دختر باید آفتاب ندیده باشه

سلام. مدتی پیش به دختری از دانشکده علاقمند شدم. فهمیدم که ایشون هم به من توجه داره. محیط دانشکده بسیار کوچک است و این دختر قبلا با پسری در دانشکده دوست بوده ولی قطع رابطه کرده است. به دلیل دخالت­ ها و سم پاشی هایی که اطرافیان می کنند با این قضیه راحت نیستم. نمی دونم معنیش چیه ولی دیگه حتی نمی تونم راحت به چشماش نگاه کنم. حس عجیبی همرا با عذاب وجدان دارم که چرا به توجه این دختر پاسخ نمیدم؟ دیگه دل و جرأت درس خوندن ندارم و به شدت احساس تنهایی میکنم. ممنون میشم کمکم کنید.

جاوید عزیز

فرهنگ هایی هستند که تجربه آشنایی دختران و پسران در قبل از ازدواج را مذموم می دانند چون فکر می کنند اساساً زن باید بکر و ساده و به عبارتی آفتاب ندیده باشد. این تعریف و توقع از زن تا حدودی مربوط به بخش غریزی و باستانی مغز ما است.

تعریف و هویت اصلی زن در سنت های باستانی این است که زن وسیله ای برای تکرار نسلِ مرد است و برای همین زن باید قوی، درشت، سالم، جوان و از همه مهمتر باکره باشد. بسیاری از مذاهب بخصوص مذاهب دره نیل، زن را به نوعی اغواگر و زمینه ساز گناه و انحراف مرد هم می بینند و و در روایت های همگی ،شان، سیبی که زن به مرد می دهد باعث اخراج شان از بهشت اولیه می شود. زن در مجموع از دید این تفکر قدیمی، قابل اعتماد نیست.

برای همین دختران به محض بلوغ باید شوهر داده شوند یا کاملا دور از چشم اغیار نگه داری شوند و پوشش کامل برای شان توصیه می کنند. البته باید واقع بین بود و یک سره به قاضی نرفت. بخش بزرگی از این تدبیرها ناشی از موقعیت خشن ترِ زندگی قبیلگی و درصد بالای دزدیدن زنان و دختران در جوامع قدیم بوده است و تا حدودی این قوانین برای آن دوران منطقی و کارایی داشته است.

اما عذاب وجدان تو جاوید عزیز برای این است که می دانی این روزها دختران را نمی توان آفتاب ندیده فرض کرد و یا  پلمپ شده نگاه داشت. می بینی و می دانی که مثل تو با هوشند و قدرت استقلال و سلیقه و شعور دارند. به خاطر درک ناشی ازکارکرد لایه مغز جلوی پیشانی ات که اتفاقات و دستاوردهای اجتماعی جدید را در خود جای داده است به او حق می دهی که مثل خودت کنجکاو باشد و با دیگران تماس داشته باشد و تجربه دوستی با مرد داشته باشد. اجازه ها و حق هایی که هم بستگی به محیط پیرامون تو و اندازه شعور و درک خودت  از جامعه ات و زندگی دارد.

از من می شنوی به توجهی که در قلبو ذهنت برای او ایجاد شده گوش بده. آن دختر به دلایلی خاص، توجهِ تو را کسب کرده است. پس به خودت گوش کن و برو جلو. البته …هیچ قانون ازلی وجود ندارد که اشتباه نخواهی کرد ولی برو و آشنا شو و به خودت و او حق معرفی بده

بهمن

 

 

Written By
More from بهمن

آتش بدون دود نمی شود. جوان بدون گناه

سلام. من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم. 24 سال سن دارم و دارای...
بیشتر بخوان
 • آسمان آبی

