دختر رویاهای یک مرد ایرانی

۳۴ ساله ام. تحصیلات و ظاهر و شغلم بد نیست. همیشه فکر می کردم همه چیز را درباره انتظارات دخترهای ایرانی می دانم. از ده سال پیش تقریبا همه دخترهای که معاشرت کردم اول مقاومت در برابر سکس داشتند تا به یک سکس نصفه نیمه رضایت می دادند، و دوم اصرار به ازدواج، طوری که از هفته سوم دوستی از من می خواستند که زمان خواستگاری را مشخص کنم.

این اواخر با دختری آشنا شدم جذاب و قد بلند و از همه مهمتر آسانگیر. اصلا اصراری به ازدواج نداردد. دختر رویاهایم را یافتم و عمان روز اول عاشقش شدم. ولی ماه عسل آشنای یه هفته دوم هم نکشید. چون نمی توانستم رفتارهای آزاد وی را تحمل کنم، ناگهان دیدم همان دخترهای وابسته و سخت گیر را ترجیح می دهم. دیدم انگار چیزی که می خواستم، با واقعیت فرسنگ ها فاصله داشت.

روزهایی که با هم هستیم، خوب و رویایی پیش می رود. اما روزهایی که همدیگر را ملاقات نمی کنیم انگار آدم دیگری می شود. کار و برنامه شخصی دارد. من ولی این حالتش را دوست ندارم. نمی خواهم قضاوت سریع کنم به خصوص که بعضی از صفاتش، مثل پولکی نبودنش، برایم جذاب است. مستقل است. مدام نمی پرسد کجایم. به من اعتماد دارد. می خندد. بهانه گیر نیست. مانده ام چه کنم.

مرتضی عزیز

مرد ۳۴ ساله خوشبخت ایرانی، به جای آن که به اما و اگرها و باید و نباید های خودت بیفزایی خیلی ساده این اتفاق جالب، این دختر رها و سبکبال را همانطوری که هست سعی کن درک کنی. اصل این است که او از تو خوشش می آید و با تو است.

بدون آنکه متوجه باشی انگار جای خودت با دخترانی که به  شکل سنتی رفتار می کنند عوض شده است. هنوز هیچ چیز نشده سریع فکر ازدواج به سرت زده است. می ترسی فرد متعهدی نباشد و به فکر راه حل هایی برای به بند کشیدنش هستی.

این آشنایی زیبا را به فال نیک بگیر و بیشتر از پیش سعی کن بدون پیشداوری او را کشف کنی. شانسِ داشتن یک رابطه خوب نصیبت شده است و حتما شعور و موقعیت اولیه اش را داشتی. لطفا از تربیت و حساب و کتاب های قدیمی فاصله بگیر. نترس.

این به خودت بستگی دارد که چگونه نشان دهی خواهان رابطه جدی تر و عاطفی تر هستی. حالا که لحظات دوست داشتنی را با او سپری می کنی سعی کن بر صمیمیت این رابطه بیفزایی. به فکر تصرف و تسلط نباش. حالا که او مستقل و رها است فرصت داری بدون شتاب، به شناخت دقیق تری از او برسی…

بهمن

image source

 

Written By
More from بهمن

وقتی که حق ندارم عاشق باشم

سنگ صور عزیز من یک دانشجوی روانپزشک ساکن ... هستم و در...
بیشتر بخوان
 • سحر

  من این احساس که دخترا وقتی کم سن هستند تا با کسی آشنا میشوند رویای ازدواج با شخص مقابل رو دارند درک میکنم. من خودم زن هستم و کمابیش این احساس رو داشتم. حالا که بزرگتر شدم و باتجربه، دیگر این حس رو ندارم. با هر کسی که میخواهم آشنا بشم اصلا به ازدواج فکر نمیکنم اما طرفهای مقابلم همشون ازم خواستگاری میکنن. وقتی چنین درخواستی میکنند ناخودآگاه یاد گذشته خودم میافتم. تنها جوابی که برای این معما پیدا کردم این بوده که آمادگی و داشتن شرایط لازم برای ازدواج خیلی مهمه. اون موقع همه طرفهای مقابل من مثل خودم کم سن و سال بودند و شرایط ازدواج رو نداشتند. حالا که شما شرایط ازدواج رو در خودتون دیدین ولی طرف مقابلتون چندان تمایلی نشون نمیده شاید نداشتن آمادگی و شرایط ازدواج و یا به دنبال کسب تجربه باشه. به نظر من فردی که از هر لحاظ و در هر شرایطی آزاد بوده و تجربه کسب کرده باشه بهتر میتونه اطرافیانش رو درک کنه به شرطی که طرف مقابلش هم به چنین درک بالایی رسیده باشه نسبت به دختر یا پسری که سریع به دنبال وابستگی عاطفی و به بند کشیدن طرف مقابلشون هستند و تجربه چندانی هم ندارند.

