نام خدای این یهودیان هاشم است

7529370_orig

از حدود ۲۵۰ سال پیش بخشی از یهودیان بسیار مومن و مراعات کننده سفت و سخت اصول دین در لهستان و روسیه به دور یک خاخام بسیار با تقوا به نام « اسرائیل بالشم تاو» جمع شدند که به قول روایات، شخصیت مقدسش، نتیجه پاداشی بود که از طرف درگاه الهی به پدر و مادر بسیار مومن وی اهدا شده بود.

این گروه از یهودی بعدها با عنوان حسیدی معروف شدند. آنها در مراسم مذهبی و زندگی روزمره یکی از نام های خدا در زبان عبری یعنی هاشم را به کار می برند.

خانواده های شان بیشتر از ۴ فرزند دارد. اجازه تحصیلات دانشگاهی ندارند. اجازه داشتن تلویزیون و کامپیوتر را ندارند. اینترنت یا قدغن است یا با فیلتر بسیار شدید مورد استفاده مردان قرار می گیرد.

زنان حسیدی فقط می توانند دست و صورت شان پوشیده نباشد. زنان متاهل برای پوشاندن موی سر یا کلاه گیس می گذارند یا روسری مخصوص می بندند. حق ندارند شلوار بپوشند و جوراب های سیاه را همراه دامن های بلندشان می پوشند.زنان حسیدی فقط اجازه دارند نیمه وقت بیرون از خانه کار کنند و شغل بیشترشان حسابداری یا معلمی است.

مردان حسیدی معمولا در حد یک روحانی یهودی تعلیم می بینند. حسیدی ها معمولا لباس های سیاه و سفید می پوشند. مشروب می خورند و اقتصاد و کسب درامد برای آنها هم مهم است.

اصل و نسب این فرقه یهودی از اروپای شرقی است. حسیدی ها تاکید اصلی شان فهمیدن تورات و اجرای دقیق قوانین دین است. تاکید بعدی شان بر دعا و نیایش است. ترانه های مذهبی شان معمولا حمد و ثنای خدای موسی است. 

یهودی ها و مسیحیان بسیار سنتی امریکا اکثریت شان به ترامپ رای دادند. حسیدی ها هم مثل بقیه ارتدوکس های یهودی، طرفدار حب جمهوریخواه و طبیعتا ترامپ  بودند ولی علاقه خاصی به شخص خودش ندارند

burg_01.jpg.CROP.original-original

burg_06.jpg.CROP.original-original

livingJEWISH_t640

burg_11.jpg.CROP.original-original

alg-williamsburg-hasids-jpg

tumblr_m48wwzu6gf1ruobxeo1_500

BgD6rVV

http://www.slate.com/blogs/behold/2016/02/19/william_castellana_photographs_his_hasidic_neighbors_in_south_williamsburg.html

http://www.orthodox-jews.com/hasidic-jew.html#axzz413jhQxlT

http://www.orthodox-jews.com/jewish-culture.html#axzz413jhQxlT

 

Orthodox Jews may not like Trump, but they’re voting for him

More from مرد روز
شش عکس هفته
مجله قدیمی آتلانتیک هر ماه برگزیده ایی از آثار عکاسان حرفه ایی...
Read More