نظر یک فیلسوف در باره ربات بودن بشر

howto_web_header_Daniel-Dennett

می گویند Daniel Dennett بعد از برترانت راسل، معروفترین و بحث انگیزترین فیلسوف دنیای غرب  است. دیدگاه های فلسفی و علمی او در تضاد با فسفه مرسوم قرار دارد.  او رسما فرقی بین انسان و روبات قائل نیست. به نظر رئیس دانشکده تحقیات ذهنی و استاد قدیمی ترین دانشگاه تحقیقاتی امریکا در بوستون، پدیده ای به نام خودآگاهی و شعور فردی را فقط می توان از دریچه یک پروسه محض فیزیکی توضیح داد.

او معتقد است منشا درک «خود» را باید ناشی از تبادل اطلاعات در عصب هایی دانست که با سرعتی بی نظیر در حال نگه داری وضعیتی هستند که یک ساختمان پیچیده ملکولی لازم دارد.

اصرار علمی و فلسفی Daniel Dennett در این خلاصه می شود که جایگاه خاص و ماوراءالطبیعه به فعل و انفعالات ذهن، روح، وجدان و شعور بشر داده نشود. در همین رابطه است که نه تنها از او به عنوان یک روبات جاندار یاد می کنند بلکه خودش را در حد « یک آنزیم می بیند که ظرفِ شیر انگیزه های بشر را حسابی به هم زده است.»

از دید او، اندیشه بشر « ترکیبی از روند تبادل اطلاعات شبه کامپیوتر است و به جای آنکه همه اتفاقات در صفحه سیلیکون و مدارهای الکتریکی یک سخت افزار اتفاق بیفتد در بستر یک مجموعه کربنی در درون مغز موجود زنده شکل می گیرد»

در همین رابطه او باور دارد که « خود» یک تخیل دلپذیر است که عصب های مغز ایجاد کرده اند تا رفت و آمد و بده بستانِ امواجِ یاخته های عصبی را در یک مرکزیت ثابت در هم بیامیزند.

Daniel Dennett در جواب کسانی که اتهام روبات بودن را توهینی به شعور بشری می دانند می گوید: « من یک روبات هستم. شما هم روبات هستید و این واقعیت ذره ایی از خارق العاده بودن، احترام و حتی دوست داشتنی بودن انسان نمی کاهد. من نمی دانم چرا ارج گذاشتن بر انسانیت باید مترادف باشد با غیر قابل فهم و اسرارآمیز بودن بشر؟»

در این ویدئو که زیرنویس خوب فارسی دارد ( از دقیقه 1:53) وی با شوخ طبعی از دید داروین توضیح می دهد که چرا بشر عاشق شیرینی، قیافه بامزه کودکان و مجذوب زیبایی می گردد.

.

http://www.nytimes.com/2013/04/30/books/daniel-dennett-author-of-intuition-pumps-and-other-tools-for-thinking.html?hp&_r=1&

آدرس کتابها

http://www.amazon.ca/Consciousness-Explained-Daniel-C-Dennett/dp/0316180661

http://www.amazon.ca/Breaking-Spell-Religion-Natural-Phenomenon/dp/0143038338

http://books.google.ca/books/about/Darwin_s_Dangerous_Idea.html?id=bn-isXoTZmUC&redir_esc=y

More from ترجمه ونداد زمانی

فرقه کشیش تونی آلامو و ازدواج با نوجوانان

سال گذشته با دستگیری کشیش «تونی آلامو»، فرقه مسیحی ساخته شده توسط...
بیشتر بخوان