یادداشت های دختر تهرانی –

108981-106717

به همان اندازه که زنان به توجه عاطفی و عشق اهمیت می دهند مردان نیز از حس احترام ، سرشار از احساس خوب می شوند.

ماجرا از آنجا شروع شد که بعد از یک روز بد و ماندن در پشت ترافیکی که یک تصادف باعث شده بود، دو ساعت دیرتر به خانه برمی گشتم. نزدیک خانه مان، دیدم همسرم و دوست قدیمی اش، سر کوچه ایستاده اند و دارند با یک دستفروش که تعدادی کمربند با خود حمل کرده است بر سر خرید یکی از اجناسش چانه می زنند. شوهرم سخت درگیر صحبت با دستفروش بود آنچنان که با وجود دیدن من، توجهی نشان نداد.

نمی دانم دقیا چه چیزی به او گفتم ولی لحن صحبتم و غیظی که داشتم را به یاد می آورم. با این وجود، همسرم همچنان درگیر بحث با دستفروش بود و خلاصه همه چیز دست به دست هم داد و من یکدفعه از کوره در رفتم و گفتم :« من فکر نمی کردم اینقدر رفتارت می تواند نفرت انگیز باشد» و بلافاصله محل را ترک کردم. نمی دانم چه اتفاقی افتاد ولی شاهد سکوتی بودم که  ایجاد شده بود.

چند روزی از این ماجرا گذشت و یکبار در یک مهمانی دیدم روبروی دوست همسرم ایستاده ام که من من کنان می خواهد چیزی بگوید. از او پرسیدم قضیه چیست و آیا اختلافی بین او و همسرم پیش آمده است؟

او بلافاصله جواب داد که : « نه اصلا، همه چیز خوب است ولی … ولی می خواهم در باره اتفاقی که چند روز پیش سر کوچه مان افتاده بود چیزی بگوید» او گفت که شوهرم بعد از رفتنم حسابی شوکه شده بود و اصلا نمی توانست بفهمد چرا من اینقدر عصبانی شده بودم. او گفت که شوهرم اصلا هیچ احساسی مبنی بر اینکه خطایی از او سر زده باشد نداشت.

من بلافاصه خواستم گارد بگیرم و دلیلم پرخاشم را توضیح بدهم که دوست همسرم دستش را بالا برد و با اشاره مرا به سکوت دعوت کرد و افزود: « پرخاش و لحن تند، مردها را گیج می کند. مردان آنطور که تصور می شود سرد و بی عاطفه نیستند. دلیل ساده و اصلی که در حین یک گفتگو و حتی مشاجره، کوچکترین کمکی به مردان نمی کند لحن  صحبت با انها سرشار از توهین و انتقاد باشد »

به گفته دوست بسیار قدیمی همسرم، مردان خیلی خیلی و به دلایلی که نمی تواند به درستی توضیح دهد به لحن غیرمحترمانه حساس هستند. هر نوع لحنی که در ان  بی احترامی وجود داشته باشد همه هویت مردان را در هم می ریزد. احساس اطمینان و اعتماد رخت بر می بندد و قادر به ادامه یک  گفتگوی منطقی نیستند. دیگر حتی نمی توانند گوش دهند.

من دقیا نفهمیدم که او چه گفت ولی تشکر کردم و دیگر بحثی رد و بدل نشد. بعدها، چندین بار سعی کردم ناظر دقیق تری از رفتار همسرم و مردهای دیگر در محیط کار و زندگی باشم. خودم هم سعی کردم که این واقعیت مردانه را در نظر بگیرم. هنوز کاملا  این ایده و این شیوه واکنش مردانه را قبول ندارم ولی به خودم قول دادم که در فرصت های بعدی، تلاش کنم همسرم ناخواسته گارد نگیرد.

طبیعی است که حتما اختلاف نظر و سلیقه یا اشتباهات در زندگی مان تکرار می شود، دوست دارم وقتی به هر دلیلی با او مخالف خواهم کرد هاج و واج نماند که چرا معترضم.