  هر چیزی قدیمی الزاما نا درست نیست و هر چیز جدیدی الزاما نباید پیروی شود. در این نمونه بخصوص این فرد باید ببیند تا چه حد این موضوع برای او اهمیت دارد. بنظر می آید آمادگی انجام آن را ندارد و ژن های صحیح سنتی اش هنوز مشغول هستند و نمی توانند خود را با واقعیات صحیح جامعه امروزی وفق دهند! اگر بخواهد بخود فشار بیاورد در کوتاه مدت شاید بتواند آن را سرکوب کند ولی در بلند مدت که تب و تاب عشق و شهوت خوابید و واقعیت ها عریان تر به میدان آمدند دچار مشکل اساسی خواهد شد و شاید به طلاق بکشد و هم دختر را بدبخت کند و هم خودش را! از طرف دیگر تمامی آنچه که گفتید در مورد رفتارهای غریزی کامل نیست. جانوران نر در طبیعت نیز با چنین مشکلی مواجه هستند. آنها سر ماده ها می جنگند و حتی سعی می کنند آنها را از چنگ هم در بیاورند.برای آنها گذشته ماده مهم نیست بلکه مهم این است که این ماده اکنون فقط مال آنها باشد و اسپرم دیگری را نپذیرد! از طرف دیگر جنس ماده در اینجا زن, قابلیت اتصال زیادی به نر های مختلف دارد. یعنی او می تواند عاشق نر های زیادی بشود و تنها روی یک مورد خاص نظر ندارد. برای او هم این مهم است که خود را متعلق به یک نر بداند و از او بارور بشود و تشکیل خانواده بدهد. بطور خلاصه این نشد یکی دیگر! پس اینکه این دختر قبلا با کس دیگری دوست بوده است مهم نیست بلکه دوستی کنونی او مهم است. از طرف دیگر این مشکل بوجود می اید که این دختر طعم دوستی های مختلف را چشیده است و او خوب خواهد بود اگر شوهرش خوب باشد والا چون تجربه قبلی دارد می تواند بسوی دوستی های پیشین و یا جدید قدم بگذارد و شاید در صورت داشتن محدودیت در جدا شدن اقدام به خیانت کند.بنابراین شوهر او حتما باید باب میلش باشد و اگر نبود حتما جدا شود. اگر پای بچه به میان آید دیگر واویلاست و شور بختی چند برابر خواهد شد.هر مشکلی را می توان درمانکرد ولی مشکل بچه لاینحل است . این دوست ما هر کاری می کند بکند فقط برای چند سال بچه دار نشود تا شرایط را بطور عملی ببیند.

  • رها

   ” آنچه که گفتید در مورد رفتارهای غریزی کامل نیست. جانوران نر در طبیعت نیز با چنین مشکلی مواجه هستند. آنها سر ماده ها می جنگند و حتی سعی می کنند آنها را از چنگ هم در بیاورند…….”

   من با مقایسه رفتارهای جنسی حیوانات, با روابطی مثل ازدواج در انسانها, که بطور توامان هم غریزی است, هم عاطفی و هم اجتماعی, بطور کلی مخالفم. یادمان باشد که رابطه نر و ماده حیوانات در طبیعت رابطه ای دائمی و مادام العمر نیست و این خیلی چیزها را عوض می کند. اگر رابطه حیوانات را با خوشگذرانی و لذت در انسان مقایسه میکردید منطقی تر بود.
   مشکل بچه هم در حیوانات با مشکلات انسان فرق دارد.بچه های حیوانات بسرعت بزرگ شده و قادرند روی پای خود بایستند و بمحض اینکه چنین شد از والدین شان جدا میشوند. و به این ترتیب با بزرگ شدن و جدا شدن بچه ها از والدین شان, خانواده حیوانی از هم میپاشد و والدین میتوانند جفت جدیدی انتخاب نمایند. تنها استثنا میمونها هستند که پس از جدا شدن کودکان از والدین, رابطه برقرار میماند.

   در انسان بعلت طولانی بودن نسبی دوران کودکی در انسان از یکسو و نیازهای پیچیده جامعه انسانی که والدین باید کودکان خود را برای ان آماده نمایند, دورانی که کودکان با والدین شان میمانند بیشتر است. ضمن آنکه همنطور که قبلا هم گفتم انتظار جامعه انسانی از یک زوج آنستکه مادام العمر با هم زندگی کنند که این بطور کلی شرایط کیفی جدیدی را بوجود میاورد.

 • احسان

  . کسی که یکبار خطا کنه به راحتی دوباره خطا خواهد کرد. این یک اصل جهان شموله!! ولی مسله رابطه جنسی خارج از ازدواج برای کشورهای دیگه راحت حل شده ولی نه برای ایران. توصیه های این ادمین احمقم ریشه از حرفای غیر ایرانی داره.پس خودتو و آیندتو تباه این دخترک نکن.

