پلی بوی و ساختن رویای آمریکایی

HUgh-hefner-extra-2

به‌ جرئت می‌توان ادعا کرد که بخش بزرگی از مردان جهان به‌ نوعی مجلهٔ «پلی بوی» را می‌شناسند.خیلی ها سرکی به آن کشیده و مصمم شدند در زندگی شخصی شان به جست‌وجوی زنان زیبایی بروند که مشابهش را در مجلهٔ فوق دیده‌اند.

دو مورخ آمریکایی با چاپ دو کتاب دربارهٔ «‌هییو هفنر» خالق مجله پلی بوی، به بازبینی زندگی خصوصی او و بررسی انقلاب جنسی برآمده از فعالیت‌های او پرداختند. کتاب «آقای پلی بوی» نوشتهٔ «استیون وات» پروفسور تاریخ از دانشگاه میسوری آمریکا، با شور و هیجان تمام از دستاوردهای مردی باهوش، گستاخ و زیاده‌ طلب سخن می‌گوید.

11018-33059

خانم الیزابت فراتریگو، استاد تاریخ دانشگاه شیکاگو در کتاب «پلی بوی و ساختن رویای آمریکایی» نگاهی به فیلم‌ها، مقالات و بحث‌های دارد که در حمایت یا در تقابل با  شخصیت و تاثیرات او نوشته شده اند.

دو مورخ فوق تأکید کردند که ایدهٔ سکس راحت‌الوصول و عاری از گناه که «هییو هفنر» مشوقش بود بدون تردید انقلابی اخلاقی را در جهان دامن زده است.

هییو هفنر گفته است «فرهنگ خشکه‌ مقدس کارش توسری زدن به غریزه جنسی ادمها بود.  نیت اصلی زندگی من رها ساختن آدمها از این مسئله بود با وجود آنکه پدر و مادرم در حیاط کلیسا با هم آشنا شدند و به‌عنوان دو مسیحی متعصب و پایبند به مسایل اخلاقی با هم ازدواج کردند.

 کودکی هییو هفنر با آموزش کاملاً کنترل‌شدهٔ مذهبی در حال سپری شدن بود که ناگهان همه چیز در هم ریخت. پدر بزرگ مومن و متقی او به‌ جرم اذیت جنسی یک دختر ده ساله به زندان افتاد. جنایت جنسی پدربزرگ برایش در حکم سیلی بیدارباش بود. او از‌‌ همان موقع متوجه شد کنترل غیر انسانی غریزهٔ جنسی بالاخره از جایی دیگر سر باز خواهد کرد و چه بسا باعث آلوده شدن و فساد افراد سالم نیز بشود.

هییو هفنر در سال ١٩۵٣ اولین مجلهٔ پلی بوی را با عکس‌های لخت «مریلین مانرو» به چاپ رساند. شمارهٔ اول با فروش ٧٠ هزار نسخه روبرو شد و شمارهٔ دوم مجله نزدیک به ٢٠٠ هزار نسخه فروش داشت. مسیر افزایش فروش بدون هیچ عقب‌گردی ادامه یافت تا آنکه در سال ١٩٧٢ به تیراژ ٧ میلیون نسخه‌ای رسید. از همان دوران امپراتوری «پلی بوی» به ترکیبی از هتل‌ها، کلوپ‌ها، مراکز تفریحی و تولید فیلم، موسیقی و کتاب تبدیل شد.

هییو هفنر، و به شکار زیبا‌ترین زنان آمریکا رفت تا رویای مردان آمریکا را به تصویر بکشد. پروژه‌ای که هم‌زمان می‌خواست ثابت کند زنان آمریکایی به‌اندازهٔ مردان از سکس لذت می‌برند.

هییو هفنر که از سال ١٩۵٩ مردی طلاق‌گرفته بود، خود را در تجربیات افراط‌گرایانهٔ جنسی غرق کرد. دختران و زنان جوان و رابطه‌های چندماههٔ او با آنها، از او سمبل سکسی ساخت که با شخصیتی که خالق «پلی بوی» انتظار داشت به‌خوبی عجین شده بود.

بعد از دورهٔ طولانی و افسانه‌ای همخوابگی با زنان متعدد، هییو هفنر سعی کرد در ۶٣ سالگی خود را پایبند یک رابطهٔ جدی کند و با یکی از زیبارویان قصر خود «کیمبرلی» ازدواج کرد. به ‌مدت ٩ سال به تعهد زناشویی خود پایبند بود و وقتی که با اعتراف همسرش روبه‌رو شد که در این مدت، رابطهٔ بیرون از زندگی زناشویی داشته است، به‌یکباره تصمیم گرفت که به افراط‌های سابق برگردد.

هییو هفنر در تولد ٧٢ سالگی‌اش اعلام بازنشستگی می‌کند و با جمع بزرگی از «سندی»، «مندی»، «برندی»، «بافی»، «کندی» و دیگران به قصر خود پناه می‌برد و با مشتی «ویاگرا» به زندگی جدید خود ادامه می‌دهد. او می‌گوید: «ازدواج آخر من بازگشتی بود به فرهنگ مذهبی‌ای که با آن بزرگ شدم، ولی دیگر گذشته را پشت سر گذاشتم و از این به بعد آن طوری زندگی می‌کنم که واقعا دلم می‌خواهد».

db3d9241330771985c136b705449dcaef8148572

 منابع

 The Playboy and His Western World. The Nation Magazine

http://www.commentarymagazine.com/article/the-playboy-and-his-western-world/

(Mr. Playboy: Hugh Hefner and the American Dream (Wiley, 2008

http://www.amazon.ca/Mr-Playboy-Hefner-American-Dream/dp/0471690597

Elizabeth Fraterrigo’s Playboy and the Making of the Good Life in Modern America (Oxford, 2009)

http://www.amazon.com/Playboy-Making-Good-Modern-America/dp/0195386108

More from ترجمه‌ی محمد رادفر
چرا بعضی‌ها قلب شان بیشتر می‌شکند
یافتن شریک زندگی، مهم ترین تصمیمی است که در زندگی می گیریم...
Read More