 • رها

  دوست عزیز شما باید بپذیرید که آدم ها یک مجموعه رفتار هستند، هر سبکی که زندگی کننده ملزومات خودش را دارد. دختری که کاملا پاسخگو هست و خود را متعلق به شما می داند طبعا از شما توقع دارد که او را تحت مالکیت خود درآورید به صورت رسمی و شرعی و هر صورتی که به او اطمینان همیشگی بودن رابطه و پذیرش اجتماعی رابطه را بدهد. این دختر به همین دلیل به راحتی حریم جنسی اش را باز نمی کند (به دلیل مغایرت این امر با ملاک های عرفی رایج در ایران)
  اما دختری که حریم جنسی اش را به سرعت باز می کند و مقید به تحت مالکیت کسی درامد نیست و برای داشتن احساس لذت از رابطه نیازی به تایید اجتماعی ندارد، به همان شکل دیگر تعهدی برای پاسخگویی مداوم و در خود احساس نمی کند. اشتباه نشود منظورم این نیست که این خانم حتما خیانت هم می کند. نه بحث خیانت جداشت و ربطی به سبک زندگی ندارد. بسه به قرارداد دوطرف در شروع رابطه است (چه دوستی چه ازدواج)
  در کل منظورم این است که شما نمی توانید یک collection داشته باشید، و مجموعه ی صفاتی که مطلبوتان هست را در یک نفر بخواهید. باید بدانید که با هرکس رابطه داشته باشید او هرسبکی که داشته باشد، مسلما چیزهای مطلوب و نامطلوب آن سبک را باهم دارد. پس منطقی باشید و پیش از هر تصمیمی اول خود را بشناسید و کشف کنید که واقعا مرد زندگی با چه زنی هستید

 • خوش بینی حماقته ..
  بد بینی هم همینطور ..
  یه حالتی هست به نام خنثی
  که معقول ترین روشه ..
  گذر زمان مشخص می کنه که یک نفر در چه حدی است …
  و بعد مدت ها میشه فهمید که باید اعتماد کرد یا نه
  در صورت اطمینان هم اعتماد مطلق وجود ندارد …
  همه چیز نسبی هست … این به نفع هر دو طرفه ..
  و اینو یادمون باشه که دوست داشتن برای زندگی لازمه
  ولی کافی نیست هیچ موقع …

  😉

  • اﻣﻴﺮ

   اﺣﺴﻨﺖ. ﺣﺮﻑ ﺩﺭﺳﺖ ﺭﻭ ﺯﺩﻱ

 • نادر

  تغییرات و گذر فرهنگی در یک جامعه در هر زمینه ای نیاز به یک زیرساخت قوی و محکم دارد، نیاز به آمادگی ذهنی و اجتماعی دارد که افراد جامعه بتوانند این تغییر فرهنگ رو قبول بکنند و با تبعات آن کنار بیایند
  این زیرساخت و زمینه تغییر در ایران هنوز فراهم نشده و مردم هنوز در تقابل و تعامل بین زندگی سنتی و مدرنیته گیر کرده اند هنوز فکر مردم نمیتونه رابطه آزاد یک دختر رو قبول بکنه و مردم با دید بد به این قضیه نگاه میکنند.

