تفاوت جنسی زنان و مردان

2

مدتی پیش خانم سیندی مستون و دیوید باس، که هر دو از استادان روان‌شناسی دانشگاه تگزاس هستند کتاب تحقیقی مشترکی را با عنوان «چرا بشر رابطه جنسی دارد؟» منتشر ساختند و به سهم خودشان سعی کردند فرق بین میل جنسی مردان و زنان را توضیح دهند.

دیوید باس: تفاوت بزرگی بین لحظهٔ کامیابی جنسی مردان با حالتی که به زنان در آن لحظه دست می‌دهد وجود دارد. کامیابی مردان، خیلی آشکار و حتی قابل رویت است و در همهٔ مردان تقریبا به یک شکل صورت می‌گیرد؛ اما رفتار زنان در لحظهٔ کامیابی اصلا شبیه به هم نیست.»

زنان در موقعیت‌های عاطفی متفاوت، با شریکان جنسی مختلف و حتی در روزهای مختلف ماه، احساساسات متفاوتی را از خود بروز می‌دهند. نحوه علاقمند شدن مردان به زنان، به گونه‌ای دقیق‌تر برملا کنندهٔ اختلافی‌ست که بین دو جنس وجود دارد. معمولا زیبایی فیزیکی زنان، محرک اولیهٔ امیال جنسی مردان است؛ در صورتی‌که زنان، از ساختار بسیار پیچیده‌تری بهره می‌برند.

به نظر می‌رسد برای زنان، ترکیبی از خصوصیات فردی، جایگاه اجتماعی، بوی بدن و زیبایی فیزیکی مرد‌ها به علاوه چندین عامل دیگر، مهم است و این عوامل، دست به دست هم می‌دهند تا میل جنسیشان تحریک شود.

 سیندی مستون: در حال حاضر، ما می‌دانیم که رابطهٔ جنسی تنها به عشق، لذت و تولید مثل محدود نمی‌شود. در حین تهیه این گزارش تحقیقاتی واقعا شگفت زده شدیم از این‌که، دلایل بی‌شمار و متفاوتی برای رفتار جنسی در یک جامعه وجود دارد.

از یک‌سو، گاهی انگیزه‌های خیرخواهانه، برقرار کنندهٔ یک رابطه جنسی است و گاهی نیز شاهد افراط از سوی دیگر هستیم، یعنی می‌بینیم دلایل شرورانه و پلید نظیر حسودی، انتقام، رقابت و … برپا سازنده یک کشش جنسی می‌شوند.

نکتهٔ جالب دیگر، نگاه کاملا متفاوت زنان نسل جدید است که در پروسه جمع‌آوری تحقیقات با آن روبرو شدیم. اخلاقیات جنسی نسل جدید زنان، حتی با زنان ۱۰ سال مسن‌تر از خودشان هم فرق دارد.

رابطهٔ سکسی این زنان جوان، فقط براساس لذت است و حتی احساس خوبی نسبت به شریکان جنسی‌ای که احساس تعهد می‌کنند هم ندارند. این نسل از زنان از باکره بودن خود شرمنده هستند و می‌خواهند در اولین فرصت آن را از سر بگذرانند.

زنان جوان جامعه کنونی می‌خواهند تجربیات جنسی فراوان داشته باشند و از اینکه قادرند با زنان دیگر در این زمینه رقابت کنند خوشحال هستند. آنها کنجکاوی جنسی زایدالوصفی دارند و می‌خواهند مردان سنین مختلف، نژاد‌ها و فرهنگ‌های گوناگون و حتی مردانی با آلت‌های تناسلی مختلف را تجربه کنند.

دیوید باس: ایجاد شاخه‌های جدید حیات، که موتور اصلی پروسه تکامل است، فقط و فقط از طریق فعالیت متنوع جنسی موجودات زنده صورت گرفته است. روابط گسترده جنسی و آمیزش گونه‌ها، باعث خلق مدل‌های جدیدتری می‌شود که قابلیت تطبیق بیشتری با جهان پیرامون خویش دارند.

