نامه یک دختر انگلیسی به مجله گاردین: مجرد بودن اصلاً جالب نیست. زندگی غمگینی داریم

من و همه دوست های دور و برم تو دهه ی ۳۰ سالگی هستیم و بعضی حتی دارند وارد دهه ی ۴۰ سالگی می شوند. ما به هر دری که بگویی زدیم. همه کلوپ ها و شبکه های دوستیابی را گشتیم ولی خبری نیست. ساعت کوک شده ما برای بچه داری داره دیر می شه.

تا همین چند وقت پیش، من به دوستانم دل گرمی می دادم. امید می دادم و وعده همیشگی که نگران نباشید چون بالاخره آن یاری که منتظرش هستیم پیدا خواهد شد. ولی مثل اینکه از این خبرها نیست.

برای ما که قدرت پرداخت هزینه برای منجمد کردن تخمک های مان را نداریم راهی جز تنها ماندن یا سرپرستی بچه های پرورشگاه ها نمی ماند. مجرد بودن اصلاً جالب نیست و زندگی غمگینی را می گذرانیم.

 

دختر مجرد بالای ۳۰ سال عزیز

به همان اندازه که تو احساس نگرانی داری من از دیدن این نامه تو عصبانی هستم. دلیل خشم من هم خیلی مشخص است. این مشکلی که تو و دوستانت از آن حرف می زنید با همین شدت، زندگی نسل ما را هم  ۲۰ سال پیش دچار ناراحتی کرده بود. به نظر می رسد با وجود همه تغییرات ذره ذره و مداوم، هنوز جوامع بشری وارد یک مرحله جدید تحول اجتماعی نشده است.

این را مقدمتاً بگویم که قصد دلداری ندارم ولی حداقل در نسل خودم و در بین دختران اطرافم که اغلب شان وارد ۳۰ سالگی شده بودند قبل از اینکه به ۴۰ سالگی برسند به آرزوی اصلی و قلبی شان یعنی مادر شدن رسیدند و حتی شریک زندگی هم پیدا کردند. پس هنوز دیر نشده و تعجب خواهی کرد که سال های دهه ی ۳۰ سالگی چقدر شانس  برای سرو سامان گرفتن در خود دارد.

واقعیت این است که تغییرات، با همان سرعتی که دوست داریم اتفاق نمی افتد. اما باید مدام به خودمان یادآوری کنیم که تغییر شیوه های قدیمی زندگی، سخت است و هزینه دارد و ناگزیریم رنج و نگرانی ناشی از آن را به جان بخریم.

 

 

My friends and I are single, childless – and running out of time

image source https://www.pexels.com/@olly

 

 

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

پنج راه برای کاهش بحرانِ میانسالی

تا همین اواخر، بحران میانسالی مردان زیاد جدی گرفته نمی شد و...
بیشتر بخوان