Alternative content

Get Adobe Flash player

روانشناسی

کمک مالی

امیدواریم با کمک مالی شما خوانندگان، بتوانیم پوینده تر و متنوع تر از همیشه در خدمت شما باشیم.

عشق و روابط

در یک نگاه

سنگ صبور

شاهین یک بهایی است

| | تابو

نامه یک دوست مسلمان از تهران:

دیروز به یک مجلس ترحیم رفته بودم و به ‌طور تصادفی دوستم شاهین را بعد از دو سال در آنجا دیدم. شاهین بهایی است. واسطه آشنایی من با او شغل اوست. او عینک‌ساز است و من دوستان عینک‌ساز زیادی در تهران دارم.

شاهین و همسرش مینا، دو دختر دارند. سال ۱۳۸۶ از کرمان به تهران آمدند. خانه بزرگ و ویلایی‌شان را در آنجا فروختند ولی مغازه‌شان را نگهداشتند. شاهین تصور می‌کرد با فروش خانه بزرگش در کرمان، می‌تواند در تهران هم مغازه‌ای تهیه کند و هم آپارتمانی بخرد، اما حتی نتوانست یک آپارتمان هم برای خودشان تهیه کند. به همین دلیل به نوعی در تهران غافلگیر شده بود. همان زمان همسرم از من پرسید: چرا به او کمک نمی کنی؟ او به امورات تهران وارد نیست. گفتم: آنها بهایی هستند و بالاخره هم‌مسلکی‌های‌شان به دادشان خواهد رسید.

 آنها به بحران گرانی مسکن در اواخر سال ۱۳۸۶ برخورده بودند و شاهین فقط توانست زیرزمینی را در شهرک غرب بخرد. خانه جدید برای این خانواده‌ که عادت به زندگی در یک خانه بزرگ داشتند بسیار سخت بود. بالاخره آنجا را نیز با ضرر فروختند و آپارتمانی به نسبت مناسب در یک مجتمع شلوغ خریداری کردند. او که به امید تحصیلات بهتر فرزندانش به تهران آمده بود از مدارس خوب دور افتاد. به همین دلیل دوباره آپارتمانش را اجاره داد و آپارتمانی در شهرآرا اجاره کرد.

مدتی بعد فهمیدم با بزرگ شدن دخترانش در شهرستان، اذیت و آزاری که از سوی برخی از افراد مذهبی و افراطی به خاطر بهایی بودن‌شان می‌دیدند، خیلی زیاد می‌شود و به همین دلیل و به ناچار تصمیم به ترک شهر و مهاجرت به تهران می‌گیرند. شاهین به همین دلیل هم هرگز نتوانست تخصصی را که در آن مهارت داشت سر و سامان دهد. کاری که در تهران گرفته بود نیز کفاف زندگی‌اش را نمی‌داد. تصمیم گرفت مغازه‌ای را که در کرمان داشت احیا کند. ناچار شد خانواده را در تهران تنها بگذارد و برای کار به کرمان برود. مدتی در حال رفت و آمد بود، ولی چندی نگذشت که مغازه‌اش را در کرمان به آتش کشیدند.

اکنون در تهران مغازه کوچکی را اجاره کرده است و گذران زندگی می کند. همسرش مینا نیز با وجود تحصیلات عالیه در یک مهد کودک، به یکی از معدود شغل‌هایی که بهایی‌ها می‌توانند در آن بی سر و صدا کار کنند مشغول است. آنها آدم‌هایی هستند که بسیار به خدای‌شان توکلی می‌کنند. به اعتقادات خود بسیار مومند و خود را رستگار شده می‌دانند. شاید همین ایمان باعث صبر و تحمل‌شان در برابر مصائب می‌شود.
کشور ما سرشار از تبعیض است. نمی‌دانم در جریان وضع دلار یا سکه هستید یا خیر؟ ولی همان را نیز ازجمله گردن بهایی‌ها انداخته‌اند و می‌گویند با خرید زیاد ارز کشور را به این روز انداخته‌اند. هم وزیر اطلاعات و هم کیهان هر دو به دروغ، مشکلات و بحران اقتصادی را به بهایی‌ها نسبت می‌دهند.

به راستی بهایی‌ها کی هستند؟ در برابر چشمانم زندگی اقتصادی یک خانواده بهایی کاملاً فروپاشید. من که همیشه در این مواقع کوتاهی نمی‌کردم در مورد او کوتاهی کردم و گفتم بالاخره هم‌فرقه‌ای‌های آنها کاری خواهند کرد! چه فرقه‌ای؟ چه باندی؟ من بعد از او هر چه دقت کردم جز افرادی چون شاهین که با مصیبت و محرومیت شغلی و اقتصادی، با مشکلات زندگی دست به گریبان هستند، بهایی دیگری ندیدم.

در چنین شرایطی، اگر آینده صلح‌آمیزی برای ایران عزیز می‌خواهیم باید به درد هموطنانی که تبعیض بیشتری نیز بر آنها اعمال می‌شود توجه کنیم. وضع بهایی‌ها در این کشور غیر قابل توصیف است. آنها اصلاً به‌طور رسمی وجود ندارند. همه تبعیض عالم بر دوش آنهاست. از دیدن زندگی دشوار آنها در ایران شرمنده‌ام.
من قبل از شاهین، با هیچ بهایی‌ای آشنایی نداشتم و از کم و کیف زندگی آنها مطلع نبودم. دیروز که شاهین را دیدم بلافاصله دو دختر زیبا و بااستعداد او جلوی چشمم آمدند که به‌زودی دیپلم خواهند گرفت و محروم از دانشگاه خواهند شد. می‌توانید تصور کنید که دخترتان فقط به خاطر اینکه دختر شماست و دینش بهایی است، نتواند ادامه تحصیل بدهد؟”