  • نیما

   و طبیعتا این گذر یه شبه اتفاق نمیوفته، به نظر من اگر رفتاری غیر از این رفتار از مرد ایرانی سر بزنه باید شک کرد. مردی که در کنار چند دهه زندگی با تفکرات سنتی، پیشنه ای به اندازه چندین قرن تفکرات فوق سنتی هر لحظه از جلوی چشماش سان میبینه. مردی که هم دوس داره زنش بیرون کار کنه و هم کارهای خونه رو تنهایی انجام بده، مردی که هم دوس داره زنش بیرون کار کنه و هم بچه داری کنه به تنهایی.
   عوض کردن همچین تفکراتی یه شبه که هیچ چندین ده ساله هم امکان نداره.
   و همه ما یه همچین سمی رو با دوز بالاتر یا پایین احتمالا در وجودمون داریم.

   البته خیلی هم دنبال زیر ساخت واسه تغییر نگرد که پیدا نمیشه. به نظرم زیر ساخت بعد از تغییر ایجاد میشه!

 • بیتا

  ایشون یک مرد اصیل ایرونیه!! هم خدا رو میخواد هم خرما !

 • امانت

  دوست من شما و کلا ما مرد های ایرانی مریض هستیم و متاسفانه چون مرض سوئ ظن و هم خر را خواستن و هم خرما را در dna ما است و ارثی است چاره ای ندارد و شما هم بهتر است دست از رومانتیک بازی برداری و ادای روشنفکران غربی را در نیاوری

  • مینا

   احسنت برادر عزیز 😀

  • shirin

   متاسفم… فقط سرتون رو کردین زیر برف. از بچگی هزار تا دروغ رو بحساب -ذات مردان- به خورده ما دادن و ما باورمون شد که بله مرد کسیه که از زور شهوت جشاش کوره و از فرط غیرت رگ گردنش همیشه متورم.. یه موجودی که ذاتش خیانت و زور گوییه و بی احساسی تو خونشه… حالا هم که شما این تبعیض جنسیتی رو نژادیش کردی. نه برادر من.. وقت این رسیده که هممون این کوچه های بن بست دوره ی بچگی رو دور بزنیم و بریم تو خیابون آزاد.. مرد ایرانی مهربون- صادق- منطقی و با هوشه فقط اگر کمی فرصت پیدا کنه تا خودش رو پیدا کنه…مثل زن ایرانی که باید واسه خودش این فرصت رو بوجود بیاره

 • Javad Alipour

  این مسئله بسیاری از خانمهای ایرانی هست که خیلی زود در اول رابطه طرف رو لای منگنه میذارن بدون توجه به این نکته که مردها نوعا نیاز به زمان دارن تا به همون نقطه ای برسن که اونها میخوان. و با این کارشون طرف رو یا وادار به فرار میکنن یا تصمیم از سرناچاری و ترس از دست دادن اون کیس خوب.
  دوست عزیز شما هم بجای استفاده از تخیل ات نیروی شناختت رو به کار بنداز و پارامترهایی که برات حیاتیه در طرف بسنج و بعد تصمیم به ادامه یا قطع رابطه بگیر. این که اون خانم ازاده و هروقت دلش میخواد جواب شما رو میده میتونه دلایل زیادی داشته باشه اما اگه با بررسی متوجه شدی که دلیلش اینه که براش در درجه اول اهمیت قرار نداری شان خودت رو تنزل نده چون ممکنه بعدها که همه چیز دیگه قانونی و محکم شد از اون هم پایین تر بیاد.

 • homa

  همینه . همیشه همین بوده . اگر دختری روابط جنسی نخواد متهم به املی و عقب افتادگی میشه و اگر راحت باشه متهم به بی بند و باری و خیانت.
  بلاخره شما پسرا چی میخواین؟؟؟

  • نگارنده ی مطلب(مرتضی)

   موضوع تعهده.مگه تو غرب که زنها روابط آزاد دارن متعهد نیستند؟ وقتی با یکی هستند با همون هستند فقط، مگه غیر از اینه؟

   • homa

    خب به جای اینکه همش شک داشته ساشی و بخوای کنترلش کنی جوری راضی نگهش دار و طوری رفتار کن که دیگه دلش نخواد به مرد دیگه ای نگاه کنه.
    آدمها وقتی به یه نفر متعهد میشن که بهش مطمئن باشن. تو اون اطمینان رو بهش بده..