  • او

   حرف حساب ایرانی غیر ایرانی نداره کسخل!

  • نون

   اولا از کجا معلوم که دختره رابطه ی جنسی داشته بوده باشه با دوست قبلیش؟!
   ثانیا شما که انقدر رو بکارت دختر تاکید داری به باکرگی مرد پیش از ازدواج هم معتقدی ؟

   امکان نداره 2 تا باکره ازدواج کنن و بعد از ازدواج به خطا برن؟!
   شما با این دیدگاه بسته ت بهتره از اصول جهان شمول صحبت نکنی !

   • رها

    “اولا از کجا معلوم که دختره رابطه ی جنسی داشته بوده باشه با دوست قبلیش؟!”

    از کجا معلوم نداشته؟ یعنی شما میفرمایید که این دو نفر برای قرائت قران با هم جفت و جور شده بودند؟ از ان گذشته برای یک دختر رابطه جنسی آخرین مرحله یک رابطه است, در حالیکه برای پسر, سکس اولین مرحله رابطه است. پس شانس خیلی خوبی وجود دارد که در صورت وجود یک رابطه بین پسر و دختر, رابطه جنسی هم داشته باشند.

    همانطور که گفتم برای یک دختر, از مرحله ایجاد رابطه با پسر تا سکس, اگر هم بلافاصله سکس نداشته اند, فاصله زیادی نیست.

    “ثانیا شما که انقدر رو بکارت دختر تاکید داری به باکرگی مرد پیش از ازدواج هم معتقدی ؟”

    آیا برای شما اهمیتی داره؟ من شک دارم که شما حتی اگر یک مرد بی تجربه هم طرف صحبت تان باشه, چیزی غیر از این بگی.

    “امکان نداره 2 تا باکره ازدواج کنن و بعد از ازدواج به خطا برن؟!”

    چرا دارد, منتهی شانس اش به مراتب کمتره.

    “شما با این دیدگاه بسته ت بهتره از اصول جهان شمول صحبت نکنی !”

    شما بهتره که راجع به دیدگاه دیگران قضاوت نکنی, چون تصور نمیکنم که از قضاوت دیگران راجع به دیدگاه خودت خوشت بیاد. پیشنهاد میکنم قضاوت ات رو برای خودت نگه دار و برای دیگران هم تکلیف معلوم نکن که حرف بزنند یا نزنند. نه کاربران این وبسایت بچه های نابالغ هستند و نه این وبسایت کودکستان است و نه شما آقا/ خانم ناظم.

  • آسمان آبی

   همه چیز بستگی به شرایط اجتماعی دارد. برخی حرف های حق وجود دارند که جامعه هنوز پذیرای آن نیست. نمی توان بی خیال جامعه شد و نمی شود هم اختیار خود را هم بدست آن داد. یک رابطه متعادل.اگر می تواند از پس جامعه و خانواده و همسایه ها و دوستان براید اینکار را بکند و گر نمی تواند باید قید آن را بزند. باید ببیند در برابر بهایی که میدهد چه چیزی بدست می آورد؟ این مسئله در جوامع مختلف و شهر های مختلف و یا در روستا و شهر های کوچک جواب های مختلف دارد.

  • Mahvash

   احسان چرا فکر میکنی با کسی بودن یه دختر خطاست? تو خودت با هیچ کس دوست نبودی? دختری که قبلا شانس اشنیی با بسرها داشته به مراتب اگاهتر از دختر بچه ای هست که با هیچ کس دوست نبوده. هر چند این دسته در دروغگویی بسیار حرفه ای عمل میکنن.

   • رها

    “دختری که قبلا شانس اشنیی با بسرها داشته به مراتب اگاهتر از دختر بچه ای هست که با هیچ کس دوست نبوده.”