از زمان‌های بسیار کهن تاکنون، همواره شاهد این امر هستیم که برای روابط جنسی، بشر، قراردادهای مخصوصی را مدون کرده است. قراردادهای زناشویی، از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین زد و بندهای جنسی بشر بوده‌اند؛ قوانینی که هیچ‌گاه به اختیار زنان برقرار نشده است. گزارش ما، بازگو کننده اجرای عملی قراردادهای جنسی است که نسل جدید زنان، خودشان اختیار، تعیین و اجرا می‌کنند.

 

Why Women Have Sex , Sally Law, The New Yorker magazine

http://www.newyorker.com/books/page-turner/ask-an-academic-why-women-have-sex

ویرایش و بازنشر مجدد از ارشیو

More from مرد روز

یک خوابِ خوب ۴ شرط دارد

نظرات متفاوتی در باره یک خواب خوب و کامل وجود دارد. بعضی ها...
بیشتر بخوان
 • Aliii

  Page dastan haye sexiye majale mard rooz , Page dastan haye sexiye majale mard rooz , Page dastan haye sexiye majale mard rooz

  • marderooz

   اقای Aliii عزیز شما حق تان است خوش تان نیاید ولی دیگرانی هم هستند که مثل شما بزرگ سال هستند تشخیص دارند چه می خوانند و چرا می خوانند.

   دوست محترم دهها سال است در روز روشن بعضی ها در ایران سر چهارراه ها می ایستند و به بقیه افراد مثل خودشان می گویند چه بپوشید؟ چه بنوشید و چگونه فکر کنید. عزیز محترم دیدیم که کار نکرد. باور کنید ناهنجاری ها از بی احترامی از انسان است و قیم شان بودن. اجازه دهید همه مثل شما حق و تشخیص داشته باشند. باور کنید این احساس حق مطلق بودن امثال شما بر مهربانی و صداقت و سلامت اخلاق نمی افزاید.

   نگرانی شما دوست داشتنی است و ما می فهمیم. ما هم مثل شما نگران انحرافات و هدر رفتن شعور و عاطفه بشری هستیم

   ممنون

 • مرتضی

  از یک‌سو، گاهی انگیزه‌های خیرخواهانه، برقرار کنندهٔ یک رابطه جنسی است و گاهی نیز شاهد افراط از سوی دیگر هستیم، یعنی می‌بینیم دلایل شرورانه و پلید، برپا سازنده یک کشش جنسی می‌شوند.

  نکتهٔ جالب دیگر، نگاه کاملا متفاوت زنان نسل جدید است که در پروسه جمع‌آوری تحقیقات با آن روبرو شدیم. اخلاقیات جنسی نسل جدید زنان، حتی با زنان ۱۰ سال مسن‌تر از خودشان هم فرق دارد.

  رابطهٔ سکسی این زنان جوان، فقط براساس لذت است و حتی احساس خوبی نسبت به شریکان جنسی‌ای که احساس تعهد می‌کنند هم ندارند. این نسل از زنان از باکره بودن خود شرمنده هستند و می‌خواهند در اولین فرصت آن را از سر بگذرانند.

  زنان جوان جامعه کنونی می‌خواهند تجربیات جنسی فراوان داشته باشند و از اینکه قادرند با زنان دیگر در این زمینه رقابت کنند خوشحال هستند. آنها کنجکاوی جنسی زایدالوصفی دارند و می‌خواهند مردان سنین مختلف، نژاد‌ها و فرهنگ‌های گوناگون و حتی مردانی با آلت‌های تناسلی مختلف را تجربه کنند.

