قصد مهاجرت غیرقانونی دارم

من یه مشکل دارم امیدوارم بتونید کمکم کنید من قصد مهاجرت غیر قانونی دارم و دو دل هستم و نمیدونم چه تصمیمی باید بگیرم یعنی اگه بمونم برای خانواده‌ام خوبه از لحاظ مالی و دوری و دلتنگی. اگه نروم دیوانه میشم یعنی تمام آرزو ها و نقشه‌هام از بین میره یعنی پشیمانی کل وجودمو میگیره. بعد من دل بستگی دارم به خانواده ولی هدفم رو بیشتر دوست دارم نمیدونم چیکار کنم چه تصمیمی بگیرم خورد خوراکم بهم ریخته کم غذا شدم.

**************

فرامرز عزیز

 خروج غیرقانونی به شدت سخت و ریسکی شده است. موقعیت پناهنده ها برای حداقل ۲ الی ۵ سال بعد از ورود به کشور میزبان، خیلی نامساعد خواهد بود. وضعیت سرویس دهی به پناهندگان مدام در اروپا و امریکای شمالی بدتر می شود.  پذیرش پناهنده نیز به همان نسبت دشوارتر شده است.

تو باید یک لیست بزرگ از مهمترین سدها و سختی ها را برای خودت فراهم کنی که دلتنگی خانواده و از دست دادن موقعیت و سطح زندگی کنونی، فقط بخشی از آنها است. تو باید به این واقعیت فکر کنی که حداقل ۵ سال، زندگی ات شاید مختل و معلق شود.

در مرحله دوم به آرزوها و نقشه هایت، دقیق تر فکر کن؟ آیا قصد ادامه تحصیل داری؟ آیا فقط به خاطر شرایط نامناسب وطن می خواهی بروی؟ آیا تخصصی داری؟ آیا کشور خاصی را در نظر گرفته ای؟ آیا با یکی از زبان های کمابیش عمومی تر نظیر فرانسه یا انگلیسی آشنا هستی؟

همه این سختی ها را اگر محاسبه کنی و برایش از هر نظر آمادگی داشته باشی شک نکن که می توانی توقع داشته باشی که یک تغییر بسیار مثبت در قبال ریسکی که می کنی در زندگی ات ایجاد شود.

مهاجرت یک حق  بنیادین حقوق بشری است. هیچ گناهی مرتکب نمی شوی و کار غیرعادی و محیرالعقولی نیست. صدها میلیون مهاجر در تمامی دنیا در حال حاضر مشغول تطبیق با زندگی در کشور میزبان هستند. همه اجداد بشر در هر نقطه سیاره ما، بارها و بارها تصمیم به مهاجرت گرفتند. مهاجرت یکی از وسایل بیرون رفت از بن بست و راهی اثبات شده برای تغییر وضعیت شخصی است.

نزدیک به ۱۰ درصد مردم ایران مهاجرت کرده اند و همین مقدار یا بیشتر دوست دارند مهاجرت کنند که یا نمی توانند یا در صف مقدمات قانونی برای انجام آن هستند.

اما این تصمیم بزرگ و اساسی، نیاز به دقت و بازبینی همه نکات مثبت و منفی مربوط به آن را دارد.  شرایط و امکانات و موقعیت هر فرد با دیگری فرق دارد برای همین، هیچکس دیگر نمی تواند الگویی برای تو باشد.

اگر مرد قوی و سخت کوش، اجتماعی و دارای شخصیتی با ثبات هستی خیلی فرق می کند با آدمی مردد و عاطفی و حساس… همه این اما و اگرها هم فرق خواهند کرد اگر قانونی مهاجرت کنی یا غیرقانونی…

اطلاعات عمومی در زمینه پناهندگی
رادیو وکالت
سفریار
اطلاع رسانی پناهندگان و مهاجران

Written By
More from بهمن

فرد خیانت دیده عزادار است

سلام من مهسا هستم. سیزده سال است ازدواج کردم تازگی به طور اتفاقی...
بیشتر بخوان