نقش الکل در ایجاد تمدن

 ا ادعا می کنند که ضعف های فیزیکی و ترس از طبیعت قهار انسان اولیه را وا داشت با جمع باشد و مطیع قوانین گردد برای همین، از آن پس شادی، شیطنت و ریسک پذیری فردی، در جامعه روز به روز بیشتر کنترل شد.

17gray-img-articleLarge

 بشر اولیه احتیاج به وسیله جدیدی داشت که ضمن تبعیت از قراردادهای اجتماعی، بتواند فرصت شیطنت های لازم برای اختراع، تجربه و حتی فرصت خیالپردازی داشته باشد. کشف تصادفی آبجو این شانس را برای بشر فراهم اورد که برای لحظات کوتاه از اضطراب و افسردگی ناشی از قوانین اجتماعی خلاصی یابد.

بر طبق شواهد باستان شناسان، بشر اولیه به طور تصادفی با تاثیر میوه ها و ذرات غلاتِ تخمیر شده آشنا شد و برای تکرارِ لذت و آرامشی که از تجربه های فوق نصیبش شد تصمیم گرفت تا ماجرای تخمیر شدن میوه ها و دانه های غلات را بیاموزد.

برایان هاردی و همکارانش در دانشگاه سیمون فریزر کانادا با انتشار یک تحقیقعنوان می کند در یکی از قدیمی ترین اجتماعات بشری ساکن مدیترانه شرقی « ناطوفیان»، دستگاه های تخمیر آبجو وجود داشته است.

با کشف و حتی امکان تهیه مایعات نشاط آور، بشر به یکباره فرصت دوری کوتاه مدت از اضطراب، برایش فراهم شد. امکان گفتگو، داستان سازی و ابراز وجود، میدان بیشتری پیدا کرد و ریسک و تخیل و تفکر، برگ های جدیدتری از تحول را برای جوامع انسانی فراهم کرد.

در بعضی شواهد تاریخی این ادعا هم مطرح شده است که اقوام اولیه بشر و به عنوان نمونه در تمدن های اولیه ایرانی و آلمانی، تصمیم گیری های اصلی با صرف مایعات الکلی توام بوده است. بویژه شیوه دو مرحله ایی باب شده بود که آنها، اول تحت تاثیر مشروب که احساسات هیجانی و خونگرم را در گروه تشدید می کرد به جمعبندی در باره یک تصمیم مهم می رسیدند و روز بعد آن را با تصمیمی که در حالت عادی می گرفتند مقایسه می کردند تا به راه حل همه جانبه برسند.

 تهیه آبجو و استفاده از آن به دلیل پایین بودن درصد الکل و داشتن مواد غذایی، شیوع گسترده در اجتماعات اولیه بشر داشته است و قدمت آن به بیش از 3 هزار سال می رسد ولی تبخیر و تهیه عرق از جو، برنج، انگور، سیب زمینی و سایر گیاهان که  مشروباتی با الکل غلیظ تر تولید می کنند، سابقه اشان به 2 هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد.

در دوره و زمانه ما، متاسفانه به دلیل افزایش اضطراب عمومی، میل به استفاده بیشتر از مشروبات الکلی و صدمات ناشی از آن، قابلیت تمدن ساز  بودن مایعات الکلی را بسیار کمتر کرد. بویژه انکه دانش و علم، برای بشر ِ مضطرب و افسرده، راه های سالمتر و مفیدتری پیدا کرده است.

با این وجود، نمی توان انکار کرد که آبجو نقش کلیدی در پیشرفت تمدن بشری داشت و به قول بنیامین فرانکلین پدر استقلال امریکا « آبجو مدرک زنده ایی است برای اثبات این حقیقت که، خدا ما را دوست دارد و می خواهد ما شاد باشیم»

 Jeffrey P. Kahn – Angst: Origins of Anxiety and Depression

http://www.amazon.com/Angst-Depression-Jeffrey-P-Kahn/dp/0199796440

Brian Hayden   article   domesticate this grass into maize,

How Beer Gave Us Civilization

http://www.nytimes.com/2013/03/17/opinion/sunday/how-beer-gave-us-civilization.html?_r=0

Jeffrey P. Kahn, a clinical associate professor of psychiatry at NewYork-Presbyterian Hospital, is the author of “Angst: Origins of Anxiety and Depression.”

More from ونداد زمانی

تصاویر زندگی اشتراکی « کمون» در دنیای مدرن

Andrew Jacob روزنامه نگار امریکایی در یکی از مقالاتش می گوید: «...
بیشتر بخوان
 • تشنه

  ما دست مان به تمدن نمی رسد. جرم دارد:)

 • سامان ویلی

  فک کنم دستاورد مهم دیگر بشر کشف و شهود و استشناق گیاهان فرحبخش باشد..فرصتی برای درنوردیدن مرز فرزانگی و دیوانگی..

 • بهاری

  خیلی سخت مطالب سایت را می توان باز کرد. دو سه نوع فیلترشکن می خواد تا باز بشه اما ارزشش را دارد. دستتان درد نکند. چیزهایی رو میگین که کمتر می شنویم.

  • marderooz

   مرسی و بخشید 🙂