دختر باید آفتاب ندیده باشه

سلام. مدتی پیش به دختری از دانشکده علاقمند شدم. فهمیدم که ایشون هم به من توجه داره. محیط دانشکده بسیار کوچک است و این دختر قبلا با پسری در دانشکده دوست بوده ولی قطع رابطه کرده است. به دلیل دخالت­ ها و سم پاشی هایی که اطرافیان می کنند با این قضیه راحت نیستم. نمی دونم معنیش چیه ولی دیگه حتی نمی تونم راحت به چشماش نگاه کنم. حس عجیبی همرا با عذاب وجدان دارم که چرا به توجه این دختر پاسخ نمیدم؟ دیگه دل و جرأت درس خوندن ندارم و به شدت احساس تنهایی میکنم. ممنون میشم کمکم کنید.

جاوید عزیز

فرهنگ هایی هستند که تجربه آشنایی دختران و پسران در قبل از ازدواج را مذموم می دانند چون فکر می کنند اساساً زن باید بکر و ساده و به عبارتی آفتاب ندیده باشد. این تعریف و توقع از زن تا حدودی مربوط به بخش غریزی و باستانی مغز ما است.

تعریف و هویت اصلی زن در سنت های باستانی این است که زن وسیله ای برای تکرار نسلِ مرد است و برای همین زن باید قوی، درشت، سالم، جوان و از همه مهمتر باکره باشد. بسیاری از مذاهب بخصوص مذاهب دره نیل، زن را به نوعی اغواگر و زمینه ساز گناه و انحراف مرد هم می بینند و و در روایت های همگی ،شان، سیبی که زن به مرد می دهد باعث اخراج شان از بهشت اولیه می شود. زن در مجموع از دید این تفکر قدیمی، قابل اعتماد نیست.

برای همین دختران به محض بلوغ باید شوهر داده شوند یا کاملا دور از چشم اغیار نگه داری شوند و پوشش کامل برای شان توصیه می کنند. البته باید واقع بین بود و یک سره به قاضی نرفت. بخش بزرگی از این تدبیرها ناشی از موقعیت خشن ترِ زندگی قبیلگی و درصد بالای دزدیدن زنان و دختران در جوامع قدیم بوده است و تا حدودی این قوانین برای آن دوران منطقی و کارایی داشته است.

اما عذاب وجدان تو جاوید عزیز برای این است که می دانی این روزها دختران را نمی توان آفتاب ندیده فرض کرد و یا  پلمپ شده نگاه داشت. می بینی و می دانی که مثل تو با هوشند و قدرت استقلال و سلیقه و شعور دارند. به خاطر درک ناشی ازکارکرد لایه مغز جلوی پیشانی ات که اتفاقات و دستاوردهای اجتماعی جدید را در خود جای داده است به او حق می دهی که مثل خودت کنجکاو باشد و با دیگران تماس داشته باشد و تجربه دوستی با مرد داشته باشد. اجازه ها و حق هایی که هم بستگی به محیط پیرامون تو و اندازه شعور و درک خودت  از جامعه ات و زندگی دارد.

از من می شنوی به توجهی که در قلبو ذهنت برای او ایجاد شده گوش بده. آن دختر به دلایلی خاص، توجهِ تو را کسب کرده است. پس به خودت گوش کن و برو جلو. البته …هیچ قانون ازلی وجود ندارد که اشتباه نخواهی کرد ولی برو و آشنا شو و به خودت و او حق معرفی بده

بهمن

 

 

Written By
More from بهمن

او رفت و تقریبا پشت سرشم نگاه نکرد

سنگ صبور عزیزم سلام. من دختری هستم که همیشه تو روابطم یه...
بیشتر بخوان