نگاه مثبت به افسردگی

depressed-men

فرضیه‌ علمی کمابیش متفاوتی وجود دارد که نگاه مثبتی به افسردگی دارد. مدعیان این دیدگاه می گویند افسردگی در اساس، پدیده‌ی ناهنجاری نیست و نباید از آن با نام بیماری یاد کرد. به عبارتی، افسردگی شیوه ایی از تطبیق است که بشر برای داشتن آن بهای سختی می دهد ولی به افراد امکان می دهد به کمک خصوصیات فراهم‌شده در دوران افسردگی، بحران‌ها و مشکلات مخرب را پیروزمندانه پشت سر بگذارد.

همه ما می دانیم که آدم‌های افسرده برای گذران زندگی، باید با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند. آنها توانایی‌ و انگیزه برای کار کردن را از دست می‌دهند، گوشه‌نشینی اختیار ‌می‌کنند و نسبت به لذت‌هایی زندگی بی‌علاقه می‌کند. ابعاد خطرناک و مرگ‌آور افسردگی نیز واقعیتی است که هر روزه‌ گریبان خانواده‌ها را می‌گیرد.

اما چه چیز مفیدی می‌توان در افسردگی آدم‌ها سراغ گرفت؟ آدم‌های افسرده معمولاً با اصرار و قدرت تمام مشغول فکر کردن درباره‌ی خودشان هستند، افکاری که در عمل نشخوار و بازبینی مکرر مشکلات شخصی‌شان است. افراد افسرده چنان با قاطعیت و جدیت مشغول این کار می‌شوند که دست از تفکر درباره‌ی چیزهای دیگر می‌کشند.

دقیقا به همین خاطر است که افراد افسرده تمایل زیادی به خلوت‌گزینی دارند و به مشکلات و یا مسائل دیگری که در پیرامون‌شان  وجود دارد بی اعتنا می شوند.

یک انسان افسرده با شدت تمام در حال استفاده از توانایی ذهن خود می باشد تا بتواند به تمرکز و تحلیل ادامه دهد. این امر شبیه راندن ماشین با سرعت تمام در سربالایی است. به همین دلیل خطر جوش‌ آوردن و حتی از کار افتادن آن نیز بسیار بالاست.

سلول‌های عصبی 5 HT1A در موش‌های آزمایشگاهی این قابلیت را بروز دادند که برای مثال، در حین بالا رفتن از سربالایی آن هم با حداکثر سرعت، سیستم کنترلی در خود تعبیه کرده‌اند که می‌تواند از جوش‌آوردن و از کار افتادن ماشین درون‌شان جلوگیری کند.

یکی از مقالات علمی که با دلایل مستند علمی، این فرضیه را تایید کرده، ماحصل تحقیقاتی است که روی ملکولی در مغز به نام 5 HT1A  ایی صورت پذیرفته است. این پروتئین عصبی در پیوند با ملکول دیگری در مغز به نام «سراتونین» که رابطه‌ی آشکاری با احساس افسردگی دارد قرار می‌گیرد.

بررسی انجام شده روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داده است که کم شدن مقدار سلول عصبی  5 HT1A باعث واکنش آرام‌تر موش‌ها به فشار عصبی می‌شود.  مقایسه‌ی ترکیب سلول عصبی فوق در موش و نمونه‌ی انسانی آن نشان داده است که شباهتی ۹۹درصدی بین آنها وجود دارد. به نظر می‌رسد وجود بیش از حد سلول فوق در نسل بشر، حکایت از این دارد که طی تکامل فیزیکی، انسان به این سلول عصبی که قادر بوده در کم و زیاد کردن افسردگی دخیل باشد، نیاز داشته است و به همین خاطر سعی کرده‌است آن را به نسل‌های بعدی منتقل کند.

وقتی یک نفر ناگهان ورشکست می شود یا قلبش می شکند، مغز او از طریق سلول‌های عصبی با انتقال روحیه‌ی افسردگی، به او امکان دهد تا با دقت و تمرکز تمام، چاره ای بیاندیشد.

یک انسان افسرده با شدت تمام در حال استفاده از توانایی ذهن خود می باشد تا بتواند به تمرکز و تحلیل ادامه دهد. این امر شبیه راندن ماشین با سرعت تمام در سربالایی است. به همین دلیل خطر جوش‌ آوردن و حتی از کار افتادن آن نیز بسیار بالا است.

درمان افسردگی نیز می تواند هم از طریق داروهایی باشد که باعث کم و زیاد شدن گیرنده‌ها و شلیک‌کننده‌های عصبی مغز می‌شوند و در ضمن از طریق گفتگو درمانی تلاش کنند به افراد افسرده خاطرنشان کنند که سربالایی زندگی را به سرعتی که تحملش را ندارند طی نکنند.

تردیدی نیست که با همه‌ی این تفاصیل، قرار نیست تاثیرات مخرب افسردگی در انسان نادیده گرفته شود ولی اگر از دید مثبت به افسردگی بنگریم به تصویری از ذهن منفعل و پریشان نمی‌رسیم که در هرج و مرج کامل به هر سو نظر دارد، بر عکس، با دوربینی با لنز بلند مواجهیم که با ظرافت، دقت و وضوح تمام، در حال ثبت و بازرسی دقیق یک مشکل انسانی‌ است.

A molecule in the brain known as the 5HT1A

Depression’s Evolutionary Roots

here

image source

http://integral-options.blogspot.ca/2012/02/andrew-miller-md-evolutionary-view-of.html

More from ونداد زمانی

مذهب علمی آینده Dataism

در مقاله قبلی نگاهی داشتیم به پیشگویی های یک مورخ یهودی سکولار...
بیشتر بخوان
 • howdy marde-rooz.com owner discovered your blog via Google but it was hard to find and I see you could have more visitors because there are not so many comments yet. I have found site which offer to dramatically increase traffic to your website http://xrumerservice.org they claim they managed to get close to 1000 visitors/day using their services you could also get lot more targeted traffic from search engines as you have now. I used their services and got significantly more visitors to my blog. Hope this helps 🙂 They offer keyword service seo mistakes backlinks buying backlinks Take care. Jay

  • ونداد زمانی

   Dear Jay
   we are not published yet. The site is in a process of testing
   Thanks a lot

 • بهرام

  بالاخره یک سایت پیدا کردم که فکر و حال من رو داره توضیح می ده. دمتون گرم. موفق باشید. خدا کنه ادامه بدین

 • حامد

  متاسفم

 • همانطور که شما گفتین افسردگی هم نکات مثبت داره هم منفی. اثرات مثبت افسردگی موقعی معلوم میشه و ما می تونیم حسش کنیم که بتونیم باش کنار بیایم. یعنی اگه باش کنار نیایم، خیلی بی حوصله میشیم، نا امید میشیم و ممکنه که معتاد هم بشیم و کلا از زندگی مون می افتیم. درکل اگر خوبی هاشو بذاریم یه طرف، بدیهاشم یه طرف دیگه، بدیهاش خیلی بیشتره. برای درمانش هم قرص فلوکستین و فلووکسامین پیشنهاد می کنم که قرص های شادی آور و خوبی هستند.ممنون 🙂

 • دقیقاً یاد خودم افتادم ):

 • Soheil Zallaghi

  همچنین بعد از گذار از دوره سخت افسردگی که واقعا زجر آوره ذهن آدم پخته تر میشه و خیلی همه جانبه تر ، کامل تر و واقع گرایانه تر مسائل رو بررسی میکنه
  یه جورایی دیدت نسبت به دنیا و احساسات خودت باز میشه

  حداقل در مورد من یکی که اینطور بود