شغل مردان ۱۰ برابر مرگبارتر است

برای یافتن مقدار جراحات و تصادفات مرگبار شغلی، به آمار هر کشوری نظر بیندازید متوجه خواهید شد که مقدار تلفات مردان در شغل هایی که  انتخاب می کنند یا به طور سنتی به آنها تمایل دارند حداقل ۱۰ برابر بیشتر است.

دلایل زیادی می توان یافت که گویای رغبت مردان برای گرفتن شغل های خطرناک نظیر راننده کامیون، کارگر معدن، نصاب در پشت بام، ماهیگیر، نظامی، کارگر ساختمان، خلبان، کارگران ماشین های صنعتی، سیم کش و نجار می باشد.

زیست شناسان تکاملی می گویند اعمال و رفتار مردان را بر اساس دو ضرورت بسیار اولیه و قدیمی یعنی بقا و  قدرت تولیدمثل باید تعریف کرد. از دید این شعبه روانشناسی که رابطه مستقیم با تئوری تکاملی داروین دارد مردان طی صدها هزار سال مدام در رقابت با سایر مردان بودند تا قدرت تولیدمثل شان را در قبیله خود افزایش دهند.

از دید داروین «موفق ترین موجودات زنده»، آنهایی هستند که نسل بیشتری از خود به جای بگذارند. بر این اساس، هر مرد از دوران ماقبل تمدن تاکنون، با هر قابلیتی که می توانست عرضه کند اگر نشان می داد که به منبع غذا و قدرت دفاع و حمایت بیشتر دسترسی دارد شانس می یافت که توجه زنان را برای جفت شدن و تولیدمثل فراهم کند.

در قبایل محدود اولیه رقابت مردان با جمع های دیگر مردان که زیر ۱۰۰ نفر بودند زیاد سخت نبود. شکارچی بهتر بودن یا باهوشتر بودن و بدن قوی و ورزیده داشتن همیشه حرف اول را می زد. مردانی که این توانایی ها را نداشتند به خاطر نبودن قوانین و اخلاق و مذهب، برای اینکه از قافله تولیدمثل دور نمانند هر وقت فرصت می یافتند با حمله به قبایل اطراف شان، به زور به تکرار نسل خود دست می یافتند.

اما در طی چند هزار سال که از تمدن کشاورزی و بعد شهرنشینی می گذرد موازنه و رقابت معمول مردان برای به جا گذاشتن نسلی از خود کاملاً شکل اخلاقی و عرفی و حتی مذهبی پیدا کرده بود.

در طی حداقل ۳ هزار سال گذشته، اکثریت مردان جوامع سیاره ما کشاورز بودند و همچنان در یک محله محدود و تقریباً جدا از سایر واحدهای اجتماعی زندگی می کردند و سنت ثابتی از روابط و ازدواج های قبیلگی و خانوادگی ایجاد شده بود که رقابت بین مردان را کمابیش تنظیم کرده بود.

از حدود یک قرن پیش، با توسعه انقلاب صنعتی و هجوم روستاییان به شهرهای بزرگ  یک مشکل بزرگ بر سر راه سیستم سنتی زناشویی مردان قرار داد. مردان رها شده در شهرها بدون هیچ پشتوانه سنتی ناچار شدند وارد رقابت بسیار سخت تر برای یافتن همسر در بین انبوه مردان ساکن یک شهر شوند.

جمعیت عظیم مردانی که نسل در نسل فقط کشاورز بودند بدون داشتن هیچ امکانی برای دریافت تخصص، به شغل های خطرناکی نظیر پاک کردن لوله بخاری تا کار در کارخانه ها و معادن، آتش نشانی و پلیس، مهاجرت به سرزمین های جدید و بکر و سرباز مستعمره بودن، تن دادند.

مردان جهان بعد از مدتی توانستند تا حدودی در سیستم اقتصادی جدید، رقابت با سایر مردان در محوطه یک شهر را دوباره تنظیم و تبدیل به عرف کنند ولی انقلاب اینترنتی و ارتباط جهانی ناشی از آن، به یکباره محدوده مکانی برای میدان رقابت برای یافتن شغل و جفت را به طرز بی سابقه ای گسترش داد.

این روزها بیش از ۳ میلیارد مرد تقریباً ناگزیرند با جمعیت بیکرانی از مردان محله و شهر و کشور و حتی دنیا برای یافتن شغل و جفت رقابت کنند. طبیعتا همچنان بخش بزرگی از پسران خانواده های شهرهای جهان از فرصت آموزش و دریافت تخصص عالی دور هستند و اکثرشان ناگزیرند به شغل های خطرناک و البته مرگبار جدید، روی آورند تا شانس یافتن درآمد ثابت و در نتیجه فرصت یافتن جفت و تشکیل خانواده را برای خودشان ایجاد کنند.

 

 

Male power is inherent in a willingness to consciously explore new roles
Posted May 07, 2019

https://www.psychologytoday.com/us/blog/psych-illogical/201905/what-defines-the-modern-man

Top 10 Deadliest Jobs

https://www.cbsnews.com/pictures/top-10-deadliest-jobs/ 

More from ماهان طباطبایی

جاده چرا اینقدر ترافیک دارد؟ اصلا جاده مال من است

بعضی از افراد این احساس را دارند که به دلایلی سهم آنها...
بیشتر بخوان