آرتور شوپنهاور: تولد نسل بشر اشتباه بوده است

آرتور شوپنهاور فیلسوف قرن 19، انسان بسیار دوست داشتنی است ولی به همان اندازه  بدبین … او معتقد است « انسان ها با یک توقع غلط به دنیا می آیند و آن اینکه فکر می کنند  زندگی یعنی شادی و خشنودی ولی تجربه هر روزه همه ما، نشان می دهد که زندگی معمولا با دوز و کلک، ناجوانمردی و بی عدالتی سپری می شود»

Arthur_Schopenhauer_1

او بارها در نوشته هایش اعتراف می کند که ناجوانمردی و تلخی روزگار، امانش را می برد. این فیلسوف بدبین، مدام این حقیقت را به رخ می کشد که زندگی هیچوقت بر وفق مراد نخواهد بود و وقتی با تمام وجود حس بدبینانه از موقعیت خودش را در جهان ترسیم می کند و در اوج نگاه فلسفی اش به این واقعیت وحشتناک تکیه می کند که اصلا « به وجود آمدن نسل بشر، یک اشتباه بوده است »

تمام جملات بسیار سیاه و بدبینانه ای که همه می توانند از نقل قول های او بیاد بیاورند در اصلِ خود، به  ما اجازه می دهد که مقدمتا بپذیریم زندگی سخت و دردآور است و بر آن اساس، وقتی که لحظات دوست داشتنی هرچند کوچک فراهم شد با تمام وجود آن را بنوشیم و سرشار از شور و نشاط شویم.

اگر مثل شوپنهاور زندگی را دریابیم دلیلی برای عصبانی شدن، پرخاش و خشم نمی توانیم بیابیم. او عاری از هر نوع تلخی و عصیان است چون اساساً امیدی و دلخوشی برای  دوران زندگی در نظر نگرفته است.

راه حل شوپنهاور بسیار ساده است. او می گوید بپذیریم که جهان نرمالی که برای خود تصویر کردیم وجود واقعی ندارد. بپذیریم که دوست، همسر، همکار و فرزندمان می توانند اشتباه کنند. بپذیریم که همه چیز می تواند با یک تصادف ساده و کور در هم بریزد.

افراد عصبانی باید و حتما از این توهم فاصله بگیرند که همه دنیا و امور آن، برای به هم زدن وضعیت آنها بسیج نشده است. پرخاشجویان سرشار از این توهم نباشند که آنها تنها افرادی هستند که در این جهان رنج می برند و برای همین مستاصل و عصبانی هستند و حق دارند در هر اتفاق غیرعادی و ناهنجار، از کوره در بروند.

 

بخش اول

بخشی از مقاله On Stress and Inner Voices

http://www.thebookoflife.org/on-stress-and-inner-voices/

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

هفت چیزی که نباید از لزبین‌ها پرسید

۱- از کجا می دونی لزبین هستی اگر مردها رو تجربه نکردی؟...
بیشتر بخوان