  • Angelo

   دقیقا و دقیقا و دقیقا مشکل مردان سرزمین ما همین بلاتکلیفی با خودشان و این تضاد های شدید درونی بر سر خواسته ها و ارزش هایشان است!!! از طرفی می خواهند نیاز سکسی و جنسیشان بر طرف شود و با دختری که حاضر به این کار نیست بد رفتاری می کنند و ترکش می کنند، از طرفی وقتی دختری با مقوله ی سکس راحت و معقول و منطقی به عنوان نیازی طبیعی مانند غذا یا خواب برخورد می کند فوراً به او اَنگ می زنند یا به زبان در رویش یا پشت سرش یا در دلشان و خیال های ناجور درباره اش می کنند. کسی توقع مالی داشته باشد می گویند به خاطر پول و سوء استفاده ی مالی دوستی می کند، کسی درکشان کند و توقعی نداشته باشد اوهام برشان می دارد که آن دختر اگر با ارزش می بود اینقدر بی توقع نبود یا با بی پولی یک پسر کنار نمی آمد! و یا های دیگر…! از اول که هنوز وارد ارتباطی نشده اند اتمام حجت می کنند که قصد ازدواج ندارند اما بعد از دو هفته خاستگاری می کنند و اگر به هر دلیل بهشان جواب مثبت ندهی بدِ عالم می شوی.
   و هزاران هزار تناقض و کنتراست های شدید درونی و بیرونی دیگر! آخر تلاش کنید تکلیف خودتان را با خودتان یکسره و روشن کنید و بعد بروید پی ایجاد ارتباط.
   بلا تکلیفی هایتان تا کی و کجا ادامه خواهد داشت؟؟!! دخترخانمی که وارد یک ارتباط می شود عروسک خیمه شب بازی نیست که هر دقیقه به یک ساز ناکوک برقصد!

  • نسیم

   میبینی که عزیزم
   خودشونم نمیدونن!

   • سهیل

    من 2 ساله که دارم اروپا زندگی میکنم و تابحال با هیچ دختری رابطه نا مشروع نداشتم و ساده تر بگم من عشق رو در سکس نمیبینم من عشق رو در حس آرامش باهم بودن میدونم عشق رو تو این میبینم که سرش رو سینم باشه و نوازشش کنم و مدتی که با یه دختری ایرانی دوست بوم و عاشقش بودم بهش وفا دار بودم و بهش خیانت نکردم اما بعضی اوقات واقعن ازدواج به این آسونی نیست من الان سه سال از کورس آموزشی تخصصم مونده من الان نمیتونم به ازدواج در سال آینده فکر کنم ولی دخترای ایزان اینو نمیتونن درک کنن. فکر میکنن میخوام بهش خیانت کنم که نمیخوام باهاش ازدواج کنم و زود یاد دبه ترشی میفتن بابا به چه زبونی بگم من اونقده عاشقت شدم که هیچ دختری رو به زیبایی تو نمیدونم و به هیچ دختری غیر تو فکر نمیکنم پس مطمعن باش که نسبت به تو تعهد دارم.

    • roya

     همین که به سکس بدون ازدواج می گین رابطه ی نامشروع، در حالی که اروپا زندگی می کنین و مشروعیت در اونجا چیز دیگه ست، نشون می ده که وضع چندان خوب نیست
     تو یه رابطه، اگه بعد از چند وقت رابطه ی جنسی ای ایجاد نشه، یه مشکلی وجود داره. اگه همه ش هم شکل گرفته باشه برای اون فرو کردنه، بازم مشکل داره. ما همچین متعادل بودنایی رو دوس نداریم یاد بگیریم.

     • پوریا

      من هم خارج از کشور هستم ولی با نظر شما مخالفم تازه با این که مرد هستم! آمار سقط جنین رو تازه با وجود این همه ابزار پیشگیری اگر ببینید, آمار طلاق رو اگه ببینید, طول عمر روابط رو در کشورهای دیگه نگاه کنید؛ و… خیلی چیزهای دیگه رو هم به نظر بیارید اون وقت این طور با قدرت این نظر رو نمی گید. البته این رو می پذیرم که سنت ها هم خیلی اوقات مشکل ساز هستن ولی ازدواج, خانم محترم, با سکس خیلی متفاوته.

