مردان را از « تنهایی» نترسانید

سردبیر مجله « سلامت مردان» در یک یادداشت بسیار شخصی از نگرانی دیرینه اش در باره « نداشتن دوست به اندازه کافی» می گوید و استدلال هایی که تهیه کرده است می تواند برای همه مردان جالب باشد.

او در ابتدا به انواع تحقیقاتی اشاره می کند که نشان می دهند تنهایی چه خطراتی دارد و چقدر در سلامت و حتی طول عمر مردان موثر است و انکار نمی کند که داشتن دوستان خوب و صمیمی واقعا یک نعمت اجتماعی است.

اما ضمن مرور انواع دوستی ها و حتی تفاوت دوستی هایی که مردان نسبت به زنان دارند نظیر اینکه زنان وقتی با دوست شان هستند تقریبا همیشه از مشکلاتی که دارند حرف می زنند ولی مردان به خاطر نوع تربیتی که جامعه انسانی به آنها از کودکی تحمیل کرده است از نگرانی، مشکل و ضعف خود با دوستان شان حرفی به میان نمی آورند

برای مردان دوستی یعنی همراهی و دوشادوش با مردان دیگر است درست مثل اجداد اولیه ما که «دوشادوش» مردان دیگر برای شکار از قبیله بیرون میرفتند. ولی دوستی زنان «رو در رو» بود و درون قبیله و روستا و در درون خانه ها صورت می گرفت.

او کم کم به این موضوع اصلی نزدیک می شود که اصلا تعریف و ضرورت دوست برای مرد فرق دارد با زنان… زنان دوستی را سهیم کردن اسرار شخصی می دانند و درخواست همفکری و حتی مشاوره عاطفی جزو حتمی آن می باشد.

او در ادامه سعی می کند به گزارشات و تحقیقاتی نزدیک شود که مدعی هستند مردان عملا دوستان زیادی دارند ولی نه به تعبیری که جامعه انتظار دارد.

او برای حدود ۷۰ مردی که بیشتر از معمول شناخت و دوستی دارد پرسشنامه ایی می فرستد که قبلا توسط محققین تجربه شده است. او کاملا خودش را متقاعد کرده بود که دوست صمیمی ندارد ولی در عمل پی می برد که از میا ۴۲ نفری که به پرسشنامه اش به دقت جواب دادند ۳ نفرشان او را به عنوان دوست نزدیک و صمیمی می شناسند.

نتیجه گیری او همراه است با انواع تحقیقاتی که گویای این حقیقت هستند که مثلا اگر دو مرد که تجربه مشخصی نظیر طلاق دارند نمی آیند مدام بنشینند از زن سابق یا بدی و خوبی ماجرا حرف بزنند. انها بر اساس تجربه مشترک فقط گاهی تصمیم می گیرند بپرند سوار متورسیکلت شان شوند و ساعت ها در جاده ها « دوشادوش» همدیگر وقت بگذرانند.

نویسنده مجله « سلامت مردان» Richard Dorment البته به شروع سخت دوستی در این دنیای بسیار متغیر نیز اشاره می کند. او خودش صرف چند سال به دو شهر مختلف کوچ کرده است و هر بار می بایست وقت و انرژی بگذارد تا دوستان جدید پیدا کند.

به نظر او دوست پیدا کردن برای مردان نباید متکی به جستجو و یافتن یک دوست نزدیک و صمیمی باشد. دوستی یعنی برنامه ریزی کردن برای یک دیدار ساده، یک سینما رفتن ساده، یک مسابقه ورزشی دیدن و نوشیدن گاه به گاه قهوه یا مشروب می تواند باشد.

اگر توجه و برنامه ریزی ها برای هر دو جالب باشد و ادامه یابد به مرور دوستی و حتی دوستی های صمیمی ایجاد می شود.

به نظر Richard Dorment ما مردان عملا نیاز به « درد دل» با دوستان نداریم. تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد از غم ها و مشکلات حرف زدن شایع در میان زنها نتیجه معکوس هم ممکن است بدهد و باعث افزایش تشویش و افسردگی شود.

ما مردان ولی باید به هر طریقی که می توانیم احساساتی که یاد گرفتیم پنهان سازیم را بروز دهیم. اما نحوه بروز عاطفی ما ضرورتا لازم نیست فقط با درددل باشد. همین که دوستانی داشته باشیم که با آنها وقت بگذرانیم و کاری انجام دهیم نیازهای عاطفی برای فرار از زیان مربوط به تنهایی را کاهش می دهیم.

Men Don’t Need More Friends. They Might Just Need Therapy

https://www.menshealth.com/sex-women/a29552694/men-have-friends-not-lonely/

https://www.bostonglobe.com/magazine/2017/03/09/the-biggest-threat-facing-middle-age-men-isn-smoking-obesity-loneliness/k6saC9FnnHQCUbf5mJ8okL/story.html

https://www.psychologytoday.com/us/blog/buddy-system/200910/mens-friendships-are-different-womens

https://www.harpersbazaar.com/culture/features/a27259689/toxic-masculinity-male-friendships-emotional-labor-men-rely-on-women/

https://www.menshealth.com/health/a20111514/men-mental-health-awareness-month/

More from ونداد زمانی

شعبده بازی، مغز بشر و روانشناسی

در طی قرنهای متمادی، شعبده بازان و تردست ها با استفاده از...
بیشتر بخوان