آقایان، چرا مجردید؟


فصلنامه روانشناسی تکاملی، پژوهشی را منتشر کرده است در باره دلایل مجرد بودن مردان …

محققین فوق برای تهیه سنجش، سئوالی را خطاب به مردان در شبکه اجتماعی Reddit مطرح کرده اند با »عنوانِ «آقایان، چرا مجردید؟بیش از ۲۰ هزار نفر نسبت به سئوال واکنش نشان دادند. حدود ۷ هزار نفر  نیز خیلی مشخص و جدی به سئوال « چرا مجردید؟» پاسخ دادند.

بعد از دستچین کردن پاسخ ها، محققین در نهایت به پنج دلیل اصلی برای مجرد بودن آقایان رسیدند:

رتبه پنجم به جواب هایی تعلق گرفت که مردان مدعی شدند وقتی با یک زن روبرو می شوند آنچنان دستپاچه می شوند که مغزشان تقریبا از کار می افتد.

رتبه چهارم به دلایلی در بین مردان اشاره می کند نگران از دست دادن ازادی و استقلال فردی هستند. آنها چون از آزادی  و حریم شخصی که دارند راضی هستند.

رتبه سوم مقدار جوابها به مجردینی اختصاص داشت که معتقدند برای رابطه نباید وقت و انرژی گذاشت. به نظر این عده از مردان، رابطه ها خود به خود ایجاد می شوند. این مردان مجرد صبورانه منتظرند آن اتفاقی که آرزویش را دارند ایجاد شود.

رتبه دوم بیشترین جوابها به مردانی رسید که فکر می کنند نداشتن اعتماد به نفس، آنها را از آشنایی و ارتباط باز می دارد. آنها احساس می کنند با وضعیتی که دارند  شانس ازدواج و تشکیل خانواده شان کافی نیست.

بیشترین جوابها بابت اینکه مردان چرا مجرد هستند متاسفانه دلیل غم انگیزی دارد. رتبه اول به مردانی اختصاص داده شد که معتقدند چون آدم زشتی هستند فرصت رابطه و آشنایی از آنها عملا سلب می شود.

روانشناسان معتقدند، چون اکثریت ازدواج های قدیم، انتصابی و گاها اجباری بود مردان کلا بلد نیستند برای یافتن یار، خود را جذاب و دوست داشتنی نشان دهند.

خیلی از دختران و پسران دوران قدیم شاید  قبل از ازدواج حتی اسم همدیگر را نمی دانستند و فقط روز ازدواج قیافه همدیگر را می دیدند. یا اینکه حتی از سال ها قبل، قرار ازدواج شان بسته می شد.

برای همین، بخش زیادی از مردان مجرد یا اعتماد کافی به خود ندارند یا فکر می کنند جذاب نیستند یا به بهانه های مختلف، نظیر بی پولی یا نداشتن تحصیلات و شغل مناسب، خود را در معرض آشنایی و انتخاب قرار نمی دهند.

نظرات مستقیم مجردها به خوبی نشان می دهد که مردان بهتر است شگردهای جذابیت و ابراز وجود و معرفی خود را یاد بگیرند.

 

This Is The Slightly Sad Reason So Many Men Think They’re Still Single

Why Men Stay Single? Evidence from Reddit

This rewas published in Evolutionary Psychological Science.

More from ماهان طباطبایی
کشف سنگ آسمانی قدیمی‌تر از زمین
قطعه سنگ اسمانی در صحرای الجزایر به وزن ۳۲ کیلوگرم پیدا شده...
Read More