هفت رفتار که به شادی ختم نمی شود

روانشناسان معتقدند انسان ها معمولا دو نوع واکنش نسبت به ماجراهای خوب زندگی بروز می دهند.:

بعضی آدمها با هیجانی خوشبینانه به اتفاقات خوبی که قرار است پیش بیاید مثل شروع یک کار جدید یا  آغاز یک آشنایی، می نگرند.

عده ایی هم هستند که از هر دلیل نگران کننده استفاده می کنند تا از ماجرای خوبی که قرار است ایجاد شود نظیر تولد فرزند یا دانشگاه رفتن، خوشحال نشوند.

عین این دو رویکرد برای خاطرات گذشته نیز صدق می کند. عده ایی اتفاقاتی که در گذشته برای شان پیش آمده است را مدام با خوشحالی به یاد می آورند و گروهی نیز با به یاد آوردن همه چیزهایی که به خطار رفت و نقص هایی که وجود داشت لذتی عایدشان نمی گردد.

کم بها دادن به رویداد های مثبت در زندگی، می تواند یک خاطره خوب را تبدیل به یک رویداد ناگوار بسازد.

روانشناسان می گویند ما انسانها معمولا به تاثیر منفی از از یک خاطره پناه می بریم. ما حتی دوست داریم به خودمان احساس گناه بدهیم از اینکه تجربه خوشایندی را می گذرانیم.

ما حتی ممکن است فکر کنیم این خوشی حق ما نیست. حتی اگر هیچ بهانه ایی نیابیم به خودمان می قبولانیم که چه فایده که از این اتفاق خوشحال باشیم و لذت ببریم وقتی که قرار است تمام شود.

تحقیقات روانشناسان در این زمینه نشان داده است اگر از دیگران بخواهیم نسبت به ماجراهای خوب زندگی به شادی یاد کنند، شاهد تاثیر مثبت چندانی نخواهیم بود.

اما اگر به افراد تلقین کنیم که با نگرانی و بدبینی به آینده یا اتفاقات فکر کنند شاهد افزایش نگرانی و تصور منفی از گذشته و آینده خواهیم شد.

یکی از تحققیات نشان داد هفت نوع حساب و کتاب منفی وجود دارد که اگر ذهن ما شبیه آن بیاندیشد به قول معروف داریم به خودمان چشم می زنیم:

1- فقط اتفاقات بد رو در نظر بگیرم

2-  لایق این همه شادی نیستم

3-  شانسم داره ته می کشه

4- یادم نره این احساسی که دارم موقته

5-  همش بدشانسی میارم

6-   دقت و تمرکز ندارم

7- مردم فکر می کنند دارم خالی می بندم

 

 

7 Ways You’re Jinxing Your Own Happiness

Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

References
Dunn, B. D., Burr, L. A., Smith, H. B., Hunt, A., Dadgostar, D., Dalglish, L., & … Werner-Seidler, A. (2018). Turning gold into lead: Dampening appraisals reduce happiness and pleasantness and increase sadness during anticipation and recall of pleasant activities in the laboratory. Behaviour Research and Therapy, 10719-33. doi:10.1016/j.brat.2018.05.003

 

More from ماهان طباطبایی

قرن ۲۱ متعلق به مجردها است

رفتار و مرام های جدید زندگی، حکایت از این دارد که تنها زندگی...
بیشتر بخوان