  • ممد کس مغز

   کس!

 • مینا

  مرد ایرانی خوب فرصت طلب شده است زمانیکه دلش می واهد دختر باید سنتی باشد زمانیکه دلش می خواهد مدرن ، دوست عزیز تکلیفتو مشخص کن از خودت چی می خوای چه برسه به اینکه بقیه

 • یاور

  رابطه عاطفی سالم یک تعریف خاص و ساده دارد که برخی از اجزایش را در اینجا جهت استحضار دوستان آورده ام. گاهی بهتر است در نقطه نظرات خویش تجدید نظر فرمایید.

 • دختر آشنا

  جناب خیلی حرفاتون جالب بود. دخترانی که رابطه داشتند و ازدواج خواستند و مردی که دختری پیدا میکند که رابطه دارد و ازدواج نخواسته؟ شما برنده یا بازنده کدام بازی شدی شما پات شده اید حتی نمی دانید که از خودتون و زندگیتون چی میخوایید. شما قبل ازدواج می خوایید غربی باشید و بعد از ازدواج شرقی؟ من در سن 32 سالگی مجردم. دوست پسر ندارم(گیرم بگویید مشگل روانی دارم مگر میشود ) میدانی چرا ندارم؟ جون خسته شدم از پیشنهادهای دوستی که از جوانی تا الان داشتم. بعد دو هفته از ادم سکس میخواهند. تمام رابطه های دوستی این چنین میشود و اگر دختری سکس نخواست رابطه بدون شروع تمام است. و بیزارم از دخترانی که تا با پسری دوست میشوند دلشان میخواهد بعد دو هفته پسر خواستگارشان شود. تقصیر شما هم زیاد نیست. دنیای ما و فرهنگ ما این چنین ما را پرورش داده. حالا که دختری غربی و با فرهنگ که شبیه رویاهایت است یافته ای چشمانت را بر رابطه های قبلیش ببند و از او بخواه از همین امرو تنها برای تو باشد

 • omid

  هموطن عزیز و تقریبا هم سن و سالم،
  تمام این قضیه برای من پیش اومده، ما مردای ایرانی اغلب دوست داریم به دروغ هم شده خودمونو راضی نگه داریم و بگیم انشالاه گربه است
  شک نکن داره خیانت میکنه. من ماهها با همچین شخصی ارتباط داشتم و نمیگم برگرد به گذشتت که اون خیلی دردسر داره
  سعی کن در مورد این آدم احساساتتو کنترل و به حداقل برسونی تا یه وقتی جدا شدن ازش ضربه ای بهت نزنه چون اصلا برای این آدما مهم نیست.
  البته اینو جلوتر به دوستانیکه راجع به طرز فکر من مشکل دارند بگم: متاسفانه در ایران بازار بازی با احساسات بقیه برای خانوما داغتره و در خارج از ایران به این شکل نیست.
  خوش باش حالشو ببر

  • roya

   چه بامزه!
   من همچی دختری هستم، خیلی شباهت دارم به سین این قصه. ولی تا الان، هیچ وقت نه به کسی خیانت کردم، نه حتی فکر خیانت در آینده به ذهنم خطور می کنه. من به حیطه ی شخصیم اهمیت می دم و دوست ندارم کسی فکر کنه که صاحب منه، یا حق داره منو کنترل کنه. در جواب، منم به اون سخت نمی گیرم و می ذارم دنیای شخصی خودشو داشته باشه.
   شما رو نمی دونم، ولی این دختر این قصه، دلیلی برای خیانت نداره. به نظر می رسه هر لحظه بخواد می تونه از این پسر جدا شه. پسر هم که براش چیز خاصی نداره. یعنی سوءاستفاده ای نم یکنه ازاین پسر. پس یا واقعا داره از این رابطه لذت یم بره که در این حالت خیانت معنایی نداره (دخترا تنوع طلبی کمتری دارن به نظر من)، یا این که لذت نمی بره و خیلی زود داوطلبانه جدا می شه از این پسر.

