داستان روسی « روزگار یک قلدر» اثر ولادیمیر سوروکین

ولادیمیر سوروکین، نویسنده خجالتی و ساکت روس، بعد از سالها قصه نویسی، از حدود ۱۵ سال پیش از شهرت ملی برخوردار شد وقتی که آشکارا از خشونت در نوشته‌هایش استفاده کرد.

سوروکین درباره‌ی اینکه چرا خشونت به موضوع اصلی داستان‌هایش تبدیل شد می‌گوید: «خشونت در تار و پود جامعه‌ای که در آن بزرگ شدم با وقاحت تمام وجود دارد. دولتمردان همیشه خود را نماینده‌ برتر و معنوی جامعه می‌دانند و وظیفه‌ مردم فقط این است که زندگی را تحمل کنند»

برای همین وقتی یک کارمند ساده‌ دولت، کار و مشکلات ترا حل نمی کند در حقیقت انتقامش از افراد قلدر حکومتی را از مراجعین می گیرد. در این سیستم هر فرد در هر سطحی که قدرت داشته باشد از آن با بیرحمی تمام استفاده می کند. این شیوه‌ی زندگی، هر روز تکرار می‌شود»

سوروکین در رمان « روزگار یک قلدر»، آینده‌ نه چندان دور روسیه را پیشگویی کرد که یک دیکتاتور به کمک گارد مخوف امنیتی، کشور را تحت سلطه‌ خویش در می آورد. در این داستان تخیلی، از دید سوروکین، آینده روسیه تفاوت چندانی با روسیه تزاری ندارد.

ولادیمیر سوروکین دلیل شبیه بودن نظام حکومتی روسیه در طی چهارصد سال گذشته را اینطور توصیف می کند که: « تا آن زمان که بین قدرت سیاسی و مردم دوگانگی وجود دارد، چیزی در روسیه تغییر نخواهد کرد. حکومت با تقدسی که به خودش می‌بخشد، از مردم انتظاری جز این ندارد که مظلوم و قربانی باشند. مردم روسیه فقط نخود آشی هستند که آنها برای منافع خود می‌پزند»

در داستان قبلی سوروکین، با عنوان «یخ»، شخصیت‌های ماجرا با چکش‌های یخی مورد حمله و آزار قرار می‌گیرند. در بقیه قصه هایش نیز خشونت کلامی، روابط جنسی غیر متعارف و وقیح، و خشونت جسمی، بی‌مهابا ترسیم می شوند.

به گفته‌ی پاول پپرشتاین، یکی از نقاشان معاصر روسیه، نوشته‌های سوروکین با دقت و ظرافتی شگرف، در قدم اول خوانندگان را به فضای جادویی ولی آشنایی می‌کشاند که در ادبیات غنی روسیه ریشه دارد، ولی به محض آنکه آنها را مجذوب خود ساخته است به یکباره به تعبیری « ضامن نارنجک را می‌کشد و تصاویر و تخیل غیرمترقبه‌ و حتی چندش‌آوری را در هیبت یک انفجار به تجسم می‌کشد. به نظر می‌آید سوروکین هدفش اصلی‌اش ایجادِ شوک در ضمیر ناخودآگاه روسیه است»

 

 

Russia Is Slipping Back into an Authoritarian Empire

https://www.spiegel.de/international/spiegel/spiegel-interview-with-author-vladimir-sorokin-russia-is-slipping-back-into-an-authoritarian-empire-a-463860.html

ولادیمیر سوروکین

More from ماهان طباطبایی

نظر یک فیلسوف در باره جلوگیری از خودکشی

افزایش خودکشی بشر از آنجا شروع شد که فهمید خودش مسئول اصلی زندگی...
بیشتر بخوان