بعضی خصلت های مرد روز

_MG_4335

سنگ صبور عزیز سلام.

من اسمم پیمان هست و 17 سال دارم. از بچگی خیلی خجالتی بودم و یه آدم درونگرا هستم و خیلی کم حرف میزنم و بیشتر وقتا تو فکرم. به روانشناسی علاقه دارم. چند وقتی میشه که یکم استرسم کمتر شده و اعتماد به نفسم بالاتر رفته! … بنظر خودم ادم خوبی هستم و سعی میکنم با هیشکی مشکلی نداشته باشم. مثلا تو مدرسه رابطم با همه بچه ها خوبه و بنظرم چون سعی میکنم اونارو یجورایی درک کنم اونا به من احترام میزارن. یا حتی کادر مدرسه هم باهام خیلی خوب رفتار میکنن و کلا تو هر جایی حس میکنم واسم احترام قائلن و دوسم دارن.

اما وقتی یه دختر هم سن و سال میبینم یا یه خانوم خوشگلی روبرو میشم استرس میگیرم و خجالت میکشم. قیافمم بد نیست ولی … تا حالا یه چند بار از دخترا بهم فاز دادن و حتی پیشنهاد دوستی دادن ولی بازم اعتماد بنفس ندارم. تا حالا هم با دختری دوست نبودم. تا چند ماه پیش نمیخواستم با دختری دوست شم ولی حالا میخوام. میخواستم نظرتون رو واسه رابطه با یه دختر بپرسم و اینکه چنتا راه بگین برام که این استرس و خجالتم کمتر بشه و اعتماد بنفسم بالاتر بره و یکم هم در مورد افراد درونگرا بگین. مرسی

پیمان عزیز سلام
مقدمتا خوب است بگویم که همهِ تاریخ زناشویی بشر در همان نگاه علاقمند و خجول شبیه تو به یک دختر خلاصه شده است. برای همین به طور غریزی موجی از احساسات که در آن خجالت، شرم، ترس و لذتِ ناشناخته وجود دارند به سراغت می آید. اجازه بده کمی دقیقتر به این حالت خجالت و عدم اعتماد به نفس که ذاتا در همه مردان در ملاقات با یک زن دلخواه ایجاد می شود بنگریم.

از همان دوران خیلی باستانی، روبرو شدن و علاقمندی به یک دختر مصادف بود با رویاروی با پدر و برادرانش و رقیبانی که تجربه بیشتر و منابع غذایی و رفقای بیشتر داشتند. ایجاد علاقه به یک دختر مصادف بود با تعهدی بسیار جدی و طولانی. به عبارتی دیگر، خوش آمدن از یک زن، مفهومش زندگی با او و تشکیل خانواده بود.

همانطور هم که حتما می دانی نوزاد انسان موجود بسیار محتاجی است و مادر باید همه وقت و انرژی اش را سالها در اختیار فرزند بگذارد. از غذای ساخته شده در بدنش برای تغذیه نوزاد تا مراقبت شبانه روزی. این همه نمی توانست بدون یاری و تعهد پدر فرزندش تامین و محافظت گردد.

در دوره و زمانه کنونی علاقه تو به یک دختر مترادف با ازدواج و تعهد و بقیه ضرورت های زندگی قدیم نیست. تو شاید تعهد اجدادت را برای تامین غذا و محافظت او نداشته باشی ولی دلهره و تپش و خجالت و شرم و ترس همچنان با دیدن یک نازنین شروع می شود. این توضیحات را دادم تا بگویم دلیلی برای شرم و خجالت نداری اگر:

– مهربان و جوانمردانه با دخترها رفتار کنی.

– بگذاری همه چیز 50 – 50 باشد. دختران همسن و همدوره تو مثل قدیم ها نیست که تو سری خورده و مظلوم و بی سواد و ضعیف بار آمده باشند. ترحم را وارد رابطه عاطفی ات نکن. نه برای خودت و  نه برای او

– با رفتارت ثابت کنی که فقط به دنبال لذت نیستی چون عشق و احترام و عاطفه را می فهمی.

