مردان عاشق پیشه

تام مَتلاک روزنامه نگار مسائل اجتماعی، برای اینکه نشان دهد ادعای عاشق‌پیشه نبودن مردان در جامعه‌ی معاصر صحت ندارد به موضوع مشخصی اشاره می‌کند که می‌تواند از طریق آن، شایعه منفی در باره مردان را به زیر سئوال ببرد. او معتقد است که نگاه دقیق‌تر به دلائل و انگیزه‌های بسیار خصوصی مردان برای انتخاب همسر، حکایت از آن دارد که مردان موجودات عاشق‌پیشه‌ای هستند. مردانی که می‌توانند در یک نگاه به این کشف برسند که عاشق شده اند.

تام مَتلاک بدون هیچ‌پرده‌پوشی مقاله‌اش را با روایت زندگی خود شروع می‌کند. او از نحوه‌ی آشنایی‌اش با همسر دومش «اِلین» می‌گوید که هنوز بعد از هشت سال عاشقانه همدیگر را دوست دارند.

او تعربف ‌می‌کند که به دلیل داشتن دو فرزند و عشق بیش از حد به آنها در طی شش سال زندگی به عنوان پدر مجرد، هرگز به خودش اجازه نداده است تا دوستان مونث خود را به بچه‌هایش معرفی کند تا مادامی که مطمئن گردد فرد جدید می‌تواند به اندازه او به فرزندانش عشق بورزد.

او به یاد می‌آورد زمانی با همسردومش «اِلین» آشنا شد که وی هنوز سوگوار مرگِ شوهرش بود. الین متأسفانه در‌‌ همان روزهای اول ازدواج‌شان وقتی که ماه عسل‌شان را می‌گذراندند پی برد که همسر اولش به سرطان مرگباری دچار شده است و پس از مدتی درگذشت. برای تام مَتلاک چیزی که بیشتر از همه چشمگیر بود و در‌‌ همان آشنایی اولیه او را مجذوبش ساخت آرامش روحی و شخصیت مهربانِ الین بود که تازه با او آشنا شده بود.

هنوز چند هفته از آشنایی‌شان نگذشته بود که او با فرزندانش مشغول پختن کیکی شدند که قرار بود بعد از آمدن اِلین به خانه‌شان با هم بخورند. شش ماه بعد تام مَتلاک با اطمینان تمام با زنی که در نگاه اول عاشقش شده بود ازدواج کرد.

نویسنده مقاله «مردان و عشق در نگاه اول» تلاش ندارد تا تصویر رمانتیکی از لحظه اول آشنایی مردان خلق کند. او می‌داند که مردان به شیوه‌ی خودشان و به دلائل بسیار متنوع مجذوب همسر آینده خود خواهند شد. تام مَتلاک در ادامه‌ی مقاله‌اش به انتشار خاطرات آشنایی اولیه‌ی بسیاری از مردان اشاره می‌کند که به خاطر نوشتن مقاله‌اش جمع‌آوری کرده است. ویژگی مهم نمونه‌های عاشق‌پیشه‌گی مردان که نویسنده‌ی مقاله ارائه داده است، درست برعکس نظر شایع شده است که «عقل مردان در چشم‌شان است.»

ده‌ها نمونه از خاطرات و یادآوری‌های مردانه از لحظه‌ای که حس کردند عاشق زنی در ملاقات اول خود شدند پشتیبان نظریه‌ای است که آقای مَتلاک تلاش کرده است بازتاب دهد. مردانی که با دیدن چشم‌های مهربان یک دل نه صد دل عاشق یک زن در ملاقات اول می‌شوند. مردانی که مجذوب چابکی و ‌تر و فرز بودن همسر آینده‌ی خود می‌گردند. مردانی که در یک نگاه عاشق زنی می‌شوند که لباس غیر متداول می‌پوشند یا برایشان فرقی نمی‌کند اگر مستقیماً از درون قوطی کنسرو ماهی غذای‌شان را بخورند. آنها شاید عاشق زنانی  می شوند که برای آداب معاشرت تره‌ای خُرد نمی‌کنند.

لیست بلندبالایی که مقاله با آن‌ تمام می‌شود از عاشق شدن مردان در نگاه اول می‌گوید که با شگفتی تمام، زیبایی و جذابیت سکسی در درجه اول قرار ندارد. از دید روزنامه نگار امریکایی، برای مردان تخیل ورزیدن و تصمیم گرفتن درباره‌ی همسر آینده بیشتر منوط است به راحتی، مهربانی و آرامش زنان تا دلائل کلیشه شده‌ای که به مردان لقب داده‌اند.

 

  Tom Matlack, She’s the One
http://goodmenproject.com/good-is-good/shes-the-one

More from سعید داورپناه
به تایلند رفتن بدبختم کرد
۲۷ ساله بود که به تایلند رفت. فقط هم برای سکس رفت....
Read More