    کاملا درسته. بهتر میدونه چطور با مرد و احساساتش بازی کنه. بالاخص چون مزه رابطه بی بند و بار هم زیر دندونش رفته, آسون آسون اونرو فراموش نمیکنه. ضمن اینکه بخاطر تجربه ای که داره, بابت روابطی که با مردان دیگر پیدا میکنه, کمتر هم گاف میده. در واقع برای دختری که قبلا تجربه رابطه خارج از ازدواج رو داشته, این بسیار سخته و این توقع زیادیه که ازش انتظار داشته باشی که دوستیهای سابقش رو فراموش کنه و یک باره خودش رو در رابطه با یک مرد مشخص تا آخر عمرش “محبوس” کنه. چرا میگم “محبوس”؟ برای اینکه این دقیقا احساسیه که این دختر از محدود شدن مادام العمر به یک مرد داره.

    “احسان چرا فکر میکنی با کسی بودن یه دختر خطاست?”

    مشکل بودن یک دختر با یک پسر قبل از ازدواج نیست. مساله اینست که این دختر ر ابه چه منظوری زیر نظر داری!؟ اگر برای خوشگذرونی و لذت میخوای, هیچ اشکالی نداره. اما اگر بخواهی باهاش درگیر روابط عاطفی و عشقی بشی, این خطای خیلی بزرگیه. همونطور که گفتم این انتظار زیادیه که شما از یک دختری که قبل از ازدواج, بلحاظ جنسی فعال بوده توقع داشته باشی که بیکباره بخاطر شما همه چیز رو فراموش کنه, لذت روابط متعدد را از یاد ببره و خودش رو تا آخر عمر محدود به یک مرد بکند. سرمایه گذاری روی چنین زنی, چه بلحاظ مالی, چه بلحاظ احساسی و عاطفی خطای بزرگی است.

    رها

 • یونس

  اندیشه کن سپس پا پیش بگذار.

 • گولوله

  مشکل اینجاست که نقطه لذت مثل یک چیز لزج میمونه که اگر بخوای بگیریش میره جلو و تو هم باید بری جلو…الانم انسانها فلسفه زندگی رو لذت میدونن و همه دو چشمی و چهار پایی دنبالشن و رقابتی رفتار میکنن بنابراین عده مردان و بویژه زنانی که حرمت ازدواج و خانواده از لذت براشون مهمتره خیلی کمه و فاجعه اینجاست دوستان. نه ارتباط قبل ازدواج یا بعدش.

 • رها

  احسان عزیز

  پیشنهاد میکنم که در وهله اول اصلا خودت رو درگیر روابط عشقی با چنین دختری نکنی, بالاخص اگر خودت هم بی تجربه باشی. اما اگر هم خواستی خر بشی, مطمئن بشو که سرمایه گذاری سنگینی, چه به لحاظ مالی و اقتصادی و چه به لحاظ عاطفی و احساسی روی ان دختر نمیکنی. گر چه اصلا این امکان دوم را توصیه نمیکنم.

  دختری که بخاطر کنجکاوی خودش را لو میده, بعد از ازدواجش هم میتونه بخاطر کنجکاوی بغل این و بخوابه. اگر تحمل چنین چیزایی برات سخته پیشنهاد میکنم که دور این دختر رو خط قرمز بکشی. چون نمیتونی انتظار داشته باشی که چنین دختری صرفا بخاطر داشتن یک کاغذ ازدواج با تو, روی “کنجکاوی یا هر چیز دیگری که تو اسمش را میگذاری, از بدست آوردن تجربه های جدید چشمپوشی خودش رو منحصر به تو بکنه.

  در خارج از ایران هم که دخترها میتوانند با وجود تجربه های متعدد قبل از ازدواج, شوهر کنند, روابط زن و مرد خیلی حساب شده است. هیچ مردی آسان آسان تن به ازدواج نمیدهد. مهمتر از ان زن انتظار ندارد که مرد همه چیز را تامین کند. اغلب این زنان خود کار میکنند و به عنوان یک پای ثابت به زندگی کمک میکنند. بنابر این مردان سرمایه گذاری سنگینی چه بلحاظ عاطفی و چه بلحاظ مالی و اقتصادی روی زن نمیکنند. این بطور کیفی با ایران متفاوت است.

