فلسفه درویشان دوران یونان و رم – ۱

فیلسوف قرن سوم میلادی « سنکا» پیرو طریقتی درویشی است به نام « استوئیسم» که متاسفانه به خاطر ترجمه غیرعادی که در ایران با نام « رواقیون» پیدا کرده است در بین مردم عادی ناشناخته مانده است.

درویشان یونان و رم از طریق این فلسفه اخلاقی سعی کردند شیوه های تعقل و رفتاری را مطرح کنند که هدف اصلی اش شادی و آرامش فردی است.   

۱- تمرکز را روی چیزی بگذاریم که برای ما مهم است

دسترسی همه بشر به وقایع  جهانی به همراه کنجکاوی سیری ناپذیر انسانها، باعث شده است که به راحتی بخش بزرگی از وقت و توجه مان به سمت ماجراهایی کشیده شود که مربوط به اتفاقات گذرا و جاری بیرون از زندگی فردی ما هستند. 

خبرهای بزرگ هر روز منتشر می شوند و به یک چشم بر هم زدن شاهد موج وسیع از اتفاقات و نگرانی ها هستیم که به یکباره مورد توجه همه بشر قرار می گیرد.

قرار نیست خودمان را بی خبر و بی علاقه به ماجراهای روزمره جامعه خودمان و جهان قرار دهیم ولی با دقتی درویشانه سعی کنیم جلوی هیجانات ایجاد شده و هیاهوی محلی و جهانی را کنترل کنیم و تمرکز و دقت خود را بر روی مسائلی بگذاریم که به آرامش و تعادل خودمان منجر شود.

فلسفه درویشی «استویسم» به ما می آموزد که زمان مهمترین و با ارزشترین چیزی است که در اختیار ما است. ما با سپردن توجه خودمان به وقایع به نظر مهم روزمره دنیا، عملا وقت خودمان را هدر می دهیم.

نگاهی به خبرهای داغ جهان پیرامون بیاندازیم و به خودمان یادآور شویم که این ماجراها در طی ۱۰ هزار سال گذشته همیشه داغ و مهم بوده اند و همچنان خواهند بود.

ما در حد یک شهروند مسئول خوب است به آنها بها دهیم و نظر شخصی داشته باشیم ولی از دید درویشان یونان و رم، مهم این است که بفهمیم چیزهایی که توسط خودمان قابل کنترل و موثر هستند عملا واقعا و عملا به شادی و آرامش خودمان منجر می شوند.

برای مثال درون این همهمه بزرگ که ویروس کرونا ایجاد کرده است شخصا به این نظر برسیم که بعد از شیوع کرونا اگر همه فعالیت مردم سیاره ما برای سه هفته کاملا تعطیل شود ویروس مهار می شود. ولی وقتی که هر ایده و نظر ما به هزاران دلایل غیر ممکن می گردد لازم نیست زمان طولانی  در ذهن خودمان و در برخورد با دیگران مدام آنها مانور دهیم. هر جا فرصت شد این نظر را تکرار کنیم و عبور کنیم. 

  برای ما شاید بها دادن به دوستی ها، سلامت شخصی، کار کردن در زمینه هایی که برای ما لذتبخش است و انجام کارهایی که از عهده ما بر می آید مهمترین استفاده از وقت و انرژی مان باشد. 

Stoic Letter 1: On knowing what you control
https://medium.com/darius-foroux/stoic-letter-1-on-knowing-what-you-control-493126bc3d3d
سه راز شادی از دیدگاه رواقیون رومی
https://nebesht.com/3-secrets-to-happiness-according-to-roman-stoics/

رواقیون یا درویشان کلاسیک در ویکیپیدا

رواقیون

More from ونداد زمانی

چرا شاعران هنوز برنده جایزه نوبل می شوند

برنده جایزه نوبل ۲۰۲۰ - Louise Glück شاید در ذهن خیلی ها...
بیشتر بخوان