وقتی مردها شیکپوش شدند

اواخر قرن 18 میلادی در انگلیس، اصطلاح و لقب جدیدی به نام Dandy وارد اجتماع و فرهنگ انگلیسی شد. مردانی پیدا شدند که همه فکر و ذکرشان شیک پوشی و آراستن ظاهر بود.  شیوه سخن گفتن شان ظریف بود و اصرار داشتند تا به همه نشان دهند که چه عادت های لوکس دارند. کلمه « دندی» بعدها تبدیل به صفت هم شد و به مردانی اطلاق می شد که سلیقه های بهتری دارند یا افرادی هستند که هنر زیبا زیستن را به هدف اصلی در زندگی خود تبدیل کرده اند.

Andy-Warhol-1973_©-Arnold-NewmanGetty-Images-The-Andy-Warhol-Foundation-for-the-Visual-Arts-Inc.-2011-ProLitteris-Zurich

دندی ها در شروع، مردان خودساخته طبقه متوسط بودند که با زرنگی و پشتکار تلاش می کردند وارد اجتماع اشراف و نجیب زادگان بشوند. مظهر « دندی» ها البته شخصی به نام George Bryan “Beau” Brummell بود که ارث بزرگی از پدرش به او رسیده بود. او با ولخرجی، شیک پوشی و قمارِ بی حد و حساب، همه دارایی اش را در طی 15 سال بر باد دهد ولی با پیوستن به جمع شاهزاده های انگلیسی، توانست شیوه زندگی شیک خود را ادامه دهد.

واکنش مردان جنتلمن و دندی ها با وجود آنکه در فرانسه تعبیری انقلابی و سنت شکن یافته بود ولی از دید Charles Baudelaire شاعر فرانسوی قرن 19 میلادی، رفتار و سلیقه شان نوعی دهن کجی به انقلاب فرانسه بود که شعار برابری را به درون جامعه برده بود. از دید او، کار مردان شیک پوشِ دندی می بایست به این خلاصه شود که همه روز در برابر آینه بایستند یا اگر لازم بود ایستاده بخوابند.

دندی ها مدل موی بروتوس معروف را دوباره مد کردند. کراوات های بزرگی به گردن خود بستند و وسواس زیادی داشتند از اینکه برق چکمه شان دقیقاً آنطوری باشد که دوست داشتند و دستکش شان همان رنگی را داشته باشد که مد نظرشان بود. به عبارتی دیگر این مردان شیک پوش و خوش سلیقه کاربرد دیگری جز شیکپوشی نداشتند.

فرهنگ « ستاره سازی» از افراد مشهور، با خودِ خالقِ دندیسم «برومل» شروع شد و شاعرانی چون لرد بایرون و اسکار وایلد را نیز در بر گرفت. اصطلاح dudes لقبی بود که به دندی ها در امریکا داده بودند و موج آن به تعبیر بعضی ها به « آندی وارهال» در قرن بیستم هم سرایت کرد که در عکس هایش، در بیشتر موارد، یکی از وسایل گرانقیمت نظیر ساعت مچی کارتیه را به رخ می کشید.

در اسپانیا، بر عکس بقیه اروپا، این اشرافزادگان بودند که با پوشیدن لباس های ساده تر به تقلید از اقشار با درآمد کمتر مبادرت می کردند. زمینه های شکل گیری لباس سه تکهِ کت و شلوار و کراوات در دنیای کنونی نیز بخشی از مدها و شیطنت های است که «برومول» در آن سهیم بود.

Written By
More from امید

۱۰ تمرین در ۱۰ دقیقه

طراح این ۱۰ تمرین بدن سازی،ادعا می کند که با ده دقیقه...
بیشتر بخوان