فن و فوت زندگی که هیچکس یادم نداد

نه خونواده به آدم یاد میده فوت و فن زندگی رو نه مدرسه و نه هر نوع موسسه ایی … همه چیزهایی که بیرون از ما است می تونند به درد بخور باشند ولی راه زندگی کردن رو نمی آموزند.

۱- نمی دونم چطور اتفاق افتاد ولی یه جورایی فهمیدم که می خوام هر طور شده شاد باشم. تا مدتها نمی دونستم چطور چون به آدمهایی که فکر می کردم شاد هستند چشم می دوختم. دنبال شادی بودن میگن مثل گرفتن یه پروانه می مونه. اگه بیفتی دنبالش از دستت در میره یا اگه هم بگیری یه پروانه مچاله شده و ناراحته که ترسیده و دیگه قشنگ نیست. اما اگه توجه خودت رو بگذاری روی چیزهایی که دوست داری و هی نپری دنبال پروانه، اونقدر آروم هستی که ممکنه خودش بیاد میشینه رو شونه ات.

۲- از همون بچگی بدون اینکه هیچکی یادم بده شروع کردم با خودم حرف زدن. شروع کردم رفتار خودم رو دقت کنم. می خواستم بفهمم چی منو ناراحت میکنه. چرا از یه چیزی خوشم میاد. خودم یاد گرفتم به خاطر حرف این و اون یا خوشایند دیگران چیزی رو قبول نکنم که باهاش راحت نیستم. گفتنش آسونه ولی سالها زدم زیر قول خودم تا اینکه به مرور یه جور سبکی و اعتماد به خودم بیشتر شد.

۳- سعی کردم با چنگ و دندون نگذارم جبر جغرافیایی زمینگیرم کنه. این یکی رو هم که اصلا هیچکی در باره اش نمیدونه که بخواد یادم بده. ولی با چشم های خودم دیدم خیلی ها که جبری توی زندگی شون نیست وضع شون از امثال من بدتره. خیلی هام توی قفسی که زندگی شون نصیب شون شده نموندند.

من خودم یاد گرفتم که برنامه و نقشه و هدفم رو با هر چی که واقعا دارم بچینم. بارها سرم به سنگ خورد ولی چون نتیجه سبک و سنگین کردن امکانات خودم بود یواش یواش تونستم یه نردبون شخصی بسازم که از دیوار جبر جغرافیایی ام ذره ذره برم بالا…

۴- هیچکی یادم نداد توی تصمیم گرفتن هم سریع باشم و هم قاطع… هر فرصتی توی زندگی ام پیش اومد یه لیست بزرگ اما و اگر نذاشتم جلوم و نترسیدم از اینکه یه چیزایی رو هم ممکنه از دست بدم.

خیلی چیزها اگه سر همون لحظه که باید انجام بشه اتفاق نیفته دیگه اسمش فرصت نیست.

ترجمه بخشی از مقاله
The 10 Most Important Life Skills Nobody Taught Me
https://medium.com/mind-cafe/the-10-most-important-life-skills-nobody-taught-me-a5831c9c2a00

More from ماهان طباطبایی

دلایل خودزنی بعضی انسان ها چیست

برای خیلی از ما، دیدن یک انسان که خودش را زخمی می...
بیشتر بخوان