افسردگی و اختلالات شناختی

http://www.canstockphoto.com in accordance with the End User License Agreement (http://www.canstockphoto.com/legal.php) (c) Can Stock Photo Inc. / alphaspirit

در علم روانشناسی، وقتی که ذهن ما تلاش می کند تا متقاعد به چیزهایی باشیم که عملا واقعیت ندارند با عنوان اختلالات شناختی ( Cognitive Distortions ) یاد می شود. این روزها ثابت شده است که بخشی از افسردگی و تشویش بشر به خاطر این نوع اشتباهات است. خطاهایی که باعث می شود خودکم بین، گوشه گیر، بدون اعتماد به نفس و منفی گرا شویم.

دو روانشناس امریکایی در طی 50 سال گذشته سعی کردند به تعریف جدیدتری از افسردگی دست یابند که متکی بر اختلالاتی است که بر ذهن و منطق ما اتفاق می افتند. Aaron T. Beck و David D. Burns

در طی تحول و تکامل بشر، مغز ما به اختلالات و خطاهای شناختی، عادت و اعتماد کرده است. ذهن ما یاد گرفت قضاوت های سریع و شتابزده داشته باشد چون طبیعت قهار و حیواناتی که ما شکارشان بودیم فرصت چندانی برای حساب و کتاب و تامل، باقی نمی گذاشتند.

حدس وگمان یا خواندن ذهن دیگران : Mind reading

وقتی که گمان کنیم دیگران در باره ما نظر مثبتی ندارند و مثلا فکر می کنیم ما را به چشم یک بازنده می بینند.

آینده وخیمی در پیش است: Fortune-telling

وقتی که پیشبینی می کنیم دنیا بدتر از پیش می شود یا خطری در کمین است یا آمادگی کافی برای امتحان رانندگی یا مصاحبه شغلی نداریم و فکر می کنیم رد می شویم.

فقط منفی ها را دیدن – Negative filtering

وقتی که هیچ اتفاق مثبتی در رادار ذهن ما نیست و مدام به خودمان و دیگران یادآوری می کنیم که « ببین چقدر همه بر علیه من هستند»

یا این یا آن، یا سیاه یا سفید –  Dichotomous thinking

همه چیز را دربست و یک سویه تعریف یا تشخیص می دهیم. « همه گولم می زنند» یا « همه کارهایم بیخود بود و تلف شد»

منطق احساسی – Emotional reasoning

تصمیم احساسی می گیریم نظیر اینکه  « من افسردگی ام اجازه نخواهد داد یک زندگی زناشویی  موفق داشته باشم»

همیشه ناراضی – Inability to disconfirm

خلاصه اینکه بعضی از ما هر نوع استدلالی را رد می کنیم چون پذیرش آنها، با نگاه منفی مان به دنیا در تناقض قرار خواهد گرفت. اگر هم یکی از مشکلات مان حل شود باز هم اصرار می ورزیم که: « اینها که اسم شان مشکل نیست. غم و غصه من از این حرف ها گذشته است»

به لیست قضاوت ها و بدبینی ها می توان مدام افزود. شما ممکن است مدام تقصیر را به گردن دیگران بیاندازید یا خانواده را مقصر ناهنجاری های زندگی بشناسید. جملاتی نظیر من بدشاس ترین آدم جهان هستم، هیچکس مرا دوست ندارد و …

A partial list from Robert L. Leahy, Stephen J. F. Holland, and Lata K. McGinn’sTreatment Plans and Interventions for Depression and Anxiety Disorders (2012).

Image Source

Liberalism is Flailing And The Media Help To Identify Their Position

https://web.telegram.org/#/im?p=@marderoozmedia

More from ماهان طباطبایی

من شیکپوش هستم

فرق نمی کند کجا زندگی می کنیم چون در همه شهرهای دنیا...
بیشتر بخوان