 • جواد

  واقع بین باشید .. شما جزو طبقه سنتی (امل) جامعه هستی … تا آخر عمرت هم نمیتونی با این دختر کنار بیایی حتی اگه ازدواج کنی و بچه هم داشته باشی همیشه ته دلت دلگیر و بدبینه و زندگی خودتو اون دختر رو میکنی جهنم. پس اینو بی خیال بشو و در اسرع وقت با یک دختر دیگه آشنا بشو بدون اینکه فضولی بکنی که قبلا دوست پسر داشته یا نداشته … اینجوری شاید کم کم از افکار سنتی فاصله بگیری

  • رها

   ” شما جزو طبقه سنتی (امل) جامعه هستی ..”

   به شما دیگر نیامده که راجع به افکار مردم قضاوت کند. پیشنهاد میکنم قضاوت خودت نگه دار, چه مطمئنم که از قضاوت دیگران راجع به افکار خودت خوشت نخواهد آمد.

   ” و در اسرع وقت با یک دختر دیگه آشنا بشو بدون اینکه فضولی بکنی که قبلا دوست پسر داشته یا نداشته .”

   اطلاع از گذشته همسر آینده, حق هر کسی است. فضولی هم نیست. اتفاقا عدم اطلاع از گذشته همسر آینده نهایت درجه حماقت است.
   از ان گذشته وقتی پای سکس و همبستری در میان باشد, این حق طرفین است که از گذشته ها و زندگی جنسی همدیگر خبر داشته باشند, ولو آنکه تنها بخواهند یک ساعت با همدیگر باشند. این مساله حداقل از لحاظ سلامتی مهم است. هر چه باشد, وقتی کسی تن به همخوابگی با کس دیگری داد, انگار پهلوی تمام کسانی که شریک جنسی اش در بغل شان خوابیده, همخوابگی کرده است.

   ” اینجوری شاید کم کم از افکار سنتی فاصله بگیری”

   تصور نمیکنم که ایشان از شما یا کس دیگری خواسته باشد که راه نجات برای ایشان از افکار سنتی ارائه کنی. قرار هم نیست که ایشان خود را برای خوشایند کس دیگری عوض کند. پیشنهاد میکنم این راه حل های “نغز”!!!! و پیشنهادات “بی بدیل”!!!! را برای خودت نگه داری.
   مگر برای ازدواج باید کسی خود را مطابق میل دیگری عوض کند!!!!؟؟؟؟ این که دیگر رابطه سالم نیست, شکنجه و تحقیر است.

  • رها

   ” شما جزو طبقه سنتی (امل) جامعه هستی ..”

   به شما دیگر نیامده که راجع به افکار مردم قضاوت کند. پیشنهاد میکنم قضاوت ات را برای خودت نگه دار, چه مطمئنم که از قضاوت دیگران راجع به افکار خودت, خوشت نخواهد آمد.

   ” و در اسرع وقت با یک دختر دیگه آشنا بشو بدون اینکه فضولی بکنی که قبلا دوست پسر داشته یا نداشته .”

   اطلاع از گذشته همسر آینده, حق هر کسی است. فضولی هم نیست. اتفاقا عدم اطلاع از گذشته همسر آینده نهایت درجه حماقت است.

   از ان گذشته وقتی پای سکس و همبستری در میان باشد, این حق طرفین است که از گذشته ها و زندگی جنسی همدیگر خبر داشته باشند, ولو آنکه تنها بخواهند یک
   ساعت با همدیگر باشند! این مساله حداقل از لحاظ سلامتی مهم است. هر چه
   باشد, وقتی کسی تن به همخوابگی با کس دیگری داد, انگار با تمام کسانی که شریک جنسی اش در بغل شان خوابیده, همخوابگی کرده است.

   ” اینجوری شاید کم کم از افکار سنتی فاصله بگیری”

   تصور نمیکنم که ایشان از شما یا کس دیگری خواسته باشد که راه نجات برای ایشان از افکار سنتی ارائه کنی. قرار هم نیست که ایشان خود را برای خوشایند کس دیگری عوض کند. پیشنهاد میکنم این راه حل های “نغز”!!!! و پیشنهادات “بی
   بدیل”!!!! را برای خودت نگه داری.
   مگر برای ازدواج باید کسی خود را مطابق میل دیگری عوض کند!!!!؟؟؟؟ این که دیگر رابطه سالم نیست, شکنجه و تحقیر است.

