فیلسوفی که معتقد است باید نقش خدا را ایفا کنیم

Crowd of businessmen with multiple expressions
Crowd of businessmen with multiple expressions

استاد فلسفه دانشگاه آکسفورد Julian Savulescu می گوید مشکلی با دستکاری ژنتیک بشر برای خوشگلتر و باهوش تر ساختن نوزادان ندارد:

بشر وقتی بفهمد تکنولوژی جدید می تواند طول عمرش را دو برابر کند بلافاصله برای دستیابی به آن، صف می بندد. شکی نیست که همه والدین ازتصحیح بر روی ژن فرزندان شان خشنود می شوند اگر بدانند فرزندشان آلزایمر، پارکینسون و یا مرض قند نخواهند گرفت.

همتا سازی clone در حال حاضر در صنعت دامداری رواج دارد و ما تکنولوژی ایجاد کولون یا تقسیم سلولی مشابه در بشر را نیز داریم. کولون سازی می تواند به ساختن یک دو قلو شبیه باشد به این ترتیب که ما یک جنین را طوری تقسیم می کنیم که به دو جنین دست یابیم. جنین دوم را می توان در یخدان مخصوص نگه داشت و بعد از 10 سال آن را به راه انداخت.

زندگی طبیعی و بدون دستکاری، برای بشر، بسیار دشوار است. ما همیشه به مسیر طبیعی بدن خود و پیرامون دست برده ایم. ما هر روز نقش خدا را بازی می کنیم.

ما مسیر طبیعت را تغییر داده ایم چون عملا با دادن قرص ضد درد به مادران باردار، با  سزارین، با تنظیم قند خون مادر، با بند آوردن خونریزی در حین زایمان، در طبیعت ماجرا دست برده ایم. …

قرص جلوگیری از بارداری، کاندوم و همه اعمالی که انجام می دهیم غیرطبیعی است. ما با خوردن مشروب و کشیدن سیگار، در دستکاری ژنتیک فرزند مان موثریم. پس از دید اخلاق فلسفی، صحبت اصلی بهتر است این باشد که مقدار دستکاری ژنتیک چقدر باشد نه اینکه نباشد.

اخلاق فلسفی می گوید ما فقط مجازیم در ژن هایی که معیوب هستند یا در آینده، زمینه ساز مرض ها می شوند دخالت کنیم. از دید من، هر تصحیح ژنتیک که منجر به زندگی بهتر و موفق تر و بخصوص شادی انسان ها بشود بهتر است صورت بپذیرد. تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان به خاطر مشکلات ژنتیکی که می توانست تصحیح شود در حال خوردن داروهای روانی هستند.

بالا بردن هوش ژن فرزندان نیز نباید ترسی داشته باشد چون هزاران سال است که از طریق تعلیم و تربیت داریم  هوش بشر را تقویت می کنیم. اگر بشود در دوران جنینی همان کار را مقدمتا با تصحیح ژن انجام داد چه بهتر.

نباید از تغییرات ژنتیک که منجر به هیکل و قیافه و سلامت فیزیکی فرزندان می شود نگران بود. ما با دادن غذای بهتر و مقوی تر، با ورزش و فعالیت های مختلف، از هزاران سال پیش، مدام بر ژن  فرزندان مان تاثیر می گذاشتیم. فرزندان ژاپنی ها با تغذیه و برنامه های کنترل شده در هر نسل بلندقد تر شده اند.

 

The Philosopher Who Says We Should Play God

http://nautil.us/issue/28/2050/the-philosopher-who-says-we-should-play-god

More from سعید داورپناه

جانی واکر ویسکی جهان سوم

ویسکی جانی واکر در تمامی کشورهای در حال توسعه جزو محبوبترین ها...
بیشتر بخوان