اینا کی هستن، فازشون چیه

این اینستاگرامی های اهل سفر و طبیعت رو دیدید؟ می دونید فازشون چیه؟ خیلی شاد و راحتند. غر نمی زنند. می خندند. می گردند. از همه مهمتر می فهمند دارند چیکار می کنند. ادا توی کارشون ندیدم.

انگار یک نسل کاملا جدید هستند. ننشستن از جبر جغرافیای بنالند یا کف کنند یا یقه مردم رو بگیرند که چرا کاری نمی کنید. تلخ نیستند.کوله پشتی شون رو برداشتند و شیرجه می زنند توی زندگی، توی جادوی لحظه. توی دوستی. توی طبیعت.

 این یکی اسمش هست سیزدهم، خیلی با حاله. شنگوله. یه پسر کرد مریوانی. تو اکثر عکسها داره می پره. هر بار میره یه گوشه کشور با یه کوله پشتی. معمولا با یه چند تا دوست. نه سعی می کنه بگه خوشبختم نه ادای فقرا رو در می آره. دست بلند میکنه سر دروازه شهرها و با کامیون ها بین جاده و ماشین ها  همراه میشه. با همه هم گرم می گیره و در باره شون حتی شده یک خط، می نویسه. راجع به هیچ کی قضاوت نمی کنه.

شاید نپسندید و بگوید نفس شون از جای گرم در می آد ولی متفاوت هستند. لازم باشد دهها کیلومتر از سفر را راه می روند. توی کوه و دشت می خوابند. غذای ساده  یا هر چه پیدا کنند می خورند. هزینه ندادن برا خسیس بودن و این حرفا نیست. یک شیوه از سفر هست. خوبه. بخصوص برا ایرانی ها که اهل سفرند.

11265750_870588176361546_1286225030_n (1)

این بار رفتیم تالش. من و پری دوتایی. دوربین و کیسه‌خواب و چراغ از کیوان. چادر از مصطفی. کتری و ماهیتابه‌ از مریم. اینجا بود که دیدم من خیلی یلخی میرم سفر کلن! یلخی‌تر اینکه مقصد ما تنها یک کلمه بود: #تالش. غافل از اینکه بابا، تالش خودش یه کشوره! یه منطقه‌ی بزرگ از اینور تا اونور! از پایین تا بالا! زبون خودشونو دارن و مرام خودشون. بدون مقصد رفتیم و یه جاهایی از سرزمین تالش و برخی از مردمانش رو کاوش کردیم. یادتون نره کاوش واقعی زمانیه که ندونید کجا دارید میرید

 

55

حسین آدم شوخ‌طبعی بود، ما رو از آزادی تا خروجی تهرانسر رسوند. داشتیم پیاده می‌شدیم گفتم میشه ازت یه عکس بگیرم؟ با خنده گفت: می‌خواید بذارید تو پستاتون؟ [خندیدم] اون سایبون بالاسرشو داد پایین و گفت: بیا از این عکس بگیر. نشد از حسین عکس بگیرم، ولی مطمئنم این عکس قدیمی و ژنده‌ی سه‌در‌چهار از #داریوش و این پیکسل فَروَهر خیلی بیشتر از یه پرتره حرف‌ها برای گفتن داره و (بخشی از) کاراکتر حسین رو به تصویر میکشه.

 

11380142_1892541014303602_631879174_n (1)

علی آقا با کامیونش ما رو تا خروجی #قزوین رسوند. خودش هم قزوینی بود. سه روز بود با خانومش دعوا کرده بود. به قول خودش سر هیچی دعوا کردیم. الکی! بلاخره، در این جنگ و کشمکش زنگ نزدن و سکوت، خانومش زنگ زد و حالشو پرسید. بعد از اون تماس تلفنی حالش خوب شده بود. قبراق و سرحال داشت میرفت #خونه.

 

منم گاهی دوست دارم باهاش دعوا کنم فقط واسه آشتی بعدش :))

 

11201570_140011929666447_801817800_n

یه نگاه به اطرافتون بندازین. پر از معجزه‌س. همین شیر آب گرم. بازش میکنی و شُرشُر آب گرم ازش میاد بیرون. خب این خیلی خفنه! قبلنا دستیابی به یه دبه آب گرم به اندازه‌ی مخ زدن اسکارلت ژوهانسون سخت بود!