   • صبا

    خیلی ادعا عقل میکنی دهنت رو ببند و اینقدر افکارت رو به بیرون تف نکن

 • صبا

  جاوید عزیز
  من این دختر خانم را نمیشناسم. اما اگر دختری را پیدا کرده ای که رابطه جنسی قبل از ازدواج داشته, چرا میخواهی باهاش ازدواج کنی؟ بقول آمریکاییها وقتی میتوان مجانی شیر داشت, چرا باید گاو خرید!(Why buy a cow when you can get milk for free)

  اگر این خانم با سکس قبل از ازدواج مشکلی ندارد, خوب تو هم استفاده ای ازش ببر و بعد هم ولش کن. چرا میخوای خودت رو یک عمر درگیرش کنی. بعد هم بزار یکی از این هالو هایی که اینجا سنگ اینجور دخترها را به سینه میزنن, این دختر رو بگیرن.

  • پوریا

   ایول!

 • مجید

  در این قضیه شما درگیر سوالاتی در مورد خودتان هستید نه ایشان. فراموش نکنید هر دختری (بطور طبیعی ) تا زمان ازدواج گرچه باکره جسمی باشد قطع یقیین باکره روحی نخواهد بود و تجربه خواستن و خواسته شدن داشته است. برادر من درگیر شکلی از همین موضوع بود و الان سه سال است ازدواج کرده اند. اما سالی یکبار بطور جدی بحث جدا شدن را مطرح میکنند… فکر میکنم در رابطه ای با شدیدترین درجه از لذت و خواستن طرف مقابل، بشود گذشته را بایگانی کرد، اگر اعتماد باشد. اما خود من محال است اگر آن گذشته در حال ادامه یابد توان مقابله با همچین وضعیتی داشته باشم (مثلا اگر آن پسر قبلی از دوستان و دورو بری ها یا از فامیل ایشان باشد)

 • NASIM

  به نظر من کلا با این دختر ازدواج نکن. نه به خاطر اینکه معتقدم دخترا بعد یه رابطه فاسد میشن و آدم قبل نیستن. به خاطر تفکراتی که تو داری که تمام عمر مثل یه خوره تو وجودت هست و زندگیتو خراب میکنه. من خودم یبار عاشق یه پسر بودم. درسته که اون ارتباط کلا برام تموم شد ولی ازش پشیمونم نیستم. ولی حاضرم نیستم با پسری که همچین شکی و خوره ای از گذشته یه دختر تو ذهنش داره ازدواج کنم. هرچند به شدت به تعهد اعتقاد دارم ولی نمیخوام یه عمر با شک طرف مقابلم زندگی کنم.

 • NASIM

  کلا انتخاب یه شریک زندگی که تجربه جنسی نداشته میتونه برای خیلیا خیلی جذاب تر باشه. چون بدون پیش زمینه ای میتونن توی چشم طرفشون دیده بشن. چرا کسی اینو مختص به مردا میدونه؟ برای خیلی از ما زنا خیلی جذاب تره که با مردی ازدواج کنیم که قبلا تجربه ای نداشته . چون از همه لحاظ براش خاص تریم و هیجان بیشتری رو میتونیم تو رفتار و نگاهش نسبت به خودمون ببینیم تا مردی که ده ها تجربه مختلف تو خاطرش هست و به ما مثل یه موجودی شبیه ده نفر دیگه نگاه کنه. ولی خب تقریبا همه با این قضیه کنار اومدن که خواستشون یه چیز تقریبا دست نیافتنیه. مردها هم برخلاف میلشون مجبورن با این حقیقت کنار بیان. چون دخترای واقعا بی تجربه که برای پسرها جذاب باشن اینقدر تعدادشون کمه که شاید از هر هزار پسر یه نفر میتونه طبق خواستش ازدواج کنه و بقیه کلا قید زندگی زناشویی رو بزنن

 • پوریا

  باکرگی برای من مهم نیست. در واقع این سه تا مهمه 1- آشپزی 2-سکس خوب و 3-کم خرج بودن که البته این آخری یه زیرشاخه هم داره که به زنه مربوط نمی شه و به خودم مربوط می شه و اون هم کار خوب با حقوق خوبه.