  واقعا از نویسنده میخوام یه دفعه دیگه همین متنی رو که من بالا از متن اصلی کپی کردمو بخونه ببینه اصلآ خودش میفهمه چی گفته

  • marderooz

   سلام مرتضی عزیز. به همان ترتیبی که متن را اوردی سعی می کنیم به زبان محاوره ای بنویسیم که نویسندگان چه تعبیری از مرام و اخلاق جنسی نسل جوان زنا غربی دارند:

   بعضی از نسل جدید زنان جوان در غرب، از سر دلسوزی و محبت رابطهجنسی ایجاد می کنند. بعضی ها از سر غیض و انتقام از فرد دیگر به رابطه سکسی تن می دهند.

   نسل جدید زنان جوان، سکس را یک عمل تفریحی و لذتبخش برای خودشان می دانند و به دنبال احساس عاطقی و و ابستگی و دلدادگی نیستند.

   نسل جوان کنونی در غرب می خواهد در حد مقدور، بیشتر و متنوع تر، رابطه جنسی داشته باشد. با مردها در سنین و نژادهای مختلف دنبال این تنوع و میل هستند. رفتاری که مردها و مذاهب مردانه هزاران سال است انجام می دهند و حتی قانونش را هم نوشته اند.

   مرتضی عزیز این نتایج در نتیجه تشخیص این تیم از روابط جنسی نسل جدید و جوان غذبی است.
   اینجا ارزش گذاری و یا درست و غلط بودن مطرح نشده است.

   ممنون

 • keyhan

  chizi k man baram ajibe ine k chera ye ede mikhan in masaelo enkar konan , man tu jamae mokhtalefe pesara budam , tu rade hae mokhtalefe ejtemayi , hatta unayi k ba dokhtaraye ziadi rabete dashtan in masale k jense mokhalefe ma ham mitoone rabete ziad dashte basheo doos nadashtan ,, be nazare man jamee b jayi reside k ham jense mozakar va ham moanas vaqti niaz b chizi dashte bashan bedoone in k khejalat bekeshan baane mosatqim mikonan , k b nazare man behtare….

 • سردرگم

  واقعا درست نوشته به نظر من. مثلا من شوهرمو خيلي دوست دارم ولي اصلا ميل جنسي بهش ندارم و خيلي وقته تو اين برزخ موندم كه چرا دوسش دارم ولي اصلا بهش تحريك نمي شم. 🙁

 • عماد

  بهترین مجله فارسی هستید. هر روز با عشق و علاقه به سایت شما سر می زنم. ممنون

 • علیرضا

  واقعا سپاسگزارم از مطلب فوق العادتون بخصوص این که این اطلاعات در کنفرانس هفته آینده بخش جنسی به شدت برام کاربردی هست و همچنین مطلبتون درباره cooling effect اگه درست نوشته باشم .
  سپاسگزار میشم اگه مطلبی درباره خشونت هم نوشته باشین لینکش رو بتونم داشته باشم .
  خسته نباشید .

 • محمد

  ازتشویق انسان به بی نهای طلبی صرف جز جنگ و نزاع بیشتر در دنیا هیچ چیز حاصل نمیشه!اگه قرار باشه “هرکس” ورای جنسیت،هرچیزی رو بخواد تجربه کنه و بدست بیاره اونموقع هیچ قانونی برای جلوگیری از تلاقی خواسته ها نمیشه وضع کرد

 • گولوله

  زنان هر روز بیشتر و بیشتر غریزی رفتار میکنند و فکر کنم مدرنیته نقطه اوج بشریت بوده و منحنی به سمت دوباره حیوان شدن شکسته…این مطلب سطحی اینو نوید میده.

  • خرد دئست

   از دیدگاه فیزیولوژیکی بخوایم نگاه کنیم ما هم نوعی حیوان هستیم که مسیر تکاملمون از آخرین پسر عمومون ، شانپانژه جدا شده.
   این مذهب هست که میخواد بشر رو با ایجاد احساس گناه نسبت به اصلی ترین غرایزش کنترل کنه.