 

موضوعات مرتبط

 • ف بهشاد

  دو هزار سه هزار سال پیش بشر هیچ دیدگاهی راجع به خدا نداشت.خدا باوری در فطرت انسان نیست که با افتخار اعلام کنیم اگر خدا رو قبول دارم در حقیقت وجود خودم کشفش کنم.در این زمان با توجه به پیش زمینه ذهنی ما این موضوع سخت نیست.به هر حال در دوره قبل پیامبران با هدف اشاعه توحید ظهور کردند و همینطور که میبینیم به هدفشون رسیدند.در این دور حضرت بهاالله با هدف اتحاد جمیع نوع بشر ظهور کردند.ما مردمانی نیستیم که با لجاجت زندگی رو فدا کنیم برای هیچ…هدفی داریم و این هدف مقدسه و تنها راه بشریت.اگر عزیزان دست از لجاجت بردارند و در مورد دین جدید تحقیق کنند مسلما زودتر به هدف میرسیم

 • حامد

  اگر آینده صلح‌آمیزی برای ایران عزیز می‌خواهیم باید به درد هموطنان (( نادان و متعصب چه بهایی و مسلمان چه مسیحی و کلیمی برسیم)) به قول دوستمان از ماست که بر ماست . به این دوست عزیزتان بگویید اگر خدا باور است ،خدا را نه در اسم و ایین بلکه در حقیقت وجودش جستجو کند.بسیار متعجب میشوم از مردمانی که با لجاجت حاضر به فنا کردن تمام هستی خود هستند فقط برای اینکه به فرض دیگران انها را بهایی یا هرچیز دیگری بدانند.با احترام به تمام عقاید فقط بگوییم انسان خودخواسته جاهل نیاز به دلسوزی ندارد نه در ایران نه در همان فرانسه و نه در هیچ جای دنیا

  • مهیار

   عزیز من! حامد جان! در این دنیاء تزویر و دروغگوییها بجای تمجید و,ستایش گروهی انسان صلح جو و راستگو و بی پناه چگونه انها را “خودخواسته جاهل” خطاپ می کنی؟ بعلاوه مطمۀن باش که در این ایران ستمدیده امروز ما هیچکس که مطیع کامل دینی و سیاسی نظام نیست جرات خود نمائی نداردتا چه رسد به بهائیها! این نظام هست که با “لجاجت” و تنفّر شدید “حاظر [و در جستجو و مشغول] به فدا کردن تمام هستی” بهائیها و دیگراندیشان است نه خود انها ! قدری انصاف ای برادر

 • katrin

  فقط میتوان گفت که از ماست که برماست،من در زمان جوانی در زمان خوب شاه فقید که همه ادیان آزاد بودند و به قول معروف عیسی به کیش خود موسی دین خود با بهائیان تماس داشتم،بسیار سالم‌تر و معتقدتر از مسلمانان بودند،کسی را با کسی کاری نبود،براستی چه بر ما رفته؟این اخوندهای جنایتکار چه بر سر این مرز و بوم و این مردم صبور آورده‌اند؟.

 • TaraM

  ehsanirman عزیز اتفاقا این قانون قانونه بسیار درستیه نمیدونم میدونین یا نه ولی مسیحیان هم نمی تونن در مدارس فرانسه صلیب بندازن و یا یهودیان ستارشونو شما خوشتون نمیاد چون همه چیزو از دیدگاه تنگ دینی می بینید اونجا یه کشور سکولاره که مغازه هیچکس بخاطر نوع دینی که انتخاب کرده اتیش زده نمیشه یا کسی از مسیحیت تغییر دین بده دار زده نمیشه اون مسلمونه میتونه حجابشو همه جا حفظ کنه ولی ایا یک مسیحی میتونه تو این مملکت بدون حجاب بیرون بره؟؟؟ بنابراین برادر بجای فرافکنی چشمها را باید شست باید قبول کرد که در مملکت امام زمان!! حقوق هر اقلیتی از جمله سنی زرتشتی یهود کرد لر عرب و بلوچ و ترک بشدت پایمال میشه دیگه واااای به حال بهاییون یا کسانی که تغییر دین دادن … بهتره یه سفر بری خارج به همون فرانسه ببینی تا اینکه نظر علما رو تکرار کنی

 • Ehsanirman

  شما یک مسلمانید!!!در فرانسه زندگی میکنی!! جایی که میگویند مهد تمدن غربه!!۲دختر دارید که میخواهند به مدرسه بروند!!اما نمیتونن!!!چرا؟ چون حجاب اسلامی دارن!!چون به قوانین دینشون معتقد هستن!! همه جا تبعیض هست!!!به امید روزی که هیچجای دنیا تبعیض نباشد

  • ونداد زمانی

   احسان عزیز اشاره ات درست است که در بعضی از کشورهای غربی این اواخر محدودیت برای زنان محجبه اعمال می کنند. اما آیا منظور شما این است که چون مقداری محدودیت این اواخر در غرب ایجاد شده است توجیهی است برای اذیت بهایی ها در ایران؟
   این مورد هم خوب است اشاره شود که در شهر تورونتو بیش از ۷۰ مسجد اسلامی وجود دارد و محدودیت و ممانعتی در سطح رسمی، اداری و اموزشی برای زنان مسلمان محجبه وجود ندارد

  • آرش

   گور بابای فرانسه. گور هفت جد و آبادشون…
   چرا تا یکی حرف حساب میزنه می‌گیم ببین آمریکا و فرانسه هم فلانند؟
   مملکت ما چرا باید اینجوری باشه؟
   ما چرا باید اینطوری باشیم داداش؟