازم نیست داشتن وسایل جالب، راحت و شیک را انکار کنیم یا احساس خوب نداشته باشیم. اما همه عمرخودمان را به دنبال دستیابی به آنچه نداریم هدر ندهیم.

1- از همه چشمگیرتر در وهله اول قیافه ظاهری ما است. در دوره های مختلف زندگی انواع نگرانی را به دوش نکشیم که قدبلند و خوش اندام نیستیم با موهای سرمان پرپشت نیست چون آنها که این چیزها را دارند نیز نگران هستند

2- امکانات مادی داشتن شان، خوب است و ارامش می اورد و از نگرانی ها کم می کند ولی فقط بخش معدودی از این راحتی برخورارند ولی  وقتی از آنها می پرسید مطمئن هستند که به اندازه کافی ندارند.

3 – داشتن یار در زندگی بزرگسالانه، عالی است و برای خیلی ها وسیله ایی است برای احساس ارزشمند بودن …  طبیعی و منطقی هم هست. بعضی ها مدام دور و بر افراد مشهور، قدرتمند و موفق می گردند چون به هویت و ارزش شان افزوده شود. ولی ما نمی توانیم همواره دیگران را راضی نگه داریم

ولی باید یادمان باشد که تکیه به دیگران برای احساس احترام به خود، مثل دویدن در پی یک هدف متحرک و متغیر است. کنترل دیگران در دست ما نیست و باید منتظر از دست دادن آنها و بالطبع،  هویت و اهمیت خودمان باشیم.

4- شغل ما بخش مهمی از حس اعتمادمان به خودمان است. ولی خودمان را با شغل مان معرفی نکنیم. من برنامه ریز کامپیوترم، من مهندسم. من وکیلم یا حسابدار…

تغییر نیازمندی های جامعه، از دست دادم موقت سلامتی و یا بیکاری، ضربه سنگین تری خواهد شد اگرهویت و ارزشی که برای خود قائلیم به خاطر شغل و تخصص ما باشد

5 – باعث غرور است که افتخاراتی نصیب خود ساختیم ولی اگر همه معیار ما، دستاوردهای شخصی ما باشد باید مدام در زندگی موفقیت کسب کنیم تا احساس خوبی به خودمان پیدا کنیم.

اتکا به پیروزی ها، ما را در موقعیت متزلزلی قرار می دهد انگار که بر روی شن های ساحل، برای خودمان خانه بسازیم.

How Do You Measure Your Self-Worth?
https://www.psychologytoday.com/blog/what-mentally-strong-people-dont-do/201707/how-do-you-measure-your-self-worth

More from ماهان طباطبایی

نقش شانس و تصادف در شکل گیری هویت

بحث در باره هویت و رفتار انسانها مدام در این دایره بسته...
بیشتر بخوان