انزجار نسبت به همجنسگراها طبیعی است ولی نفرت خیر

24A57ED700000578-2907112-image-a-2_1421091068315

استاد دانشکده روانشناسی در امریکا David Pizarro معتقد است انزجار و چندش، باعث سلامت تمدن انسانی است ولی تنفر، جز خشونت و تخریب، هیچ دستاوردی برای بشر ندارد.

از آغاز اجتماعات اولیه انسانی، روبرو شدن با مار و عقرب، تماس بی اختیار با جسد یک مرده و حتی دیدن یک کشاورز که در حال سکس با یکی از دام هایش بود همگی شان بلافاصله حس چندش آوری ایجاد می کردند.

از نظر بیولوژیست ها و روانشناسان، این چندش و دوری گزیدن طبیعی از اتفاقاتی که به نظر ما وقیح و غیرمعمول است به ما کمک کرده است تا ژن هایی را که به نسل های بعدی می سپاریم از کمترین مرض برخوردار باشند. احساس انزجار به مثلا گوشت شکارِ فاسد شده یا میوه گندیده، به اجداد ما آموخت که از مسمومیت، عفونت و انگل ها در امان باشند.

دو نکته اصلی که تحقیقات دکتر David Pizarro و سایرین تاکید می ورزند این است که اولا چندش و انزجار با نفرت فرق دارند. دوما اینکه، نباید اجازه دهیم انزجار و چندش، معیاری برای قضاوت اخلاقی ما باشد.

چندش و انزجار، واکنش یک غریزه بسیار قدیمی انسان است و دستورات و تصمیماتی که با آن اتخاذ می شوند چون سرچشمه تقریبا حیوانی دارند به سادگی می تواند تبدیل به حس نفرت شود. با وجود آنکه می دانیم برای متنفر بودن احتیاج به دلیل و بهانه  داریم.

روانشناس امریکایی برای اینکه فرق بین انزجار و تنفر را توضیح دهد به یک مثال مربوط به گی ها اشاره می کند. او می گوید همه ما مردانی که گی نیستیم به طور طبیعی از بوسیدن و مراوده جنسی دو مرد چندش مان می شود. اما اگر تصاویر بوسه و معاشقه همجنسگراها در ما ایجاد تنفر کند مثل این است که معاشقه دو آدم فلج یا کور یا چاق یا زشت که شاید برای ما چندش آور است نیز تنفر انگیز بشود.

به نظر David Pizarro ما باید برای خود یک مرام اخلاقی بسازیم که فرق بین انزجار و تنفر را برای ما مشخص کند. تعهد انسانی ما نباید تحت تاثیر احساسات شتابزده و غریزی ما باشد. انزجار یک مرد معمولی از رابطه جنسی گی ها نباید به قضاوت و بعد توهین، تحقیر و تهدیدِ افراد همجنسگرا ختم شود.

برای تک تک ما، اگر انسانیت و رفتار پسندیده مهم است و برای همین رفتارِ گی ها را غیرعادی می دانیم پس باید یادمان باشد که اصل اعتراض ما برای احترام به انسانیت بوده است. احترامی که بعد از ایجاد تنفر، دیگر وجود نخواهد داشت.

 

 

Disgust made us human

https://aeon.co/essays/how-disgust-made-humans-cooperate-to-build-civilisations

Am I a homophobic if I find gay sex disgusting?

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20110828125257AAf5wmz

https://www.quora.com/Should-I-be-labeled-a-homophobe-if-I-personally-find-homosexuality-disgusting

http://www.theguardian.com/theobserver/2001/jan/21/featuresreview.review1

Ask a Homo: Am I Homophobic to Think Gay Sex Is Disgusting?

Image source

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2907112/Homophobia-alive-Luton-Two-men-walk-hand-hand-town-centre-told-s-disgusting.html

 

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

چرا زنان نروژی تمایل جنسی شان را بیشتر بروز می دهند

[caption id="attachment_40429" align="aligncenter" width="570"] Jacquie Boyd Getty Images Ikon Images[/caption]  روانشناس دانشگاه علم و...
بیشتر بخوان