 

image source

https://www.psychologytoday.com/blog/the-joint-adventures-well-educated-couples/201210/women-need-love-and-men-need-respect

Written By
More from Marzieh.H

اعتراف همزمان یک عروس و داماد در باره باکرگی

نسرین: ما از مدتها قبل همدیگر را می شناختیم اما وقتی زمزمه های ازدواج...
بیشتر بخوان
 • Javad Alipour

  از معدود متن هایی که به واقعیت زندگی ایران هم خیلی نزدیک بود. واقعا همینه. خانمها تصور میکنند با پرخاش و عصبانیت و … حساب کار دست طرف میاد، شاید هم حتی در اون مورد خاص حق با اونها باشه اما اگه میخوان به نتیجه مثبت برسن و نه صرفا خنک شدن دلشون این راهش نیست. اگه با مردها اروم و با احترام صحبت بشه و مهربان اکثریت قاطعشون حاضرند هر اشتباه و خطایی رو بپذیرن و بابت اش عذرخواهی کنن. اما اگه برعکس باشه میوفتن به دنده لج و دیگه از خر شیطون پایین نمیان.

  • scharareh

   با سلام به همه خوانندگان عزیز،اگر جواب این سکوت و احترام همیشه باز هم بی احترامی و توهین و کوچک کردن از طرف مرد بود چی؟باز هم انتظار احترام وسکوت و متانت از طرف زن میرود ؟تا کی؟من یک زندگی را با یکی ار مشکلترین انسانهی دنیا شروع کردم و فکر کردم با متانت پ ارامش من میتونم او را به یک مرد متین پ ارام تبدیل کنم .ولی متاسفانه بعد از سه سال کم آوردم.من تبدیل به یک انسان مریض شدم.همه دوروبریها ادعا دارند او خیلی ارام شده و تغییر کرده ولی برای من نه.با ای تفاوت که من هم تبدیل به یک انسان ناارام شده ام.سه ماه که از دواج کردیم و اگر من مثل همیشه از حقم بگدرم تا حدودی ارامش در خانه بناست وگرنه من برای دفاع از حقم باید به هزاران توهین محکوم بشم.تا کی باید این راهو ادامه بدهم؟

   • الهام

    خودت باش و حقت بگیر در کمال احترام. بدون توجه به جنسیت فرد مقابل؛ با همه باید محترمانه برخورد کنیم. اگر خیلی اذیت میشی طلاق بگیر 🙂 دلیلی نداره خودت اذیت کنی عزیزم

   • منصور

    این جور مواقع اگر عادلانه نظر بدیم معلوم میشه که ادم بده داستان شمایید. همه میگن اون اروم شده و جنابعالی مریض!!!! برو روان پزشک و سعی کن برای جیب مردم نقشه نکشی!!!! چون پول دزدی حرومه!!!!!البته اگر واقعا به حروم حلال اعتقاد داشته باشی

   • Javad Alipour

    ما که از زندگی شما و روحیات همسرتون اطلاع نداریم پس نمیتونیم بگیم الان واقعا ایشون آدم قابل تحمل تری هستن یا اصن شما مشکل داری. اما یه چیز رو میدونم که با گفتگو خیلی از مشکلات حل میشه. خانمها گاهی حرفشون رو نمیزنن و تصور میکنن طرف باید علم غیب داشته باشه و خودش این چیزهایی که آزارشون میده رو بفهمه.

 • زهرا

  “زنان عاطفی هستند، زنان عشق می خواهند.”
  نویسنده ساده لوح بینوا!
  فقط یه زن می فهمه که همه این چیزا دروغه.
  تقریبن تمام خواسته یک زن، ثروت و قدرته. عشق، عاطفه و باقی مزخرفات، نقش های ملال آوری هستند برای رسیدن به این معشوق واقعی.

  • رضا

   کاملا موافقم

 • هادی

  درصد زیادی از زنان ایرانی فقط پول برایشان مهم است.
  آوازه پول پرستی زنان ایرانی بین مردم کشورای دیگه هم پیچیده!

  • ‫تلویزیون ملی‬‎

   منظورتون دوبی هست ؟

 • هادی

  البته یه مورد هم هست که الان داره همه گیر میشه ظاهر گرایی افراطیه به طوری که ظاهر برای بعضی از آدما از نون شبشونم هم واجب تر شده!

 • ‫تلویزیون ملی‬‎

  سپاسگزارم. از مطالب شما خیلی لذت می برم ادمین عزیز.