چرا ژاپنی‌ها این قدر عجیب‌اند

این ژاپنی‌ها خیلی عجیب‌‌اند! اینها در جنگ دوم شکست خوردند و هنوز ارتش آمریکا در خاک آنهاست. اما آنها پیشاهنگ مبارزه با تسلط آمریکا در سیاره ما نیستند! ما ولی هستیم…

فکر می‌کنم آنها قاعده‌ بازی در جهان پس از جنگ جهانی دوم را پذیرفتند و بر مبنای این قاعده هم نشان دادند که شایسته‌ پیروزی‌اند. نه آمریکا و نه هیچ‌کدام از متحدانش هم نتوانست جلوی کوشایی و جدیت ژاپنی‌ها را بگیرد. به نظر من اینها یک تنه، به کل استدلال روشنفکر انقلابی ما شاشید‌ه‌اند!

آنها پیروزند چون گردن‌کلفت محله هر قاعده‌ای که وضع کند، آنها با وطن‌دوستی و ضمن رعایت قانونِ جناب گردن‌کلفت، باز بازی را می‌برند. هنر ما اما این است که به تمامی رتبه‌بندی‌های بین‌المللی بشاشیم! چون مطمئنیم که ما پیروزیم و حق با ماست. جهان به ما نگاه کند عبرت بگیرد!

اخیراً یادداشتی منتشر شد از یک استاد دانشگاه به اسم آقای دکتر تاجیک که از قول یک استاد ژاپنی می‌گفت شجاعت در بیان کردن حق نیست! شجاعت در این است که نیت خود را در عمل نشان دهید! و خیلی عجیب است که شما ایرانیان، چهار دهه است که شجاعت را در نفی رسانه‌ای و شعاری قدرت حاکم بر سیاره می‌بینید و مکرر و متصل ضرر می‌دهید و تغییر جهت هم نمی‌دهید.

من به این فکر می‌کنم که ژاپنی‌ها قابل تحسین‌اند چون هر روشی که نامحترمانه باشد را به عنوان راه پیروزی خود انتخاب نمی‌کنند. آنها به «دژمن» خود یا هر کس که دوستش ندارند، نشان می‌دهند که واقعاً شایسته‌ترند و این کار را با مراعات هر قاعده‌ای انجام می‌دهند که همان گردن‌کلفت وضع کرده و عموماً پذیرفته شده است.

این همان روشی بود که روشنفکر مشروطه‌ی ما پیشنهاد می‌کرد: امپریالیسم افسانه نیست! استثمار واقعیت دارد! اما راه رشد و توسعه هم در فحاشی کردن و دور زدن قوانین آنها(بخوانید کلک دولت مصدق در چاپ اسکناس بی‌پشتوانه برای دور زدن تحریم) نیست!

کما اینکه در فوتبال، جدل کردن با داور و تلاش برای تٔاثیرگذاری بر کسی که درست یا غلط، بحق یا نابحق، تنها تصمیم‌گیر نهایی‌ است، راه حل هوشمندانه‌ای برای بردن نیست.

مرحوم فروغی در مقاله‌ «تاثیر شاه در تربیت ایرانی»، یادآوری می‌کند که بریتانیای کبیر را به عنوان «استعمار پیر»، دائم تخطئه کردن و یا فحش دادن راه چاره نیست!… راه چاره این است که قوانین رشد و برنده شدن را خوب بشناسیم، و توانایی خود را با مایه گذاشتن از همیت و جدیت خود نشان دهیم، نه سفسطه کردن با داور، یا گلاویز شدن با کدخدای ده!…

همین نکته را یک دهه بعد از مرگ فروغی، رزم‌آرا گفت، و ملت شهید‌پرور، از چپ رادیکال گرفته تا اسلام‌گرای مرتجعش، اکیداً اعتقاد داشت که جوابش گلوله است! گلوله زدند و کشتند… چون غیور بودند! اما من فکر می‌کنم واضح است که برنده نشدند!

 

فرق مذهب ژاپنی ها با مذاهب ابراهیمی

 

image source
pexels.com

More from نیما قاسمی

چرا ژاپنی‌ها این قدر عجیب‌اند

این ژاپنی‌ها خیلی عجیب‌‌اند! اینها در جنگ دوم شکست خوردند و هنوز...
بیشتر بخوان