یکی از ریشه های تروریسم

Scott Atran, an anthropologist at the University of Michigan in Ann Arbor and the Centre National de la Recherche Scientifique in Paris
Scott Atran, an anthropologist at the University of Michigan in Ann Arbor and the Centre National de la Recherche Scientifique in Paris

در این دنیای بسیار پیچیده و سرشار از تنوع نظرات  بد نیست نگاهی داشته باشیم به تحلیلی که استاد موسسه ملی مطالعات علمی پاریس و دانشگاه میشیگان از ماجرای ترور در پاریس ارائه داده است. مردم شناس امریکایی Scott Atran که سال ها تحقیقات میدانی خود را به گروه های رادیکال اسلامی در خاورمیانه و اروپا اختصاص داده است به تازگی از سفر پاریس و بازدید از محله های مسلمان نشین آن برگشته است. این هم گوشه ای از مصاحبه وی با مجله Nature

چه دلایل اجتماعی و فرهنگی زمینه ساز حمله پاریس بوده است؟

برعکس امریکا که مهاجرین می توانند در فاصله یک نسل به یک موقعیت میانگین اجتماعی و اقتصادی و تحصیلی دست یابند مهاجرین به اروپا باید سه نسل از زندگی شان در غربت بگذرد تا به سطح زندگی معمولی دسترسی پیدا کنند.

در کشورهای اروپایی جمعیت فقیر و کم سواد بین ۵ الی ۱۹ برابر بیشتر از دیگران شانس به زندان افتادن دارند. این نسبت بالای زندانی برای جمعیت حدود ۸ درصدی مسلمان فرانسه نیز صدق می کند. بین ۶۰ الی ۷۵ درصد جمعیت زندانیان فرانسه را مسلمانان تشکیل می دهند. اتفاقی که از نظر آماری بسیار شبیه رابطه نسبی جمعیت جوان سیاهپوست امریکا و درصد زندانیان در امریکا است.

تفاوت بین امریکا و اروپا در این است که برای جوانان محروم اروپا یک ایدئولوژی جذاب وجود دارد که با آن احساس راحتی می کنند. علاقه جوانان بین ۱۸ تا ۲۴ ساله فرانسوی و نه فقط مسلمانان به ایده های داعش خیلی بیشتر از آنچه هست که همه می دانند. بر اساس آخرین سنجش [ICM Research] ۲۷ درصد جوانان به اهداف تروریستها تمایل دارند.

جهادی ها تنها سیستم فکری هستند که به نظر آنها کارایی دارد. امید و جذابیتی که در حال رشد است. قهرمانانه است و حرفش هم مشخص است. به جوان های از هر کجا رانده و درمانده می گویند: « هیچکس به فکر شما نیست. ببینید چکارها می شود کرد. ما می توانیم دنیا را تغییر دهیم»

البته که می توانند دنیا را به آشوب در بیاورند. کافی است نگاهی بیفکنید به ۳ تروریستی که یک هفته کامل از توجه دنیا را نصیب خود ساخته اند. همه فرانسه را به حرکت و تکاپو انداخته اند و به نظر می آید سودش از تلفاتی که داده اند بیشتر بود.

 

Looking for the roots of terrorism
Anthropologist Scott Atran has done extensive field interviews with would-be and convicted terrorists.
Sara Reardon

http://www.nature.com/…/looking-for-the-roots-of-terrorism-…

More from ترجمه ونداد زمانی

فرق بین زنان و مردان

همه جا گفته می‌شود که مغز زن‌ها طراحی خاص خودش را دارد...
بیشتر بخوان
 • بهروز

  بدترین توجیه ممکن برای اعمال تروریستی .در اروپا انواع نژادها و مذاهب مهاجر وجود دارد از چینی و هندی وسیک وبهایی ویهودی و…اما فقط این مهاجرین مسلمان هستند که تروریست می شوند .و اگر بر فرض تبعیضی هم وجود داشته باشد چرا فقط این عکس العمل وحشیانه باید فقط از جانب مسلمانان بروز پیدا کند.چرا مهاجرین غیر مسلمان افریقایی که از نظر ظاهر و مبدا مهاجرت نیز مشابهت دارند چنین واکنشی را ندارند.

  • marderooz

   بهروز عزیز این هم یکی از زاویه های دید بود که بخشی از ماجرارا توضیح می دهد. پدیدهای اجتماعی با وجود دلایل متناوب خلق می گردند. مسلمانان هم وجشی نیستند. نفرت پراکنی از نگرانی که از نفرت دیگران دارید کم نخواهد کرد. ما همه انسانیم و هر طور دیگری دیدن فرهنگهای بشری توهین محظ به خودمان است. م
   مرسی

 • Bahramپس از یورش اعراب مسلمان

  این مسلمانان هزار برابر شرافتمندانه تر از مملکتی که آمده اند در اروپا در کمال آزادی زندگی‌ می‌کنند.خشونت و ترور علیه دگر اندیشان در ذات اسلام است.اسلام از ظهور ش با شمشیر ذولفقار تا امروز به قتل غارت ادامه داده است.

 • Ch Amirreza

  inja be risheye trrorest pardakhte nashode be nazaram ,

  • marderooz

   Ch Amirreza
   عزیز امکان تطبیق و تدارک فرصت های معمولی زدگی برای نسل چوان از جامعه رانده شده می تواند زمینه ساز رشد تروریست های خانگی در اروپا باشد
   مرسی

 • برنگی

  به نظرم ، خیلی سطح و یکطرفه قضاوت کرده ، عوامل زیادی در رشد تروریسم درجوامع اروپا بیشتر بخاطرعدم رعایت حقوق انسانی و اجتماعی است .