مردان موفق ولی تنها

از یک نظر، طبیعی است که مردان موفق، تنهاتر از بقیه باشند چون جایگاهی که به آن رسیده اند محل شلوغی نیست و فقط درصد کوچکی از افراد می توانند بسیار موفق باشند.

اما نمی شود انکار کرد که به قول Thomas Joiner روانشناس و نویسنده کتاب « تنها در اوج»، یک سرانجام تلخ وغمگین برای خیلی از مردان موفق، ایجاد می شود. آنها تنهاتر و غمگین ترند و بخشی از آنها برای پنهان کردن یا فرار از مشکلاتی که گریبان روح و روان شان را گرفته به الکل و قمار یا به رابطه های بیرون از زناشویی  پناه می برند…

بخش مهمی از موفقیت این نوع افراد، مدیون چشم پوشی بر بسیاری از احساسات شان نسبت به عزیزان و حتی رقیبان و همکاران شان است. آنها ایراد خاصی هم برای این کارشان نمی یابند چون معتقدند زندگی شان را صرف بهبود موقعیت خودشان می کنند.

مسیر تنها شدن مردان یک دلیل مشخص ندارد. اما اصرار بعضی مردان برای موفق شن به هر قیمت ممکن، آنها را به سرانجامی می کشاند که هدیه اش، تنهایی است.

دستیابی این مردان به ثروت، احترام و موقعیت اجتماعی، بهای سنگینی برای شان در بر دارد. آنها فرصت دوستی صمیمی نمی توانند پیداکنند. افرادی که همواره مشغول تحسین و رفتار خوشرویانه با آدم های موفق هستند در اولین فرصت از آنها فاصله می گیرند.

دکتر Thomas Joiner نمی خواهد به یک تصویر منفی در باره این نوع مردان برسد و آنها را دچار پشیمانی و گناه بسازد. اما واقعیت این است که خیلی ها در اوج، تنها می شوند. او توصیه های بسیار ساده و عملی را دستچین می کند تا مردان موفق ولی تنها بتوانند زندگی شخصی و عاطفی شان را از عزلت در بیاورند.

یافتن دوستان قدیمی و معذرت خواستن از آنها به خاطر  بی توجهی شان به ادامه دوستی یا تلاش برای یافتن دوستانی که تا حدودی با هم صمیمی بوده اند از راه هایی است که شاید بتوانند از حالت تنهایی در بیایند..

 

 

LONELY AT THE TOP: The High Cost of Men’s Success
(Palgrave Macmillan)
Thomas Joiner

More from ماهان طباطبایی

دلایل خودزنی بعضی انسان ها چیست

برای خیلی از ما، دیدن یک انسان که خودش را زخمی می...
بیشتر بخوان