در دفاع از مرد ایرانی

Image by Mohammad Roodgoli
Image by Mohammad Roodgoli

در ایران قوانین مربوط به نهاد خانواده معمولاً به ضرر زنان و در اغلب موارد به نفع مردان است. در این قوانین تبعیض بین زن و مرد نیز اظهر من‌الشمس است. بعضی از این قوانین آشکارا بر خلاف کرامت زنان است. مثل همین قانونی که مجوز رسمی شوهر برای خروج از کشور را ضروری می‌داند.

با وجود انبوه این قوانین تبعیض‌آمیز، زنان ایرانی طی سالیان گذشته پیشرفتهای تحسین‌برانگیزی داشته‌اند. قریب به نصف نوازندگان ارکستر سمفونی تهران دختران جوان هستند. دختران نصف بیشتر دانشجویان کشور را تشکیل می‌دهند، طوری که صدای حضرات حاکم نیز درآمده است. چند سال دیگر بعید نیست که اکثریت مطلق دندانپزشکان معروف تهران زن باشند. بخش مهمی از استادان دانشگاه زن هستند. در عرصه ورزش هر روزنه ای که برای زنان باز می‌شود و اجازه حضور پیدا می‌کنند بلافاصله می‌درخشند. دهها مثال در این خصوص می‌توان زد. هر جا که مستقیماً پای حکومت در میان نیست و یا حضرات حساسیت زیادی نشان نمی‌دهند و تصمیم‌گیر اصلی خود مردم هستند، زنان سنگ تمام می‌گذارند.

بعضی تبعیض‌ها جلوی چشم ماست. اینکه زنان نصف مردان ارث می‌برند و یا دیه آنها به اندازه بیضه چپ مردان است، همیشه در سطح جامعه مطرح بوده است. چون با مسئله وراثت همیشه درگیر هستیم. اما بعضی تبعیض‌ها خیلی سر و صدا نمی‌کند. چون اجرای آن با حکومت نیست، با مردان جامعه است. بخش مهمی از مردان مدرن جامعه نه تنها پشیزی برای این قوانین ارزش قائل نیستند، بلکه اجازه نداده‌اند که چنین معضلی خود را نشان بدهد. میلیونها زن ایرانی همه ساله به خارج از کشور می‌روند. اما قبل از اینکه خانم نیلوفر اردلان عضو تیم فوتبال بانوان مسئله اجاره شوهر خود را مطرح نکرده بود، گوئی چنین معضلی وجود نداشت. اگر مرد ایرانی بخواهد از چنین حقوق ناعادلانه که قانون در اختیار او قرار داده استفاده بکند، با کمال تاسف دست او باز است. اما نه تنها چنین نمی‌کند، بلکه شرافتمندانه همدل و یار و یاور پیشرفت زنان هم هست.

می‌دانیم که مسائل مادی بحث بسیار پیچیده‌ای است. در زمان جنگ کسانی داوطلبانه به مناطقی از جبهه می‌رفتند که احتمال کشته شدن آنها زیاد بود. اما بعضی از همین آدمها وقتی اموالشان به خطر می افتاد بیشتر محافظه‌کاری به خرج می‌دادند. بشر همین است. خیلی وقتها مالش را به جانش هم ترجیح می‌دهد. با همه اینها کم نیستند برادرانی که داوطلبانه با خواهر خود مال پدری و یا مادری را مساوی تقسیم می‌کنند. چه بسیارند پدرانی که وقتی در قید حیات هستند مسئله حقوقی تساوی دختر و پسر خود را حل می‌کنند.

در خصوص مسئله خانم نیلوفر اردلان هم نمی‌خواهم بدون دلیل و اطلاع نظر بدهم. بدیهی است که کرامت نیلوفر با چنین تصمیمی پایمال شده است، اما سخت باور دارم که مسئله سویه دیگری هم دارد. در جامعه‌ای با قوانین مردسالار اگر مساعدت و یاری صمیمیانه شوهر نیلوفر نبود، او به این راحتی نمی‌توانست هم بچه‌دار شود و هم در این سطح به فوتبال ادامه بدهد. فراموش نکینم که فرزند ایشان قرار است امسال به مدرسه برود. اینجا قوانین مدنی فرانسه حاکم نیست. مردی که بخواهد جلوی پیشرفت همسر خود را آن هم در زمینه ورزش بگیرد، متاسفانه به اندازه کافی اختیارات دارد. چطور و با چه انگیزه‌ای چنین شوهری به یک باره چنین تصمیمی گرفته و سر زبانها افتاده سوال بزرگی است.

More from محمد بابایی

بچه های قرداغ و ورزقان چه می شنوند؟

اواخر دهه چهل که من دبستان می رفتم، محرم مقارن با اوج...
بیشتر بخوان
 • واقعا دست مردهای ایرانی درد نکنه که اجازه می دن زنهاشون گاهی برن خارج، یا استاد دانشگاه بشن، یا کلا زنده باشن. واقعا ممنونیم که این همه همدل و یار و یاور پیشرفت زنان هستن (؟!).
  یا ما تو این مملکت زندگی نمی کنیم، یا شما.
  دم همه مردهای خوب ایرانی گرم. ولی خوب بودنشون لطف نیست. حواستون به این نکته باشه.

