دلایل اصلی ایجاد استرس

تنش و ناراحتی ناشی از روبرو شدن با زندگی برای همه بشر، معمول و طبیعی است. تا حدودی هم وجود استرس، ضروری هم هست. با وجود آنکه همه آدمها استرس را تجربه می کنند ولی دلایل و شدت آن برای هر فرد فرق دارد. ماندن در ترافیک شهر برای بعضی ها اذیت کننده است ولی یک نفر دیگر فقط با صدای بلند موسیقی در  تاکسی ناراحت می شود.

دانستن اینکه چه چیزهایی باعث استرس آدمها می شود شاید بتواند در مدیریت و کاهش این نوع ناراحتی ها موثر باشد.

۱- مشکل مادی

شاید برای کشوری مثل ما که دهها سال درون بحران، خطر جنگ و گرانی زندگی می کنیم مشکلات مادی آشکار هستند ولی آمار هر گوشه دنیا می گوید که عدم امنیت اقتصادی اصلی ترین دلیل استرس و ناراحتی بشر است.

همه ما حتی شده در یک برهه از زندگی بابت بی پولی دچار احساس بد و حتی شرم و درماندگی شده ایم. بی پول بودن در شرایط اضطراری و نیازهای حیاتی، آدمها را خشمگین و مستاصل و افسرده می سازد.
 
بی پولی آدم ها را به سمت رفتارهای ناپسند و زیر پاگذاشتن مرام نیز می کشاند. که به نوبه خود مدام باعث ایجاد گناه و احساسات ناخوشایند می شود. استرس مداوم باعث تشویش، ابتلا به بیماری های قلبی و حتی  مرض قند  می شود.
 
۲ – مشکلات شغلی
 
تضمین شغلی عملاً در حال از بین رفتن است. خیلی از افراد باید دو شغله باشند تا روزگارشان بگذرد. حتی پیدا کردن شغلی که آدمها دوست داشته باشند نیز برای خیلی ها به رویا تبدیل شده است.
 
همه مسائل آزار دهنده و پر استرس در انواع شغل ها را اگر در کنار ناهنجاری های درون محیط کار نظیر داشتن همکار بد و حسود و مردم آزار قرار دهیم سطح تنش و اذیت ناشی از شغل ها را عمومی و گسترده می سازد.
 
۳- مشکلات ناشی از روابط شخصی
 
در زندگی همه ما، افرادی هستند که باعث ایجاد استرس می شوند. آنها می توانند اعضای خانواده، همسر و فامیل باشند. همکاران و حتی دوستان صمیمی نیز می توانند مشکل آفرین و دردسر ساز باشند.
 
مشکلات زندگی زناشوی، سواستفاده عاطفی از همدیگر، خیانت و طلاق، دل شکستن ها و حتی والدین فرزندان بودن، باعث افزایش استرس می شوند. خستگی، ضعف، غم و افسردگی، ناامیدی و احساس خطر مداوم از مهمترین صدمات ناشی از استرس روزانه است.

 

 

The Main Causes of Stress

https://www.verywellmind.com/what-are-the-main-causes-of-stress-3145063

 

More from مرد روز
سلفی پا – مجتبی و شیوا از ساری
مجموعه «سلفی پا » در باره سهیم شدن لحظه های ساده شخصی...
Read More