 

یا گاز! گاز آشپزخونه خیلی خفنه. یه دکمه رو میزنی آتیش می‌زنه بیرون! قدر این چیزا رو کسی میدونه که بعد از یک شب بارونی می‌خواد تو طبیعت آتیش روشن کنه. مسافرت باعث میشه معجزه‌های اطرافتونو ببینید و قدرشونو بدونید.‌

 

10899295_1160152910668710_449531332_n

علی اومد. پزشکی خونده بود … می‌خواست کم‌کم بره سربازی. یکی از مدیرای یک شرکت تبلیغاتی بود که با شبکه‌های تلویزیونی کار می‌کردن. ما رو تا نزدیکی‌های قزوین برد. ازش خوشم اومد. خیلی باهامون راحت و بی‌تعارف بود. عاشق این جور آدم‌ها هستم. آدم باید رها باشه. اون یکی از اونا بود.

 

10608020_887751107966144_14390888_n (1)

گفت ثروتش به بالاتر از صد میلیارد رسید، ولی یهو همه چیز خراب شد. یوسف از چیتگر ما رو سوار کرد و تا کرج برد. نه خونه‌ش کرج بود و نه مسیرش اون‌طرفی بود. با ما حال کرده بود و می‌خواست زمان بیشتری باهامون باشه.

 

می‌گفت از تاپ‌های دانشگاه شریف بود، اخراجش کردن چون گفتن ایده‌های شبیه به توده داری. درحالی که خودش می‌گفت نداشتم. میگفت تو کار صادرات واردات ماشین بودم، شریکم به «همه» رشوه داده بود، گندش در اومد، اموالمونو مصادره کردن و منم واسه اینکه بیگناهیمو ثابت کنم رفتم بلژیک یه مدت.

 

گفت میرید تالش بهم زنگ بزنید تا جای عجیبی رو بهتون معرفی کنم، یه جایی که توش صداهای عجیبی می‌شنوید. مثل صدای رقص و آواز. البته اگه نمی‌ترسید.

 

11375339_492324077594068_1091753623_n

نتونستم دکمه‌ی «ایست» زندگی رو پیدا کنم، اون لحظه گذشت و رفت. اگه مُردم، روی قبرم بنویسید: پسری که می‌خواست بیشتر ببینه.

 

 

این هم اینستاگرام یک جهانگرد ایرانی عاشق دوربین لایکا که اسمش را گذاشته مملی لایکا

این هم یکی از وطن گردهای دوست داشتنی  به اسم سینا که حرف هایش و عکس هایش می تواند برای خیلی های شما جالب باشد.

https://instagram.com/mamallicaa/

https://instagram.com/sizdahom/

https://instagram.com/sinasiav/

https://instagram.com/explore/locations/312064620/

http://gerdali.com/%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%AC%D8%A7-%D8%B3%D9%81%D8%B1/

More from ماهان طباطبایی

شگردهای زنانه برای جذب مردان

وقتی صحبت از جذب و جلب توجه مردان می شود شاید صدها...
بیشتر بخوان
 • داریوش

  منم اینجوری بود. خیلیای دیگرو هم میشناسم که اینجوری بودن. ولی اینجوری زندگی کردن بصورت ممتد سخته. هم از لحاظ اقتصادی که تو این کشور از اول جوونی باید سگ دو بزنی که تا شصت سالگی سقف بالاسرت ماله خودت باشه هم شریکی! تو این ۷-۸ سال مسافرت رفتن دو تا دختر دیدم که اینجوری اهل سفر باشن.

 • غلام مارکس

  میشه بفرمایید هزینه سفر رو از کجا در میارن . مثلا من که تو کار گاه تراشکاری از ساعت 8 تا 6 کار میکنم . کار فرما هم به من گفته هر وقت خواستی بیمه بشی اول بیا تسویه کن ( اخراج ) به غیر جمعه و تعطیلات رسمی تعطیلی دیگه ای هم ندارم . به نظر شما چطور میتونم . برینم تو جبر جغرافیایی و بزنم تو فاز ایران گردی حتی پشت وانت نیسان . بفرمایید خواهش میکنم

  • marderooz

   هرچه دوست داری باش ولی غلام نباش. این پوپولیسم و فقرنمایی شما فقط بخشی از حقیقت است ولی لازم نیست با نفی بخشی دیگر همراه باشد. رنج و فقر و بدبختی و محرومیت و مجدودیت و دروغ و فساد و اعتیاد با قدرت ناعادلانه اش وجود دارد. بله ولی در کنار ان امید و بهروزی و شادیو عشق و تلاش برای فرار از محدودیت ها و اعتراض و انتقاد به هزاران شکل متفاوت نیز وجود دارد. دلبازتر باش حداقل به احترام مارکس و از این فضای احمدی نژاد ( فقیر نما) فاصله بگیر … ممنون

 • Javad Alipour

  اتفاقا با قاطعیت میگم اینا نفسشون از جای گرم پامیشه و اینا که اتفاقا کارهای قشنگی هم دارن میکنن توی بخش پیامهای تبلیغاتی زندگی هستن :))

 • Megan Mahzad Soheili

  فقط یک تصحیحه کوچک، پیجه مسافرت های سینا سیاوشان sinasiav@ نیست بلکه storiesofhumans@ هست. این کامنت از طرفه خودشون هست.