– از همین اولین دفعاتِ تلاش برای معرفی خودت به دختری که برایت جذاب است این حق را به او بدهی که شاید برایش جذاب نباشی. تو از میان مجموعه وسیعی از دختران یکی را پسندیدی و این حق طبیعی و انسانی تو است پس با دلی باز و پر غرور به نظر و سلیقه او احترام بگذار.

– زندگی و ناهنجاریها، دوزو کلک ها و دلشکسته شدن ها و حرص و طمع، همیشه در زندگی اجتماعی انسان ها و بخصوص در روابط آشنایی و عشق و دوستی وجود دارد. نگذار تجربیات تلخ و مسموم، تو را نسبت به انسانها بدبین سازد. مطمئن باش در محیطی که تربیت شدی می توانی دخترانی با تربیت و اخلاق و مرام مشابه بیابی.

بهمن

Written By
More from بهمن

چرا آرامش من در گرو رضایت دیگران است

من پسری 27 ساله هستم که جدیدا متوجه شدم یه مشکل تقریبا...
بیشتر بخوان
 • پرهام

  خودم هم همین وضعیت رو دارم . دور از جامعه بزرگ شدم تقریبا هیچ دوستی ندارم .از آنجایی که دور از جامعه بزرگ شدی احتمال اینکه دوستی پیدا کنی که درکت کنه خیلی سخته . تقریبا هیچ موضوع مشترکی برای صحبت پیدا نمیشه . سعی کردم خودم رو توی جامعه قالب کنم ولی فایده نداشت . سمت دخترا نرو که وقت حروم کردنه . برو سراغ شغل از طریق شغل میتونی دوست پیدا کنی ولی بهشون زیاد اعتماد نکن که دوستهای کاری هستن و پول برایشون مهمتره تا دوستی .سعی کن زیاد در این مورد فکر نکنی. احتمال افسردگی هم داری که با قرص میشه کنترلش کرد .
  موفق باشی.

  • sara

   ای بابا آقا پرهام شما که این بنده رو خدا رو ترسوندید… این که تا حالا دوست خوبی نداشتید دلیل نمیشه که همیشه این طور بمونه خود منم آدم درون گرایی هستم ولی تعداد دوست هام زیاده چون رابطه ی اجتماعی بالایی دارم اما رو هیچ کدوم حساب باز نمی کنم… حالا جدا از طرز فکرم که به نظرم برای این دوستمون آقا پیمان یه کمی زوده بخواهد درگیر این مسایل بشه که در حال حاظر و با این سن و سال به نظر من پوچه، ولی این که سعی کنه به دخترا احترام بذاره و اونا رو بشناسه اصلا بد نیست… به نظرم خیلی از شکست ها به دلیل نداشتن روابط اجتماعی هست و نشناختن جنس مخالف… این خیلی خوبه که ما شروع کنیم جنس مخالف رو بشناسیم ولی مثل یه دوست… بفهمیم چه خصوصیات مشترکی دارند، از چی خوششون میاد از چی نه؟ مطالعه کنیم
   به نظرم دوست پسر و دختر وقتی مناسب و موثره که بخوان قبل ازدواج همو بهتر بشناسن… بقیش وقت تلف کردنه
   شمام خیلی بی اعتماد و عصبانی هستید… آخه واسه چی بره سراغ دارو برای پیشگیریه افسردگی؟

 • Arsalan Se

  پاراگراف اخر نامه منو یاد اهنگ سینا هجازی میندازه به اسم “صبح شده” که تو یه قسمتش میگه:”دوست دارم عاشق شم یکی بی قرارم باشه!”

  ممنون نویسنده و سایت مجله مرد روز ♥

 • محمد

  توصیف 17 سالگی خودم بود دقیییییق! ههههه
  از زندگیت لذت ببر و از تجاربت تو هر رابطه استفاده کن! موفق باشی پیمان جان