خصلت های مردان ذلیل

150219-mensrights_0 (1)

در دنیای واقعی و بیرون از خیالات هر کدام مان، دو نوع مرد وجود دارد. اولین گروه مردانی هستند که رفتار، اعمال و قابلیت های شان از معمولی تا خیلی قوی است. این نوع مردان به نسبت موقعیت خود و به درجات مختلف، صاحب امکانات مختلف می شوند و البته در دنیای روابط زناشوی نیز به نسبت وضعیت و تلاش شان، از توجه و تمایل زنان برخوردار می گردند.

گروه دوم از مردان، که شاید اقلیتی از جمعیت مذکر جامعه را تشکیل می دهند مردان ضعیف صفتی هستند که در زمینه های مختلف زندگی نمی توانند موفق باشند بخصوص در ارتباط با جنس مخالف… بخش قابل توجهی از آمار تجاوز به زنان و حتی مردانی که خودکشی می کنند یا مردانی که جنایت های انتقامجویانه از آنها سر می زند افرادی هستند که از آنها با عنوان reproductive disenfranchised men یاد می کنند.

اجازه دهید به بخشی از خصلت های مردان ذلیل و خارج شده از دور مسابقه اشاره کنیم که سهم چندانی از زندگی، رقابت، بلندپروازی و عشق زنان نمی توانند داشته باشند:

1- مردانی که نقش قربانی و مظلوم را بازی می کنند

می گویند یکی از اعمال انسانها در اوقات فراغت، کلنجار رفتن با این حس خوشایند است که « چقدر من بدبختم.، جقدر بدشانسم و چرا قدر مرا نمی دانند»

شاید این حس را همه ما بشناسیم و تا حد ممکن از این واکنش مظلومانه برای توجیه وضعیت مان به خوبی استفاده بکنیم. شخصیت و « منیت» ما انسانها عاشق این است که فکر کنیم چقدر ما انسان خاصی هستیم. که بدبختی ها و سختی های زندگی ما از بقیه بدتر است و به همین خاطر، مدام مشغول همهمه م هیاهو به سبک و سیاق خودمان هستیم که بقیه افراد نیز متوجه این قضیه بشوند.

اما نکته ای که خیلی از ما از درک ان غافل می شویم این است که عملا اگر ما مظلوم و بدبختیم پس در دنیای بیرون از ما، قضاوت می تواند این باشد که افراد بازنده ای نیز هستیم. بنا بر این تا می توانید داد بزنید که در محل کار ترفیع و موقعیت بالاتر حق شما است. معشوقه تان به شما خیانت کرده است، دوستان به شما زنگ نمی زنند واحترامی برای شما قائل نیستند. چیزهایی که می خواهید در دسترس شما نیست و … ولی هیچوقت از یادتان نرود که برای هیچکس دیگر، وضعیت مفلوکی که از خودتان ارائه می دهید جالب نیست.

مردان ذلیل، تصوری که از خود می آفرینند انقدر ضعیف و ضربه پذیر است که زنان، طبیعتا هیچ کششی به آنها پیدا نمی کنند. زنان مقدمتا با دیدن این نوع مردان، از خود می پرسند او که نمی تواند حتی از خودش حمایت کند. چطور می توانم در کنار او احساس اطمینان داشته باشم؟

این نوع مردان لیست بلند بالایی از مصیبت های که بر سرشان رفته است را برای شرح دادن آماده دارند:

شکایت مداوم و بهانه گیری برای هر چیز کوچک برای نشان دادن وضعیتی ناگوار از زندگی شخصی، حتی می تواند با اعتراض به بدخوابی دیشب باشد یا یک نفر به تلفن شما جواب نداده است و هر ناملایمت دیگر… همه آنها  به شانس ممکن است کمتر مربوط باشد تا به احترام و شخصیتی که طرف مقابل برای شما در نظر گرفته است.

افراد موفق می توانند از بدشانسی و اتفاقی که برای شان افتاده است بگویند ولی تعریف یک اتفاق جالب و خارق العاده که مردان دیگر با شور وشعف از آن حرف می زنند کجا و ناله های ذلیل و بی اراده کجا که هیچ حس حس مقابله، رقابت و روبرویی با مشکلات در انها نیست.

در چشمان مردان ذلیل، حس بی پناهی، یاس و بن بست موج می زند. همه تلاش شان این است که ثابت کنند « دلیلی وجود ندارد که من پیگیر این ماجرا بشوم که آن فرد مشخص از من خوشش بیاید. هیچ کاری از من ساخته نیست». این نوع افراد خیلی زودتر از موعود، تسلیم شده اند.

شکی نیست که به طور عموم، خیلی ها از بدشانسی یا خوشتیپ و خوش هیکل نبودن یا خجالتی و ترسو بودن یا وضع مالی خوب نداشتن گله مند هستند. طبیعی است هر چه امکانات هر انسان بیشتر باشد درصد استفاده از موقعیت و شانس نیز بالاتر است. ادم های با وضعیت های بهتر، هم شانس ریسک دارند و هم تجربه ریسک به آنها فرصت دستیابی بیشتر می دهد. ولی اگر با کمی دقت به دور و بر خودمان بنگریم درصد قابل توجهی از افراد را می بینیم که قابلیت های ظاهری و موقعیت وجودی ما را ندارند و به چیزهایی دست یافته اند که  شاید در مخیله ما هم نمی گنجید.

کمبودها و ناکامی ها و بدآوردن ها برای افراد قوی و حتی معمولی، می تواند تبدیل به برگ برنده بشود ولی افراد ذلیل، فقط آن را چماقی می سازند که مدام بر سر خودشان می کوبند.

ادامه دارد

Which Sex is Playing a Higher Stakes (Reproductive) Game?

https://www.psychologytoday.com/blog/the-how-and-why-sex-differences/201101/which-sex-is-playing-higher-stakes-reproductive-game

7 Low Status Behaviours You Need to Stop Right Now

http://www.wayofthegentleman.net/7-low-status-behaviours-you-need-to-stop-right-now/

Why are so many middle-aged men committing suicide?http://www.telegraph.co.uk/men/active/mens-health/11423068/Why-are-so-many-middle-aged-men-committing-suicide.html

Image source
R.E. Barber Photography
https://www.flickr.com/photos/39873796@N06/12200156415/

telegram

More from ماهان طباطبایی

زن، لباس و حجاب

هاله جمالی نقاشی را در دانشگاه تهران آموخت و تحصیلاتش را در...
بیشتر بخوان