 • علی

  سلفی زندگی هممون رو عین هم کرده.سوار ماشین میشیم سلفی.مسافرت میریم سلفی. غذا میپزیم سلفی.میخندیم سلفی.میگوزیم سلفی.میکنیم سلفی.نمیکنیم هم باز …. همه توهم زدیم که هر سلفی هویت خاص خودشو داره و با او یکی فرق داره و هیچ کدوم شبیه هم نیستند. ولی نه.همه مثل همند.خودنمایی محضه.فقط ادای متفاوت بودنه.وقتی هرکی میخواد متفاوت بودن خودشو جار بزنه و فردیت محض خودشو به رخ همه بکشه،همه مثل همه میشند.
  “مرد روز” این متنهای گل و بلبلیت دروغه.این آدمها قلابی اند. این سلفی ها همشون دروغه: سلفی خنده ها،سلفی راننده بامرام،سلفی آدمای مهربون،سلفی همه چی آرومه،من چقدر خوشبختم.بسه ادای زنده بودن.بسه معجزه.بسه.مرد روز دارم خفه میشم از این همه خوشبختی.

  • marderooz

   علی عزیز این شیوه دیدن شما نه جدید است و نه غیرواقعی. ولی به احترام صراحتی که داری اجازه بده بپذیریم که به شیوه های دیگر هم می شود دنیا را دید. ممنون

   • علی

    ممنون از پاسختون و احترامی که برای مخاطبانتون قائل هستید.با اینحال متوجه نقد شما نسبت به جدید نبودن شیوه دیدنم نشدم.من صرفا احساس شخصیم را نسبت به این موج سلفیسم بیان کردم؛احساسی که شاید عقده ای شخصی بود:”من از این قافله غافل ماندم” و آدرسش هم اشتباه:به گمانم باید در سنگ صبور مینوشتم نه اینجا…ممنون

    • marderooz

     منظور نگاه انتقادی و کمی بدبینانه بود. ممنون

  • Alireza Rajayi

   علی تو مسلمون نیستی پسر..

   چقدررر خوب گفتی…

   بیزارم از سلفی..

   جمعه جایی بودم که با زحمت زیاد بهش رسیدم،

   جایی که همه خودشون رو جر میدادن تا عکس های زیبایی ضبط کنن تا بعد رسیدن به خونه به همه نشون بدن که لحظاتی اینجا بودن(مهم نیس کجا)،با خودم لج کردم و عکس نگرفتم،خواستم واسه یک بار هم که شده درگیر این مزخرفات نشم..

   چقدررر خوب گفتی علی..لذت بردم…

   “وقتی هرکی میخواد متفاوت بودن خودشو جار بزنه و فردیت محض خودشو به رخ همه بکشه،همه مثل همه میشند.”

 • ر ر ا

  مرد روز واقعا دست مریزاد به اینهمه زیباییت. واقعا در همه وب فارسی یه سایت تک هستی. واقعا حرفات درسته و از دل میاد و به دل میشینه. منم وقتی به خودم و دوستام نگاه میکنم میبینم چقدر زندگی رو به خودمون تلخ کردیم با فکر به نداشته هامون در حالی که میتونستیم اون وقت رو صرف داشتن اون رویاها و آرزو ها کنیم. واقعا این همه زیبایی این همه شادی برای بدست آوردن در این جغرافیای اطراف ما هست. البته نباید نسبت به چیزها و اتفاقات بدی که در این جغرافیای اجباری رخ میده بیتفاوت باشیم. اما نباید هم زیبایی ها رو از دست بدیم. ممنون مرد روز از مطالبت. امیدوارم همیشه بنویسی چون خوب مینویسی

 • Alireza Rajayi

  عکسهای قشنگیه و فازشون قابل احترام،
  اما خوشحالم و خدا رو شکر می کنم که برای نشون دادن خودم به دیگران دلتنگ نیستم(مودبانه تر نمی شد بگم)

 • می نا

  خدا شانس بده .همه عمرم دلم همچین زندگی ای میخواست… 36 سالمه از دست پدر شکاکم نمی تونم دو روز برم تهران پیش دوستم .شوهر هم که گیرمون نیومد شاید اینطوری آزادی مون رو بدست بیاریم! این جور کارها به پول احتیاج نداره به آزادی و جسارت احتیاج داره که دو تاش رو ندارم!