داستان یک انسان با 3 سرنوشت

Versions3-4همه ما اتفاقات عجیبی را می توانیم به یاد آوریم که مرگ و زندگی خودمان یا دیگران را رقم زد. آدم های که از مسافرت با ماشین یا هواپیما جا ماندند و به همین خاطر از تصادف مرگبار همان ماشین یا هواپیما جان سالم به در برده اند.

اگر کمی دقت کنیم می توانیم پی ببریم انتخاب های که در مقاطع مختلف زندگی داشته ایم منجر به وضعیت کنونی ما شده است. وضعیتی که می توانست کاملا عوض شده باشد. برای این موضوع جالب که هم بسیار عمومیت دارد و هم خیلی خصوصی است Laura Barnett رمان زیبای نوشته است که توانست با ظرافت تمام حد فاصل بین سرنوشت، تصادف و انتخاب را به تصویر بکشد.

در داستان « یک نوعی از ما»، دختر دانشجو «ایوا» با دوچرخه به سمت دانشکده ادبیات می رود. او برای کچ کردن راهش از مسیر یک سگ، دوچرخه اش پنچر می شود. تصادف یا سرنوشت هر چه که دوست دارید اسمش را بگذارید او را با دانشجوی سال دوم حقوق « جیم» آشنا می سازد که به او در تعمیر دوچرخه کمک می کند.

این اتفاق ساده در طول داستانی که 60 سال زندگی « ایوا» را در بر می گیرد  سه بار و درست از همان لحظه تکرار می شود. بار اول دختر دانشجو بعد از آشنایی با  جیم، با دوست پسرش دیوید به هم می زند و با وی ازدواج می کند. در داستان دوم دوچرخه پنچر نمی شود و « ایوا» با دوست پسرش دیوید ازدواج می کند. بار سوم دوباره دوچرخه است که در جاده کنار دانشگاه باعث پنچر شدنش می شود. این بار « ایوا» زندگی بدون عشقش، طور دیگری رقم می خورد.

با وجود آنکه واکنش ها و تصمیمات « ایوا» در هر یک از 3 نوع زندگی که از او نوشته می شود عوض می شود ولی شخصیت اصلی اش همیشه ثابت است. داستان و شیوه ای که حوادث در آن چیده شده است اجازه نمی دهد هیچ کدام از انواع زندگی که « ایوا» انتخاب می کند نسبت به دیگری برتری داشته باشد.

شاید فرقی نمی کند چه تصمیمی گرفتیم یا چه واکنشی نشان دادیم چون به هر حال می توانست به هر شکل دیگر اتفاق افتاده باشد. این درک و فهم ساده ولی دقیق، شاید بتواند به ما فرصت دهد افسوس و یاس را به زندگی سرشار از تقدیر، تصادف و انتخاب راه ندهیم.

 

http://www.laura-barnett.co.uk/the-versions-of-us/

http://www.telegraph.co.uk/culture/books/bookreviews/11628510/The-Versions-of-Us-by-Laura-Barnett-review-triumphant.html

 

More from ونداد زمانی

شاهین نجفی و ترانهِ توهین به همه

ترانه جدید شاهین نجفی تند و بی پروا است. لحن بی حرمت...
بیشتر بخوان
 • بی نام

  فیلم Run LOLA Run همین روی همین محور هست. فیلم خیلی خوبیه.

  • Alireza Rajayi

   از قضا دیشب دیدمش
   حالا فیلم از داستان کپ زده موضوع رو یا عکسش صادقه؟

 • Daash

  حدود 30 سال پیش محسن مخملباف در فیلم ممنوع شده خود به نام نوبت عاشقی به این موضوع پرداخته بود.

 • بهزاد

  این کتاب رو چجوری میتونم از ایران تهیه کنم؟