یوتیوپ و اشاعه مرام های جهانی

domestic-abuse-experiment

دنیای انسانی به کمک تکنولوژی ارتباطات، قادر به ثبت رفتارهای ناپسند عمومی شده است و خیلی از سنت ها و اخلاق ها دیگر نمی تواند خصوصی و مخفی بمانند. به همین خاطر، همه کارهای که قرن ها، بدون هیچ شک و تردیدی به صورت عادی تکرار می شد وقتی در تمام نقاط دنیا در معرض عموم قرار داده می شود، غیرعقلانی بودن و ناهنجار بودنش آشکار می گردد.

با ضبط تصاویر تلفنی از خشونتی که پلیس شهرهای امریکا بر جوانان سیاهپوست روا می دارند تا انواع رفتارهای  خصوصی همه انسانها و نمایش آن در یوتیوپ، برای اولین بار این فرصت جهانی فراهم شد تا رفتارهای نامناسب در معرض قضاوت همگانی قرار بگیرند.

یوتیوپ بدون آنکه قراری برایش تعیین شده باشد تبدیل به وسیله ای گشته است که مرز بین عادت های ناپسند خصوصی و عمومی را در هم می شکند و از آن مهمتر همه را به سمت پذیرش رسم و مرام های جهانی می کشاند.

در این آزمایش تجربی، دو بازیگر در دفعات مختلف درون یک آسانسور، نقش مرد خشن و زن مورد آزار قرار گرفته را ایفا می کنند ولی فقط کمتر از 2 درصد افراد نسبت به اذیت مرد واکنش نشان می دهند. بیش از 6 میلیون نفر از سراسر جهان این اتفاق را تاکنون دیده اند و شاید از خود می پرسند چرا این رفتار تکرار می شود و چه کاری می تواند درست باشد؟

More from ماهان طباطبایی

طلاق در بزرگراه

حدس نمی زد ممکن است بمیرم؟ چرا فکر کردم حرفی که زد...
بیشتر بخوان
 • mehdi

  من ویدیو مشابه این رو قبلا دیده بودم که تو خیابونهای آمریکا و انگلستان ضبط شده بود. اونجا واکنش نشون می دادن. البته فقط وقتی که قربانی خانومه بود.
  فکر می کنم به روحیه آدمهای اسکاندیناوی هم ربط داره. تو ورژن نروژی هم کسی واکنش نشون نمی داد. همینجا هم اون یک نفری که چیزی گفت خارجی بود.

 • Ali Mohebban

  آدمهای این دوره زمونه فقط سعی می کنن سرشون به زندگی خودشون باشه. همین و بس. ترس از متهم شدن به دخالت و فضولی . ولی مشخصه که این به هیچ وجه خوب نیست. تا وقتی کنار هم زندگی میکنیم در قبال زندگی هم مسئولیم.

 • پویان

  من هربار خودمو تو ایران و در چنین شرایطی تصور می کنم، می بینم در داخل اون گروه اقلیت جای نمی گیرم و همیشه جام تو گروه اکثریته. از این بابت هم شرمندم ولی مهم ترین دلیلش هم ترسه! ترس از از کنترل خارج شدن درگیری کلامی و رسیدن به درگیری فیزیکی. هر لحظه امکان داره تو اون شرایط اتفاق ناخواسته ای بیوفته که جای قربانی عوض بشه و شخص مهاجم ایندفعه خودش بشه قربانی. کم گزارش هایی از این دست نمیشنویم که یک نزاع لفظی کوچک تبدیل میشه به یک جنایت. مخصوصا تو جای کوچک و محفوظی مثل آسانسور!
  واقعا چه کاری درسته؟

 • تا کجا وزارت اطلاعات سرمایه گذاری کرده جالب صفحات ما دم به دم در کانادا فیلتر می شوند و ناگهان دلار های زیادی خرج جشن اخوند های فراری در تورنتو می شود …وقتی همین ایرانی ها روی فوت بنگ و بی خانمان هستند سرمایه گذاری مشکوک …افراد مشکوک …از سفارت ایران در اتاوا زنگ زدند نمایشگاه هنری می خواستند من از جبهه و جانباز حمایت می کنم اما اخوند گشاد مادر قهبه را اگر بگیرم دار می زنم چون اخوند یعنی مصیبت و فتنه و بلا ..پول های مشکوک در کانادا جشن های مشکوک هنرمندان نو کیسه ایرانی حضور رحیم مشائی در کانادا و…خودتان قضاوت کنید الان ۴ تا زن چادری در ساختمان ما در مونترال داریم هرروز افراد روسری دار و گشاد و تنبلی می ایند که ساده ترین کار ها را هم بلد نیستند انجام بدهند

  • اصلا معلوم نیست چه می گویید. فقط فحش و تنفر… این مدیریت و شعوری است که می خواهید جایگرین مدیران نابخرد کنونی نمائید؟