سه دلیل علمی برای تک همسر بودن بشر

ID-100104860

در طول تاریخ همواره این سئوال مطرح بود که آیا بشر ذاتاً تمایل به زندگی تک همسری دارد یا به خاطر مشخصات طبیعی اش، نمی تواند به رابطه زناشویی دراز مدت پایبند باشد؟ این اواخر، کفه ترازوی تحقیقات و حتی شرائط زندگی به سمت طلاق بیشتر، ازدواج کمتر و دوری گزیدن از تعهد زناشویی سوق داده شده است. گمان می رفت که دیر یا زود تحقیقات علمی نیز در تائید زندگی زناشویی موقت و متعدد، پاسخ قطعی خود را اعلام کند.

اما بر خلاف روند گسترده فوق، نتیجه جدیدی که توسط دانشمندان بریتانیایی منتشر شده است حکایت از آن دارد که بشر به تدریج از رابطه زناشویی متعدد فاصله گرفته است و تک همسری را پذیرفته است.

گروه تحقیقاتی University College London به سرپرستی Christopher Opie برای دستیابی به جواب اصلی، کنجکاوی شان را معطوف این ساختند که دریابند از چه تاریخی زندگی تک همسری تبدیل به یک رسم عمومی در بشر شده است؟

تیم تحقیقاتی انگیسی از طرفی می دانستند که 90 درصد پرنده ها و نیمی از انواع میمون ها با جفت دائمی زندگی می کنند اما فقط 25 درصد انواع جانوران به صورت زوج زندگی می کنند. به نظر محققین انگلیسی، سه نظریه اصلی در باره چرخش به سمت تک همسری در انواع میمون سانان وجود دارد.

ID-10046816

فرزندان اغلب پستانداران به محض تولد باید روی پای خود بایستند و در فاصله چند ماه  یاد می گیرند که همراه گله گام بردارند ولی با افزایش حجم مغز انسان، دوران رشد مغز کودکانِ بشر، زمان طولانی تری می طلبد. برای همین فرزندان میمون ها و بویژه انسان برای مستقل زندگی کردن، به سالها مراقبت شبانه روزی نیاز دارند. به همین خاطر، مردان بیشتر از پیش، برای تهیه غذا و نگهداری فرزندان شان دور و بر خانواده می مانند.

دوم اینکه، حفاظت از همسر با توجه به حضور تهاجمی- جنسی سایر مردان، اتفاق و عادتی ناگزیر گشت. قوانین ازدواج و مذاهب و اخلاق هنوز توسط مردان ساخته نشده بود و تنها راه پرهیز رفتارها، دفاع مستقیم از خود و خانواده بود.

سومین دلیل به خاطر صیانت ذات یا نگهداری بهتر فرزند بود. زوجی که در کنار هم می مانند شانس دفاع از فرزندشان نیز بیشتر می گردد. مردان دیگر در گروه، بدشان نمی آید بچه ایی سر راه شان نباشد. چون به طور غریزی می دانستند که با کشته شدن بچه، مادر دوباره به صف تولید مثل باز می گردد.

به گفته Christopher Opie، تنها را حل برای جلوگیری از بچه کشی، تطبیق زندگی تک همسری نیست، به عنوان مثال شامپانزه های ماده با همه شامپانزه های مرد در گروه خودش سکس دارد و از این طریق نوزاد جدید می تواند فرزند هر کدام شان باشد. با این وجود، به دلیل تنوع و تفاوت انواع میمون سانان، بیش از 250 نوع آنها، با ادامه زندگی مشترک بر مشکلان ناشی از تنازع بقا دست و پنجه نرم می کنند.

 

The mystery of monogamy: scientists claim to have the answer

http://www.theguardian.com/science/2013/jul/29/mystery-of-monogamy-scientists-report

http://www.nature.com/news/conflicting-studies-rekindle-monogamy-debate-1.13462

http://www.pnas.org/content/early/2013/07/24/1307903110

FreeDigitalPhotos.net

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

تبدیل زباله اتمی به باتری های 6 هزار ساله

محققین دانشگاه بریستول انگلیس توانستند با تبدیل بخشی از زباله های اتمی...
بیشتر بخوان
 • Bahram Hosseinzadeh

  در آغاز نوشته اید:«کنجکاوی شان را معطوف این ساختند که دریابند از چه تاریخی زندگی تک همسری تبدیل به یک رسم عمومی در بشر شده است؟» کاش آن دانشمندان و یا خود شما تاریخ این واقعه را مینوشتید و بعد میدیدید که آیا این تاریخ میتواند ربطی با «افزایش حجم مغز انسان» داشته باشد؟

  تا نه هزار سال پیش، هنوز دوران سکس های درون خانوادگی بین خواهران و برادران و والدین و فرزندان بوده است:

  http://www.n24.de/n24/Wissen/Mensch-Natur/d/3000046/geschwisterliebe-unter-steinzeit-menschen.html

  یعنی هنوز نه از ازدواج خبری بود و نه از تک همسری! در حالی که تاریخ تکامل بیولوژی انسانی تحول و تغییر قابل توجهی را درین ده هزار سال اخیر در حجم مغزی انسان ثبت نکرده است…

  • مریم

   همین که می گید درون “خانواده” یعنی تک همسری یه جورایی

   • Bahram Hosseinzadeh

    و شما تصور نکنید که “خانواده” همیشه همین شکل کلاسیک “پدر و مادر و فرزندان” را داشته است که پدر و مادر با هم رابطه جنسی دارند و بس…
    بلکه در این نوع خانواده ها، همه با هم رابطه جنسی داشته اند، تمام ماده ها با تمام نرها…
    و کجای چنین چیزی میتواند به معنای “تک همسری” تلقی شود؟

 • reza

  این سایت توسط یک عده زن اداره می شود.

 • مریم

  این که سه تا نبود یکی بود: نگهداری از بچه. شماره دو و سه تکرار شماره یک هستن.

 • فرزاد

  مقاله هاتونواز دارالمجانین دانلود میکنین ؟ طرف گفته میمونها و بویژه انسانها !!! بعد میگه میمون ماده محض احتیاط با همه عشق و صفا میکنه !!! بعد به این نتیجه میرسه که واسه همین علم به این نتیجه میرسه که ما تک همسر هستیم !!! نویسنده منو مثل خودش گوزپیچ کرده اول صبحی هاج و واج موندیم !!!

  • el

   دوست عزیز ظاهرا شما نظریه تکامل رو نشنیدید؟

 • El

  به نظر من تک همسری یه مساله بیولوژیکی نیست و انسان ها هم به طور ذاتی تک همسر نیستند. بلکه معتقدم تک همسری برخواسته از ایده آل های انسانی (بالاتر از مسایل بیولوژیکی) است و از قضا به امیال ذاتی و بیولوژیکی هم فشار میاره. ولی مسایل امروزی انسانی پیچیده تر از برطرف کردن نیازهای لحظه ایست. بنابراین بشر تا حدی که میتونه خودش رو کنترل میکنه تا در دراز مدت دچار گرفتاری نشه

 • ابی

  از زمانی تک همسری مرسوم شد که بشر معنی عشق را فهمید

 • Pingback: سه دلیل علمی برای تک همسر بودن بشر | جورچین()