  • marderooz

   عزیز می دانیم. متاسفانه کاملا درست می گویید ولی خود این واقعیت هم فرخنده است. پذیرش و همدلی میلیونها شهروند مرد ایرانی با گسترش حضور اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و آموزشی زنان حداقل در منطقه ما دوست داشتنی و امیدوار کننده است. قرار ما در مجله تشویق جوانمردی ها است. ممنون

   • فاطمه

    موقع ان رسیده به شما و سایت شما شک کنیم

    • marderooz

     فاطمه عزیز مخاطبان ما روشنفکران نیستند که پیشاپیش اعتقادات مشخصی دارند. ما در مجله مرد روز تلاشی برای تکرار دانستنی ها برای انانکه می دانند نداریم. برای ما مهم است که این مسائل به گوش آنهایی که شیوه تربیت و تفکرشان در فضای کمی سنتی تر و کمی محافظه کارتر پرورش یافته است شنیده شود.

     راه های صلح و مهربانی و تعادل اجتماعی می تواند متنوع باشد. از همدیگر نخواهیم فقط یک نوع بیاندیشیم و واکنش نشان دهیم. فاطمه عزیز انتصاب « حق» به یک نوع نظر و رفتار و عقیده، نتیجه ای جز نفرت و فلاکت در منطقه ما نداشته است. اقای بابایی مقدمتا و با صراحت تمام در پاراگراف اول نظر رسمی خودشان را اعلام کرده اند :

     « در ایران قوانین مربوط به نهاد خانواده معمولاً به ضرر زنان و در اغلب موارد به نفع مردان است. در این قوانین تبعیض بین زن و مرد نیز اظهر من‌الشمس است. بعضی از این قوانین آشکارا بر خلاف کرامت زنان است. مثل همین قانونی که مجوز رسمی شوهر برای خروج از کشور را ضروری می‌داند.»

  • سحر

   موافقم . متاسفانه چون هنوز فکر می کنن اینا لطفه هرچند وقت یه بار هم سرکوفت لطفایی رو که کردن می زنن!
   ولی راستش واقعیت اینه که من وقتی تو بطن جامعه می رم و حتی تو طیف تحصیل کرده ، هنوز اعتقاد قلبی رو به این برابری نمی بینم.

 • احسان

  مردا با لطف فراوان اجازه خیلی کارها رو به زنان میدن ، و زنان هم با رغبت تمام و با تمام قدرت از حقوق قانونیشون برای اجرای مهریه و بیچاره کردن خانواده مرد ایرانی . کلاهبرداری و شیادی استفاده می کنند واقعا دمتون گرم!!!!!

  • سحر

   لطف ؟!! اجازه ؟؟؟؟ اینا حق مسلم ما زناست و اگه مردا هم به برابری،عقیده داشته باشن دیگه حرفی از لطف و اجازه نمی زنن. اینکه آدم شیاد و کلاهبردار چه زن و چه مرد وجود داره حرفی توش نیست ولی ربطی به عموم مردم نداره!

 • نسیم

  هرچند به عنوان یک انسان خیلی به یه همراه نیاز دارم همراهی که کنار هم به آرامش برسیم ولی تو شرایط جامعه ایران واقعا ناامیدانه از بودن مردهایی که منو یه انسان ببینن نه جواهر توی گاو صندوق از ته دل احساس خوشبختی میکنم که مجرد هستم

  • فاطمه

   بله عزیزم
   گاهی تنهایی بهتره

 • علی

  کاش همین افراد فمنیست که همیشه به دنبال احقاق حقوق زنان بودن، به فکر اون بیچاره هایی که به خاطر مهریه میرن زندان هم بودن.

  • بهاران

   همون طور که ما در زندگیمون دنبال فردی می گردیم که به حقوقمون به صورت واقعی احترام بذاره، اون دوستان هم بگردن دنبال فمنیست واقعی و چشم و گوششون رو باز کنن تا مشکلات اینگونه پیش نیاد.
   من میشناسم از دوستانی که نه تنها مهریه های خیلی خیلی پایین داشتن و مراسم ساده و بی آلایش و دارن پا به پای همسرشون برای ساخت زندگی تلاش می کنن.

  • میم

   یه بار دیگه کسی بگه مردانی که به خاطر مهریه زندانن؛ من خودمو جلوی دادگستری آتیش میزنم. کدوم زندان؟! این قانون سال 87 تصویب شده که کسی به خاطر مهریه زندانی نشه یا اگه تا اون تاریخ بوده آزاد شده. کافیه اط یه وکیل بپرسید یا حتی توی اینترنت مصوبات 87 رو سرچ کنید. چرا بازم این نوشته مسخره رو میبینم؟!!! اگر کسی هست “اسم” ببرید، شخصا بدهیش رو پرداخت میکنم. اگه نه، دیگه ببخشید چرند نگید.

