قرن ۲۱ متعلق به مجردها است

این روزها تعداد مجردها در اغلب کشورهای جهان به طرز چشمگیری افزایش یافته است. بخش قابل توجهی از افرادی که تا  میانسالگی مجرد می مانند، همین شیوه زندگی را ادامه می دهند. مجرد زندگی کردن در قرن ۲۱، عملا تبدیل به یک انتخاب آگاهانه شده است.
.
افزایش افرادی که ترجیح می دهند تنها زندگی کنند دولت ها را نگران ساخته است. موسسات رسمی دغدغه این را دارند که اخلاقیات جامعه آسیب خواهد دید چون زندگی مجردی را مصادف با خودخواهی و دوری از فعالیت های اجتماعی می بینند.

اما حقیقت زندگی مجردی در قرن ۲۱، نشان داده است که برعکس شایعات منفی، زندگی مجردی یک اتفاق فرخنده در  تمدن بشر است.

علوم اجتماعی و تحقیقات  می گوید زندگی شهری به خاطر مجردها، از رونق و جنب و جوش سالمی برخوردار است.  مجردها از خود تعهد بیشتر برای پیگیری وضعیت دیگران، نشان می دهند.

آدم هایی که تنها زندگی می کنند  بیشتر از دیگران خود را مقید کار افتخاری و فعالیت های عام المنفعه می سازند. مجردها پشتیبانی بیشتری از فعالیت های فرهنگی می کنند و به وظایف اجتماعی در منطقه زندگی شان اهمیت بیشتری می دهند.

مجردها تردد بیشتری در کتابخانه، کلاس های ورزش و موسیقی دارند. آنها در موسساتی که به بهبود وضعیت محیط زیست بها می دهند حضور بیشتری دارند.

با این همه، تصور منفی از زندگی مجردی همچنان در فرهنگ عمومی سایه سنتی اش را برقرار داشته است. از دید عموم، همچنان مجردی مترادف با تک افتادگی و افسردگی است. بر درصد مرگ و میر مجردها غلو می شود و این شایعه مدام خود را بازتولید می کند که ازدواج، باعث خوشبختی و نجات مجردها از عزلت، غم و بیهوده زیستن می گردد.

تحقیقات جدید بازگو کننده این حقیقت است که مجردها از استقلال فکری و تداوم رشد شخصیت بیشتری برخوردار می گردند.

تنوع زندگی که مجردها بر می گزینند نیز زیاد شده است. این روز ها حتی بعضی از زوج ها و یا عشاق نیز جدا از هم زندگی می کنند.

مجردها توجه و وقت و بیشتری صرف والدین و فامیل و حتی دوستانی می کنند که نیاز به کمک دارند. نسل جدید مجردها با وجود آنکه به حریم شخصی خود توجه بیشتری نشان می دهند ولی در عین حال، از نظر رفت و آمد اجتماعی، دلبازترتر و علاقمندتر هستند.

مجردها ابتکار بیشتری برای تطبیق با زندگی در محیط شغلی و زندگی شان نشان می دهند. اگر ناگزیر باشند با همخانه های متفاوت می توانند به سر ببرند. همسفر و همکار تطبیق پذیرتری هستند.

 

The single life continues to be stigmatized — but most single people are doing just fine
THE CONVERSATION

By Bella DePaulo, Project Scientist, University of California, Santa Barbara

https://theconversation.com/more-people-than-ever-before-are-single-and-thats-a-good-thing-74658

More from ماهان طباطبایی

می خواهم وارد بازاریابیِ شبکه ای شوم

سلام سوالی دارم که اگر درموردش اطلاعاتی دارید، ممنون میشم راهنمایی کنید. من چند...
بیشتر بخوان