   • پوریا

    شما می گی مثل این دختره هستی ولی می گی به کسی هم خیانت نکردی؟ چه طور می شه کسی که تو هفته اول با ادم سکس کنه و این قدر آزاد اندیشه که این آقا می گه, به طرفش خیانت نکنه؟ به نظر من دخترانی که نظرشون مثل شما هست، زیاد به ازدواج اهمیت نمی دن. من یه مردم و معتقد به این که آزادی, یعنی انتخاب قید و بند درست. بنابراین این آدم اصلا آزاد نیست. باید یه واژه دیگه استفاده کنی.

 • پوریا

  واقعا از نصیحتتون خوشم نیومد این دفعه.

 • Бабак

  این یارو به احتمال زیاد گی هست و هنوز به اون چیزی که ته ذهنشه نرسیده. بیخودی دختر مردم رو هم علاف خودت نکن عمو.

 • Farhad Ahmadi Assil

  این معضل بزرگیه و ریشه دار .مقصر اصلی قانون بازانی هستند که در اول شورش ۵۷ به مراکز تفرج جوانان حمله کردند و خودتان بهتر می‌دانید چه بلایی سر زنان و در نهایت پسران ایران اومد و فرهنگ دیکتاتوری فاشیستی بر جوانان غالب شد و سنت ازدواج سالم تقریبا مرد. جالب اینه که بچه هایش همون تندروهای انقلابی شورشی الآن جزو فاسدترین اقشارند که همه شما شاهدید.دوستان این بلایی بود که سرمان امد مرد و زن. پس حالا واقع بینانه‌تر نگاه کنیم و هم دو روز دنیا عاقلانه شاد باشیم و هم سعی کنیم در این خفقان بیفرهنگی خودمان فرهنگ بیافرینیم. یا اینکه همگی بمیریم….

 • Ali Irani

  دوست عزیز اول لازم است هدف از ارتباط با دختران را برای خودت مشخص کنی که آیا ازدواج میخواهی بکنی یا میخواهی فقط سکس کنی.همانطور که تو آزادی که ازدواج کنی یا سکس کنی لازم است به دختران هم این آزادی را قایل باشی که ازدواج بخواهند یا سکس تنها.بنابراین نمیتوان به هیچیک از آن دختران ایراد گرفت که چرا فوری ازدواج میخواهند یا به آن یکی هم نمیتوان ایراد گرفت که چرا برنامه شخصی دارد. خودتان نوشته اید که نمیتوانستم رفتارهای آزاد وی را تحمل کنم.ببین دوست عزیز تو به خودت این حق و آزادی را قایل هستی که نرسیده دختر مردم با تو سکس کنند و اصلا مقاومت نکنند ولی آزادی همان دختر را که آسا ن گیر است نداری.یکی از مهمترین مشکلات ما ایرانیان در هر جنبه ای از زندگی این است که آزادی را در تمام موارد زندگی برای خودمان میخواهیم ولی برای دیگری نمیخواهم.اگر هدف خودت از ارتباط با دختران ازدواج است راهکار ازدواج آن نیست که فورا سکس بخواهی. اکثر پسران و یا شاید بتوان گفت نزدیک به صددرصد پسران در ارتباط با دختران هدفشان سکس است. حال در این میان دختران زمانی که مقاومت میکنند بجای اینکه برای مقاومت آنان احترام قایل شوند فورا اتهام امل و سنتی بودن و … میزنند و برخی هم فورا به این مساله انگ سیاسی میزنند و سکس را هم از دریچه سیاست مینگرند و میگویند بعد از انقلاب چون به باشگاهها حمله شد به همین دلیل رابطه ها مختل شد. سکس را هم سیاسی میکنند این هم یکی دیگر از بیماریهای فرهنگی ما ایرانیان است. باید از این دوستان پرسید چرا از دریچه حقوق بشر و آزادی انسان به این موضوع نگاه نمیکنید؟

 • OJ

  استاد منظور شما از سکس نصفه نیمه، لاپایی بود ؟ لطفا تفهیم اتهام بفرمایید.