پنج نشانه ناهنجار در آدم‌های خودشیفته و مردم آزار

دو نوع آدم بدجنس در اجتماع وجود دارند که اگر متوجه نباشیم می توانند خیلی خطرناک باشند. اولی آدم های خودشیفته ( narcissist) هستند و گروه دوم آدمهایمردم آزار یا ( psychopath )   هستند.

فرد خودشیفته، خود بزرگ بین است و از هیچ فرصتی برای مهم جلوه دادن خود و تحقیر و سواستفاده از دیگران، دریغ نمی کند.

مردم آزار، به صورت غیرارادی از اذیت دیگران لذت می برد. بدتر از همه آنکه، هیچ ترحمی ندارد. این نوع آدم روانی با خونسردی تمام، فریبکاری می کند و حقیقتا از رفتارش در مقابل دیگران لذت می برد.

رفتارگرایان و روانشناسان خوشبختانه توانستند پنج نشانه بیابند که در شناسایی این دو گروه و جلوگیری از آسیب احتمالی شان، می تواند کاربرد داشته باشد:

1- خیلی سریع ، خودمانی می شوند و در اولین برخورد، خصوصی ترین مسائل زندگی شان را برملا می کنند. داستان های‌شان کمابیش غلو شده است مثلا خیلی سریع و بدون ملاحظه در باره همسرشان حرف می زنند که دار و ندارشان را برده ولی خوشبختانه سریع توانستند دوباره  ثروت از دست رفته را بسازند. یا اینکه مدعی می شوند بله متاهل هستم ولی زندگی زناشویی داغانی دارم. من همسرم را نمی توان ترک کنم چون بدون من دیوانه می شود و …

این ادعاهای به ظاهر خصوصی را در اولین دیدار و وقتی که اصلا شما را نمی شناسند می گویند تا نشان دهند آدم مقتدر و مصممی هستند و اصلا از جنس خاص و نابی هستند.

چرا اینکار را می کنند؟ چون این شیوه سریعِ صمیمی شدن در اصل طعمه ایی است برای جلب اعتماد و حس صمیمت … آنها هر چه زودتر پیوند عاطفی و اعتمادشان سر هم شود به همان سرعت فریب و بازی با روحیه و ذهن افراد را شروع می کنند.

2- به تکرار چندین باره همان داستان خصوصی اول در باره زندگی شان می رسند. همه هدف شان در این مرحله تاکید بر شخصیت خاص و قدرتمند بودن خودشان است. می خواهند چهره خارق العاده ایی به  هویت خود بدهند که مثلا چطور سریع توانستند صدماتی که همسرشان در زندگی شان، ایجاد کرده است را نه تنها پشت سر بگذارند بلکه وضع شان از همیشه بهتر شود.

همه ما ممکن است گاهی برای سرگرمی و شیطنت های کوچک دروغ بگوئیم ولی این دو گروه، حرف های شان مثل یک برنامه نوشته شده و تنظیم شده است. آنها دروغ های شان را بدون اینکه حتی متوجه باشند بارها تکرار می کنند چون با هر آدمی که برای شان جالب است این روش را تکرار می کنند و گاهی نمی دانند با هر کدام تا چه حد پیش رفته اند.

3 –  اصلا نسبت به فرد مورد نظرشان کنجکاو نیستند. فرد خودشیفته یا مردم آزار، آدم ها را تحقیر و اذیت می کنند چنان فقط به انگیزه های خودشان می اندیشند. گاهی و به سرعت چندین سئوال پشت سر هم از افرادی که قرار است جذب خود کنند می پرسند ولی اهمیت چندانی برای جواب ها قائل نیستند. بیشتر از همه به دنبال یافتن نقاط ضعف شخصیتی درآنها هستند.

4- درخواست های زیادی دارند. فردخودشیفته و مردم آزار، مدام درخواست های پر توقع ایجاد می کنند. اولا به خاطر اینکه قرار اصلی شان سواستفاده است، دوما به خاطر اینکه خود را محقِ سرویسی که می خواهند می دانند و سوما: واکنش افراد برای رسیدگی به درخواست شان، یک قدم دیگر است برای تسریع حس صمیمت که فرصت نزدیک شدن و استفاده بیشتر از اعتماد شان را برای خود ایجاد می کنند.

5 – ادعاهای عجیب منفی یا مثبت در باره شخصیت افراد مورد هدف شان، ابراز می کنند. مثلا در یک جمع ، یکباره می گویند: « باید خیلی دشوار باشد که باهوشترین آدم این جمع هستید» در صورتی که فرد مورد طعمه قرار گرفته هیچ اشاره ایی در باره  باهوش بودن خود نداشت.

نیت اول شان این است که با این لقب ها، افراد را از سایرین جدا سازند و حس بدی در باره دیگران برای شان ایجاد کنند. توصیف ناگواری که به هر حال به ضرر خودشان خواهد بود چون مسخره کردن خانواده شان یا جمع دوستان شان، در نهایت مسخره کردن موقعیت و انتخاب همان فرد است.

این دو شخصیت ناراحت، کنایه های منفی یا لقب هایی را به افراد می چسبانند که به طور ناگهانی، هویت شان را دستخوش توهم کند. سیستم تشخیص شان را به هم بزنند. آنها مثل قدم های قبلی به فکر این هستند که از آنها فردی وابسته و ذلیل، نسبت به خودشان بسازند.

تشخیص این دونوع آدم زیاد آسان نیست. بسیاری از وقت ها، آدم هایی که به دام شان می افتند در وضعیت قوی روحی و شخصیتی نیستند و توجهی که کسب می کنند را لازم دارند. اما این نکته را باید حتما به خاطر سپرد که مهمترین خصیصه این دو نوع شخصیت مضر، نداشتن احساس همدردی واقعی نسبت به افرادی است که سعی می کنند به سوی خود بکشانند.

 

 

5 Things Psychopaths and Narcissists Do in Conversation
Odd and disarming tactics to watch for. Peter Hapak

https://www.psychologytoday.com/blog/brainstorm/201712/5-things-psychopaths-and-narcissists-do-in-conversation

Image source

Neuroinstincts

More from ونداد زمانی
مراسم محرم یک کارناوال ایرانی است
اخه توی اون مملکت که همه مرام بنی ادم مثل برق و...
Read More