   • سین

    ببخشید اصلاٌ چرا مردها باید مهریه بدهند , مگر نمگید زن و مردبرابرند ! خوب چرا خانمهامهریه تعیین میکنند ؟

    • اسد

     بهتره یه سری به زنان غیر ایرانی زد و دید که آنها از زندگی چی دیدند و چی می خوان . مرد ایرانی واقعا دوستدار زن و زندگی اش است اما این مسایل که ریشه در جهل و خودخواهی دارد داره بنیان خانواده را در ایران نابود میکند

 • فاطمه

  چطور روتون میشه حقایق رو برگردانید؟؟؟؟؟
  برات متاسفم

 • زهرا

  یعنی شما می فرمایید مردها به سر زن ها منت گذاشتند که اجازه دادند پیشرفت کنند؟! شما اگر به برابری حقوق زن و مرد اعتقاد داشتید چنین مطلبی نمی نوشتید .

 • parand

  مرد روز چند وقتیه مطالبتون خوب نیست. الان مثلاً با این متن دارین هم به نعل میکوبین هم به میخ؟؟ نوشتین اگه حمایت شوهر اون زن نبود الان بچه نداشت و به این سطح نرسیده بود!!!؟؟ خیلی از زن ها بار بچه و زندگی و موفقیت های خودشون رو تنهایی به دوش می کشن. من زیاد دیدم زن های موفقی رو که شوهرشون فقط سنگ جلو پاشون انداخته، یعنی علاوه بر موانع راه خودشون ، موانعی که شوهره هم جلو پاشون میذاشته رو برمیداشتن. عملاً تلاش مضاعفی میکردن. کلاً من با جنگ بین زنو مرد موافق نیستم. درکل همه انسانیم. اما خیلی ها وقتی قدرتی در دست داشته باشن یا احساس قدرت کنن خودشون رو نشون میدن. این دور از انصافه. انسان بودن یعنی انصاف داشتن.

 • ياس

  غالبا بيماران روحى سرگردانند

 • Ali

  توی این متن هم که به ظاهر در دفاع از مرد ایرانی نوشتید،بازهم دارید تفکرات فمینیستی تون رو بیان میکنید

  باور کنید اسم مجله زن روز خیلی برای سایت تون مناسب تره

 • Saeed Radmand

  فمنیست را بر افشاندند تا مرد را زن ذلیل کنند وکانون خانواده بپاشند ثروت دراختیار زن قرار گرفت چون مصرف گرا تر بود شیر سینه زنان چون موجب ترشع اکسی توسین میشد وباعث مهرو ثبات کانون خانواده بود باشیر خشک جایگزین وسرطان سینه شیوع پیدا کرد سینه های سیلیکونی فروخته شد تا امروز فمنیست ها با ماژیگ روی ان بنویسند اختیار تن ما با ماست خواهرم باشد که ییاندیشید

 • آوا

  اونهایی که هی فمنیست فمنیست میکنن یه متنی رو از جایی کپی پیست کردن
  بله هر کس از حق انسانی انتخاب سرنوشت و برابری انسانها حرف بزند فمنیست است
  آره شما راست میگین زن باید فقط یه برده باشه فقط تو آشپزخونه و اتاق خواب به شما سرویس بده موقعیت اجتماعی نداشته باشه استعدادهای علمی و شغلیش به گور بره ارثش نصف شما و هروقت دلتون خواست طلاق بدین اونقدراذیتش کنید مهرش رو ببخشه و هر موقع خواستین صیغه کنید و ممنوع الخروج کنید مثل یه زندونی باهاش رفتار کنید دستش به جایی بند نباشه
  کتکش بزنید
  محل زندگی رو فقط شما تعیین کنید چون اون زنه
  سالی یه دونه بچه براتون بزاد که همه اختیارات قانونیش فقط مال پدر وجد پدر یه ولی درد بارداری و زایمان و شیر دادنش مال مادر
  شما هم یه موقع تو بزرگ کردن بچه کمک نکنیدها به مردونگیتون بر نخورده!!!!
  آره آقا شما راست میگی زن فقط یه برده بی اختیاره!!!! حتی خواهر ومادرخودت!!!
  در حالت کلی هیچ مشکلی با مردها نداشتم و ندارم اما وقتی نظرات ضد زن شما ها رو میخونم از مردها متنفر میشم
  والبته تصمیم برای تجرد قطعی میگیرم
  باشد که شما ها زن ذلیل نشین!!!

 • لاله

  خانوم اردلان در آخرین مصاحبشون گفتن که چندسال پیش برای شرکت در بازیهای گوانگ جو مهریه اش رابخشیده چون همسرش به او گفته برای اینکه اثبات کنی زندگیت را دوست داری مهرت را ببخش

 • حسین

  دیگه بهتره با رای دادستان برای خروج خانم اردلان،بکس غرب زده دهنو ببندن!دیدبد که قوانین به اندازه اجرا ، کامل هستن