به طور اتوماتیک زندگی را سپری نکنید

به نظر جامعه شناس و استاد دانشگاه « مارک ویلیامسون» درصد بزرگی از آدمها با برنامه اتوماتیکی که در مغزشان حک شده، زندگی می کنند. چون عادت و تکرار راحت تر است.

به طور تقریبی، مغز ما ۳۵ هزار تصمیم در روز اتخاذ می کند و برایش غیرممکن است که به همه آنها دقت داشته باشد. برای همین، ذهن ما دوست دارد تا حد ممکن به طور خودکار نسبت به مسائل زندگی واکنش نشان دهد.

مغز ما همیشه می خواهد کمترین انرژی صرف شود. برای همین رفتار  ما را هر موقع که بتواند در حالت اتوماتیک قرار می دهد در وهله اول این حالت به نظر آرامبخش است. بی دردسر و سریع و با کمترین اذیت اتفاق می افتد.

اما دکتر ویلیامسون می گوید زندگی بر اساس تصمیماتی که بی اختیار و از قبل تنظیم شده پیش برود خیلی شبیه راه رفتن در حین خواب است. احساس می کنید فقط زندگی می گذرد بدون اینکه واقعا زندگی کنید؟ متوجه نحوه رانندگی تان نیستید. تغییر فصل را نمی بینید… اعمال روزانه تان قابل پیشبینی است. .

از خواب بیدار نشوید بدون هیچ هیجان، امید یا هدف. اجازه ندهید اعمال روزانه تان قابل پیشبینی باشد. انگار درون یک مخمصه گیر کرده اید. مطمئن هستید کار و زنگی جالب و خلاقتر می توانید داشته باشید ولی قادر به تغییر موقعیت خود نیستید.

سعی کنید هشیار باشید. تصمیمات سریع که مغزتان دیکته می کند را با اما و اگر روبرو سازید. درنگ کنید. بوی غذا، صدای پرندگان، تغییر روحیه عزیزان تان را ببینید. با جواب های کلیشه ایی به سراغ مسائلی که پیش می آید نروید. 

به طور اتوماتیک زندگی را سپری نکنید

 

Signs You’re Living on Autopilot
https://www.success.com/article/10-signs-youre-living-on-autopilot

image source

https://www.counselingandmediationok.com/

More from ماهان طباطبایی
خاطرات ادیب خلافکار از روابط جنسی در زندان های امریکا
در سال 2003، جوان خوشفکر و تازه فارغ التحصیل شده Daniel Genis...
Read More