مردانی که می ترسند تصمیم بگیرند

aid59701-728px-Make-Decisions-Step-12-Version-3

همه ما در مراحل زندگی، مدام با تصمیمات و انتخاب هایی روبرو می شویم که هر کدام شان می تواند وضعیت زندگی ما را کاملا دگرگون کند. به همین دلیل جرئت و جسارت در تصمیم گیری، از نشانه ها معتبر برای ابراز وجود مردانه بوده است. شاید در دوران ما، تنوع تصمیمات و انتخاب ها کمی گیج کننده به نظر برسد و همیشه فکر کنیم فرصت یک انتخاب یا یک عمل بهتر برای ما وجود دارد و خود این مسئله بر سختی تصمیم و انتخاب بیفزاید.

متاسفانه بعضی از مردان جرئت لازم را ندارند. آنها همه عمر از شغل شان و نوع تحصیلی که انتخاب کرده اند یا تحصیلی که نخواستند داشته باشند ناراضی هستند. ریسک نمی کنند. بلندپروازی ندارند. از اشتباه می ترسند و همیشه یک دلیل بیرون از خودشان، مسئول کم آوردن ها و بدبختی های شان است.

این نوع افراد جرئت ندارند بپذیرند هر تصمیمی ممکن است اشتباه باشد چون شکست، اشتباه و جواب رد گرفتن با روحیه ضعیفی که دارند همخوانی ندارد. پذیرش شکست و نه شنیدن، نوعی شجاعت می طلبد و مشخصه اصلی اش این است که هویت استوار و قابل اعمادی برای خود قائل هستند.

این نوع افراد مثلا در محیط اجتماعی و گردهم آیی های دوستانه اهل پیشنهاد دادن نیستند. سلیقه خودشان را و نیت خودشان را به طور آشکار بروز نمی دهند. به دوستان شان فیلم خوب، سفر جالب، قهوه خانه دنج پیشنهاد نمی دهند. آنها می ترسند که سلیقه شان مورد پسند نباشد. این نوع افراد ترجیح می دهند از بقیه، مدام پیروی کنند ولی در درون ذهن شان، همیشه متعجب هستند که چرا هیچکس قدر شان را نمی داند و بهای کافی به آنها نمی دهد.

آنها دست بر قضا، اگر در یک جمع با دختری که برای شان دوست داشتنی به نظر برسد همان شیوه همیشگی را دنبال می کنند. سریع به این نتیجه می رسند که فرد مورد نظر دست نیافتنی است و راه حل شان معمولا  پناه بردن به افکار منفی نسبت به فرد مزبوراست.

یک لحظه به این فکر نمی کنند که هیچ جدئت و ارزش جذابی از خودشان یا ازحرکات چشم و دست و حالت نشستن شان ساطع نمی شود که جذاب شان بسازد. آنها در درون و خلوت خودشان، تصور خوشایند و جذابی از خودشان ندارند. برای همین جرئت  ابراز وجود ندارند.

این نوع مردان، معمولا ناکامی شان را به چیزهای نسبت می دهند که ندارند یا فکر می کنند ندارند. قاطعانه باور دارند یا باید بسیار جذاب و اجتماعی باشند یا خیلی پولدار… آنها قادر به دیدن بخش بزرگی از دختران و زنان جامعه شان نیستند که برای شان پول و قیافه بسیار جذاب مردانه اصل نیست. نمی خواهند بپذیرند خیلی از دختران و زنان امروز کار و اندازه منطقی زیبایی خودشان را می شناسند و برای همین واقعبینانه دنبال یک مرد می گردند که بیش از هر چیز قابل اعتماد به خود و آنها باشد.

 

بخش اول

Which Sex is Playing a Higher Stakes (Reproductive) Game?

https://www.psychologytoday.com/blog/the-how-and-why-sex-differences/201101/which-sex-is-playing-higher-stakes-reproductive-game

۷ Low Status Behaviours You Need to Stop Right Now

http://www.wayofthegentleman.net/7-low-status-behaviours-you-need-to-stop-right-now/

Why are so many middle-aged men committing suicide?http://www.telegraph.co.uk/men/active/mens-health/11423068/Why-are-so-many-middle-aged-men-committing-suicide.html

Image source

http://www.wikihow.com/Make-Decisions

 

More from ماهان طباطبایی

Tommy Ton عکاسِ شکارچی خوش لباس ها

Tommy Ton کانادایی٬ ۲۵ ساله بود که یکی از فروشگاه های زنجیره...
بیشتر بخوان
 • علی

  بسیار متن یک طرفه و بدور از انصافی بود ! این نگاه آهن پرستانه زنان جامعه هست که باعث میشه مردها به چنین نتایجی برسند . شما مگه تو این مملکت زندگی نمیکنید ؟ این همه دختر که صرفا بخاطر پول با یه نفر ازدواج میکنند رو ندیدید ؟ یا نمیخواید ببینید ؟ پولدار ها درصد کمی از مردم جامعه رو تشکیل میدن و دخترای ایرانی هم همیشه به اون ها متمایل هستن . حالا طرف کور و کچل باشه هم مهم نیست ، فقط پول داشته باشه . . .
  اگر هم به مرد جرات کنه و خانواده تشکیل بده تا آخر عمرش باید از زن ایرانی سرکوفت بخوره که فلانی پول داره و لی تو نداری . . . .

  • این متن به دنبال دلایل اجتماعی برای شناسایی یک اسیب نمی گشت. درصد کوچکی از مردان به هر دلیلی در هر اجتماعی در هر دوره تاریخی ذلیل هستند. این متن از یک مجله امریکایی ترجمه شده است. ربطی هم به اهن پرست بودن یا نبودن دختران امریکایی ندارد.

   ممنون

   • علی

    این مشکل در ایران بسیار شایع است، در بسیاری از موارد اشخاص به خاطر وراثت مستعد این شخصیت هستند و شرایط اجتماعی آن را تشدید می کند. در ایران دیواری به بلندای دیوار چین بین پسر و دختر وجود داشت که مردان فعلی ارتباط با جنس مخالف را یاد نگرفتند. ما در مقایسه با حیوانات که به راحتی جفت خودشان را پیدا می کنند، زندگی ناقص و غم انگیزی داریم که ریشه اش به مذهب بر می گردد.

 • Bardia Behzadi

  از این مقاله استفاده بردم. متاسفانه %90 موارد ذکر شده در این مقاله در مورد بنده صدق می کنه. چندین سال هست دنبال راه حلی برای این موضوع هستم. با سپاس فراوان از مجله خوبتون

 • vahid

  والا من به شخصه هنوز با اون درصد بزرگ دختران اجتماع ،برخورد نکردم.یا اقلیتن،یا اکثریت خاموش.جدیدا فقط به پول یا تیپ توجه نمی کنن،جفتش رو با هم می خوان،خب اینجور پسری اصلا زن نمیگیره!!

 • داریوش

  متن خوبی بود ولی فقط داره این شخصیت رو معرفی میکنه و هیچگونه راهکاری رو ارائه نمیده.

 • یاسر

  متاسفم از این مطالب سطحی. جرات مندی تصمیم گیری همیشه متناظر با توانایی جفت یابی نیست. ضمنا اجتمااجتماعی و خوش مشرب بودن هم نشونه اش نیست. خود من علیرغم اجتماعی نبودن به خودم میبالم که جرات پیگیری خواسته هام رو داشتم. حتی اگر به قیمت فرار کردن از جمع بوده
  دیدگاه تکاملی همه چیز رو در مورد انسان نمیتونه تفسیر کنه. اجداد غار نشین ما….

 • شیرین

  متن جالبی بود چند سالی ادمی با این چنین شخصیتی رو می شناختم اصولا ادمهای دارای اینچنین شخصیتی خسته کننده هستند شاید یکی از دلایل این شخصیتها عدم شناخت جدی خود و عدم اجازه خانواده به رشد این افراد هست

 • اف

  نگاه مطلق گرای نویسنده به شخصیت یک انسان (البته خیالی).